День відкритих дверей для учнів 9-х класів Красилівської МТГ у Красилівському ліцеї (24.01.2025)
24 березня у Красилівському ліцеї відбувся День відкритих дверей, на який завітали учні 9-х класів Красилівської МТГ. Цей день був наповнений цікавими подіями та відкриттями, адже відвідувачі мали можливість не лише познайомитися з ліцеєм, але й відвідати бібліотеку ліцею.
Під час екскурсії до бібліотеки, дев’ятикласники дізналися про її історію, фонди та можливості, які вона надає. Бібліотекарка та лідери учнівського самоврядування розповіли про різноманітні заходи, які проводяться в бібліотеці.
День відкритих дверей для майбутніх першокласників (22.03.2025)
22 березня у Красилівському ліцеї відбувся День відкритих дверей для майбутніх першокласників, метою проведення якого було знайомство майбутніх першокласників та їхніх батьків з нашим навчальним закладом. Екскурсія школою та до бібліотеки. Бібіліотека – це справжнє «книжкове місто»: тут є свої вулиці, будинки, є і свої мешканці – це звичайні книги.
Перше знайомство з таким містечком відбулося для майбутніх першокласників. Ми радо зустріли відвідувачів, розповіли про бібліотеку та їхніх вірних друзів, які чекають на них. Всім діткам подобалась екскурсія, про що свідчили їхні посмішки та радісні оченята. Вашій увазі презентація
Флешмоб ''Пісня тисячі голосів'' (21.03.2025)
21 березня Всесвітній день поезії. Поезія - найдавніший духовний скарб людства. Вона втамовує душевну спрагу, пробуджує в людини радість життя, любов до краси. Сьогодні 21 березня до бібліотеки Красилівського ліцею завітали здобувачі освіти 11 - А з вчителькою Л.В. Гарник та 7- Б з вчителькою Л.Д. Кравчук, щоб взяти участь у поетичному флешмобі ''Пісня тисячі голосів'', який продовжує Національний тиждень читання поезії 2025. Читання поезії говорить про силу слова та його здатність об'єднувати молодь у складні часи. Сучасна українська поезія продовжує звучати, надихати та зміцнювати дух нації.
Війна відкрила нову грань в українській поезії, присвячену героїзму, звитязі та злободенності війни. Звучали також мудрі, емоційно насичені рядки наших ювілярів Л. В. Костенко та М.Т. Рильського.
Попереду нас чекає ще багато визначних подій і звершень в ім'я майбутнього, і поезія завжди поруч з нами. Вашій увазі презентація
Національний Тиждень читання поезії 2025 Флешмоб " Пісня тисячі голосів" (20.03.2025)
Національний тиждень читання поезії 2025 продовжується в бібліотеці Красилівського ліцею і сьогодні до читання поезії долучились здобувачі освіти 10 - В з вчителькою О. В. Медвідь та 10 - Г класів , які додали свої голоси у ''Пісні тисячі голосів'', адже поезія - це не тільки слова, а спосіб почути і зрозуміти один одного. Сучасна українська поезія - це голоси військових, волонтерів, цивільних, внутрішньо переміщених осіб, дітей, митців та людей з різних куточків країн світу, що разом утворюють єдине багатоголосся, і звичайно до єдиного багатоголосся влилися рядки Королеви Поезії, ювілярки - Ліни Василівни Костенко. Вашій увазі презентація
Національний тиждень читання. Поетичний флешмоб «Пісня тисячі голосів» (19.03.2025)
Національний тиждень читання поезії 2025 продовжує поетичний флешмоб у бібліотеці Красилівського ліцею. Сьогодні до акції доєдналися здобувачі освіти 11 - Є класу з учителькою Г. В. Ополянчук та здобувачі освіти 6 - Б класу. Вони доєднали своє читання до багатоголосся всіх закоханих у поезію. Вашій увазі презентація
Королева української поезії". Ліна Костенко святкує 95-річчя (19.03.2025)
19 березня святкує 95-річчя видатна українська письменниця Ліна Костенко. Її вважають однією з найповажніших українських митців, яку багато хто називає "совістю нації".
Вона одна з небагатьох культурних діячів України, яка відмовилась отримувати звання Герой України.
З початку війни на сході України письменниця приєдналася до гуманітарної акції "Другий фронт АТО" і передавала на фронт збірки своїх поезій.
Після широкомасштабного вторгнення РФ вона не припиняла писати - між обстрілами, під час ракетних атак. Відмовилася залишати рідний Київ і казала, що жодного разу навіть не ховалася в бомбосховище.
Більше тут https://www.bbc.com/ukrainian/articles/cjryprj1ll0o
Національний тиждень читання поезії 2025 (18.03.2025)
Український інститут книги вже друге організовує Національний тиждень читання поезії 2025, який проходить з 17 по 23 березня. Цьогорічна тема - ''Пісня тисячі голосів'', а гаслом стали слова Сергія Жадана: ''З чого все почалося? Вона заговорила про мужність і зброю. В неї навіть не голос - в неї багатоголосся''. Поезія - це спосіб почути одне одного це можливість зафіксувати досвід і знайти відгук. До бібліотеки Красилівського ліцею завітали здобувачі освіти 9 - А з класним керівником І. І. Макарець, 10 - Б з вчителькою О. В. Медвідь, 7 - А класів з класним керівником О. Л. Сарапук на флешмоб '' Пісня тисячі голосів'', який підготувала завідувачка бібліотеки Н. І. Українець. Захід допоміг кожному зрозуміти свою роль у збереженні пам'яті про загиблих, а також переоцінити підходи до літератури, зокрема поезії. Вашій увазі презентація
10 березня - День Державного Гімну України (10.03.2025)
Цьогоріч виповнюється 160 років з дня першого публічного виконання Державного Гімну України. 10 березня - день становлення одного з головних символів нашої держави. Саме цього дня у 1865 році на роковинах Тараса Шевченка в польському місті Перемишль уперше прозвучав майбутній гімн України - твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського.
Але сама історія гімну бере початок із 1862 року, адже саме тоді Павло Чубинський написав слова, які в подальшому були покладені на музику Михайла Вербицького.
15 січня 1992 року Верховна Рада України затвердила музичну редакцію Державного Гімну. Тільки 6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний Гімн України». Законопроєктом пропонувалося затвердити як Державний національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами першого куплета й приспівом пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна». Оригінал тексту та музики гімну, які написані рукою авторів, сьогодні зберігаються в Науковій бібліотеці імені Василя Стефаника у Львові.
“Душу й тіло ми положим за нашу свободу..” Так, Гімн України дуже символічний, має глибокий і пророчий сенс для нашого народу. Особливо сьогодні, коли українці, продовжують творити історію нашої незламності, ціною власних життів, виборюють нашу самобутність і волю.
Літературно - мистецька година ''Іду з дитинства до Тараса'' (06.03.2025)
Сьогодні здобувачі освіти 6 - А класу завітали до бібліотеки Красилівського ліцею з класним керівником Н. І. Маначиною щоб вшанувати пам'ять великого сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Під час літературно - мистецької години ''Іду з дитинства до Тараса'', яка стала шаною Кобзареві, його вічної, нев'янучої творчості, полум'яного слова. Коли нам важко, коли смуток гризе душу, ми припадаємо спраглими вустами до його джерела творчості, щоб знову відчути силу. Шестикласники і шестикласниці познайомилися із матеріалами виставки ''Тарас Григорович Шевченко - наш великий сучасник''. Читаймо Шевченка, і не лише очима, а серцем. Це буде найдостойнішим вшануванням найвищого генія нашої землі.
Тарас Григорович Шевченко - постать велетенська і особлива. Тарас Шевченко - центральна постать у нашій літературі, у всій українській духовності. Його творчість - абсолютно неповторне явище світової культури. Серед світових геніїв важко назвати ім'я поета, вірші якого перелилися б таким широким потоком у музичні твори та охопили майже усі музичні жанри: пісні і романси, хорові мініатюри і розгорнуті хори, симфонічні поеми, опери, балети. Сьогодні ми вшанували геніального українського поета, співця, художника, борця за волю народу і завжди пам'ятаємо його заповіти.
Єднаймось, братаймось,
Вкраїну любімо.
Свого не цураймось,
Шевченкові діти.
Ми вдячно всі шануймо
Славного Тараса.
В сім'ї вольній пам'ятаємо,
Бо він - гордість наша!
Вашій увазі презентація
Літературно - поетичний альманах '' Шевченко відомий і маловідомий'' (05.03.2025)
Напередодні 211 річниці від дня народження великого Кобзаря до бібліотеки Красилівського ліцею завітали здобувачі освіти 8 - А класу з класним керівником Г. В. Ополянчук на літературно - поетичний альманах '' Шевченко відомий і маловідомий''. Сьогодні ми говорили, що поезія Т. Г. Шевченка переконливо доводить, яка прекрасна наша Земля, багата українська мова, чудові традиції, звичаї, самобутнє мистецтво. Кобзар закликав любити країну, берегти її, жити в мирі:
''Любітеся, брати мої,
Вкраїну любіте''.
Для кожного українця Тарас Шевченко означає так багато, що складається враження, ніби ми про нього все знаємо, і він завжди з нами. Та це лише враження. Він невичерпний і нескінченний. Тарас Григорович, що він кращий із кращих славетних людей, у цьому наша історія, наша реальність. Україна - це Шевченко. Шевченко - це Україна. Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті - невмирущу славу і все розквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все заново збуджуватимуть його твори. Читайте і перечитуйте Шевченкове слово, вивчайте його творчість, станьте гідними його заповідей і мрій.
Вашій увазі презентація
26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (26.02.2025)
26 лютого в Україні відзначають День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Ця пам’ятна дата встановлена Указом Президента України № 58/2020, від 26 лютого 2020 р. на вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території: в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
26 лютого 2014 року, на фоні динамічного захоплення і блокування українських владних інституцій і військових частин збройними силами московії, на заклик Меджлісу кримськотатарського народу до Верховної Ради Криму вийшли тисячі кримських татар, українців та представників інших національностей чинити спротив російській окупації та заявили світу про цілісність України. Мітинг зібрав від 5 до 10 тисяч учасників. Наступного дня, о 5-й ранку російські військові захопили урядові будівлі Криму. 28 лютого депутати Верховної Ради Криму під тиском та «наглядом» озброєних військових зс рф вимушені були проголосувати за проведення референдуму про статус Криму.
16 березня 2014 року відбувся псевдореферендум про статус Криму. Цей захід, зрежисований росією, бойкотували кримські татари та інші проукраїнськи налаштовані жителі півострова. Відтоді Автономна Республіка Крим і місто Севастополь вважаються окупованими московією. Кримські татари не визнали окупації та інші порушення прав людини й норм демократії, за якими живе весь цивілізований світ і розпочали опір «владі» півострова.
Російська окупаційна влада з перших днів організувала переслідування кримських татар, проводячи обшуки, незаконні затримання та арешти. Багатьом представникам кримськотатарського народу довелось покинути рідні домівки та півострів. Сьогодні більшість кримських татар продовжують свою боротьбу і у лавах ЗСУ воюють за вільний Крим у складі Незалежної України. Крим – це Україна!
Про історію спротиву читайте тематичну добірку літератури «Не стерти пам’яті народу», а літературу з бібліотек міста Києва шукайте в електронному каталозі бібліотеки.
Інформаційне повідомлення підготовлене за матеріалами Українського інституту національної пам’яті.
Найстаріші й наймолодші міста Хмельниччини: хто ними володів і що там було раніше (25.02.2025)
Які міста Хмельниччини є найстарішими й наймолодшими?
Підготували історію та цікаві факти з минулого.
У Хмельницькій області налічується 13 міст, включно з обласним центром – Хмельницьким. Усі вони мають свою історію. Якісь – вважаються найстарішими не лише на Хмельниччині, а й з-поміж інших міст в Україні. Йдеться про Полонне. Рік першої згадки про місто – 996.
Натомість наймолодшим містом Хмельниччини є Славута. Вперше про нього згадали у 1 633 році. Місто було у власності князів Сангушків, які через мальовничі краєвиди місцевості вирішили перенести туди свою резиденцію.
У цьому матеріалі підготували історію міст Хмельницької області та цікаві факти про них. Дізнавайтеся про них більше далі.
Красилів (1 444)
Перша письмова згадка про Красилів збереглася в акті від 16 січня 1444 року, за яким литовський князь Свидригайло в жалуваній грамоті надавав своєму слузі Михайлу Олехновичу, «за його вірну службу», у володіння села Кременецького повіту, у тому числі «Красилів над Случем».
Пізніше, впродовж 1497-1620 років, Красилів був власністю князів Острозьких. В цей час заснували Красилівський замок.
Основним заняттям населення тодішнього Красилова було сільське господарство. Розвивалося також ремесло — жителі займалися чинбарством, шили кожухи і свитки.
Наразі один з навчальних закладів Красилова розташований у колишньому панському маєтку. Це Красилівський професійний ліцей. Парк довкола та приміщення вже перебудовані. Проте у минулому будівля була величним маєтком Миколая Сапєги, власника Красилова. Є відомості про те, що під палацом був підземний хід, який вів аж до місцевого римо-католицького костелу.
Одна з найстаріших споруд Красилова – римо-католицький костел «Серце Ісуса». Будували його власники Красилова Сапєги. Нині храмом опікуються монахи з ордену Капуцинів.
У 1795 році будівництво храму було завершено. Костел почав діяти, як філія Кульчинського храму. У 1917 році там утворилась самостійна парафія, яка отримала назву «Серце Ісуса».
День вторгнення росії в Україну (24.02.2025)
Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія росії проти України. Сьогодні ми стоїмо разом, об’єднані не лише спогадами, а й мужністю, стійкістю та надією. Три роки тому наша земля зазнала вторгнення, яке завдало болю і страждань, змінило життя багатьох родин та показало справжнє обличчя агресора. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, вбиває цивільних.
Війна згуртувала, об’єднала українців, навчила нас щодня дякувати незламним і сміливим воїнам за захист, за те, що можемо жити і працювати. Війна навчила нас стресостійкості та витривалості. Це біль для кожного громадянина країни. Однак, незважаючи на все, український народ продовжує боротися за свою свободу та незалежність.
Ми згадуємо тих, хто віддав своє життя за нашу свободу. Їхній подвиг назавжди залишиться в нашій пам’яті. Ми підтримуємо тих, хто був змушений залишити свої домівки і хто щодня бореться за право жити на своїй землі.
Попереду ще багато викликів, але ми віримо у нашу перемогу. Ми знаємо, що правда на нашій стороні. Ми знаємо, що разом ми подолаємо всі труднощі і відновимо мир та процвітання на нашій землі.
Разом ми сильні, разом ми непереможні! Слава Україні!
Інтернет-ресурси:
-
Хронологія російсько-української війни: «гібридна» фаза (лютий 2014 — лютий 2022)
-
24 лютого – День повномасштабного вторгнення російських військ в Україну
-
10 книг про війну в Україні, які вийшли після 24 лютого 2022 року
-
Підбірка документальних фільмів про повномасштабне вторгнення росії в Україну
-
Чому українці та росіяни історично – не «братні народи» (інфографіка)
-
Від “Привида” до “Азовсталі”. 7 символів незламності України під час війни
-
«Я пишу з війни» — некомерційний, волонтерський, культурно-дослідницький проєкт
-
Серія короткометражних документальних фільмів “Жінки, які загинули за Україну”
-
У світі найбільшого впливу від війни зазнали діти з України, найменше – Японії – дослідження
-
Незламна Україна: як велика війна змінила українців та чого навчила
Джерело https://lukl.kyiv.ua/den-vtorgnennya-rosiyi-v-ukrayinu/
21 лютого ми відзначаємо Міжнародний день рідної мови. (21.02.2025)
Мова – це не просто засіб спілкування, а справжній код нації, що зберігає її культуру, традиції та історію. Українська мова пройшла складний шлях становлення, але зберегла свою унікальність і силу завдяки поколінням, які боролися за її існування.
З найдавніших часів українська мова формувалася під впливом різних культур і народів. Вона пережила етапи заборон, утисків і спроб знищення. Однак навіть у найважчі періоди наш народ зумів зберегти свою мовну ідентичність.
Протягом століть українська мова була заборонена численними указами та законами. Вона пережила Валуєвський циркуляр 1863 року та Емський указ 1876 року, які намагалися викорінити її з публічного життя. Проте народна пам’ять, народна пісня, література і традиції не дозволили мові зникнути.
Сьогодні українська мова – це символ нашої державності та незалежності. Вона є основою національної самосвідомості та важливим чинником єднання українців у світі.
Підтримка, розвиток та поширення рідної мови – це наш обов’язок перед минулими і майбутніми поколіннями.
Мова – це не лише слова, а відображення нашого духу, історії та культури. Бережімо та розвиваймо її, адже в ній – сила нашого народу і запорука його майбутнього!
Соціологи кажуть – нині 78% респондентів називають українську рідною. Десять років тому таких було тільки 60%.
Але ми здатні збити з пантелику навіть досвідчених знавців мови, бо щороку вишукуємо для вас рідкісні, старовинні та просто цікаві українські слова і вирази.
Тож перевірте, скільки з них ви знаєте! А минулорічні тести проходьте тут:
Джерело https://www.bbc.com/ukrainian/articles/c04zp51xy67o
Небесна Сотня – перші герої російсько-української війни: представили програму заходів до річниці масових розстрілів 20 лютого (20.02.2025)
20 лютого Україна вшановує пам'ять героїв Небесної Сотні – українців, які змінили перебіг історії нашої держави. 9 років тому під час Революції гідності в центрі Києва відбулися масові розстріли протестувальників. Цьогорічна кампанія вшанування, яка триватиме з 15 по 20 лютого, пройде під гаслом «Небесна Сотня – перші герої російсько-української війни». Організатором заходів є Національний музей Революції Гідності.
Програму заходів та ключові акценти кампанії музей спільно з Міністерством культури та інформаційної політики, Українським інститутом національної памʼяті та Ініціативною групою постраждалих/поранених на Майдані презентували 13 лютого на пресконференції у Пресцентрі «Укрінформу».
У рамках кампанії відбудеться низка заходів. Зокрема, круглий стіл «Небесна Сотня – перші герої російсько-української війни» (онлайн), презентація трикнижжя «Небесна Сотня. Життєписи» Світлани Терейковської, екскурсія місцями Революції гідності, панахида, інсталяція, пам'ятна хода та відкриття кількох виставок.
Детально про місце, час і формат усіх заходів можна прочитати на сайті Музею за посиланням.
«Надзвичайно важливо, особливо під час війни, не забувати те, з чого все починалось. Бо це фактично була перша битва російсько-української війни. Це була битва за наші цінності, за європейське майбутнє, за свободу. Вшанування героїв Небесної Сотні й тих наративів, які заклав Майдан, – це те, що стоїть поперек горла російським авторитарним лідерам», – відзначив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
Соціальна кампанія також включає проєкт «Портрети Героїв Небесної Сотні». Це вже традиційна складова кампанії до Дня Героїв Небесної Сотні. У регіонах на вуличних носіях можна буде побачити портрети і життєві гасла саме тих героїв Небесної Сотні, які народилися чи жили в кожному конкретному регіоні. (Портрети можна завантажити тут, макети для друку – тут).
Торік родичі героїв Небесної Сотні та учасники Революції гідності за підтримки Українського інституту національної пам'яті та Міністерства у справах ветеранів України розробили церемоніал вшанування памʼяті героїв Небесної Сотні. У 2022 році відбулося перше вшанування за церемоніалом по всій країні. Цього року воєнний стан накладає свої обмеження. Інститут рекомендує звернутися до елементів розробленого церемоніалу під час цьогорічних ушанувань, але враховуючи вимоги законодавства та безпекову ситуацію в кожному конкретному регіоні, зазначив під час пресконференції виконувач обовʼязків голови УІНП Максим Ярмистий.
Довідково
З 2015 року в Україні на державному рівні вшановують 20 лютого День пам’яті Героїв Небесної Сотні. З 18 по 20 лютого 2014 року відбулися масові розстріли протестувальників під час Революції гідності. 20 лютого загинуло найбільше учасників протестів – 48. Їх разом з іншими 54 загиблими та смертельно пораненими майданівцями та п’ятьма активістами, які загинули навесні 2014 року з початком російської агресії на Сході України за демократичні цінності та територіальну цілісність нашої держави, назвали Героями Небесної Сотні. 17 лютого 2021-го Верховна Рада України визнала Революцію гідності одним із ключових моментів українського державотворення та виразником національної ідеї свободи.
Інформаційно-методичні матеріали до памʼятної дати, розроблені Національним музеєм Революції Гідності, за посиланням.
19 лютого - День Державного Герба України (19.02.2025)
Державний Герб України – один із державних символів України нарівні з Конституцією, Гімном і Прапором. Зображення Герба розміщується на грошових знаках, печатках органів державної влади і державного управління та знаках поштової оплати, бланках державних установ, службових посвідченнях, штампах тощо.
Тризуб є давнім українським символом. Найдревніше його зображення віднайдене археологами у X столітті. Це був магічний знак роду, оберіг. Відомо до 40 його тлумачень: тризубець, сокіл, підсвічник-трикірій, житній колос, якір, триєдина жертва в ім’я перемоги життя над смертю, лук зі стрілою тощо.
Щороку 19 лютого українці відзначають День Державного Герба України. Цього дня 1992 року Верховна Рада затвердила тризуб як Малий герб України, визначаючи його головним елементом великого Державного Герба.
24 червня 1991 року був оголошений конкурс щодо створення Державного герба. Жюрі розглянули понад 200 варіантів, серед яких 192 містили різні зображення тризуба. У конкурсі перемогла робота історика-геральдиста Андрія Гречила та художника Івана Турецького в стилі князя Володимира, адже саме він об’єднав українські землі.
Ще з давніх часів Тризуб являється символом нескореності та боротьби українців за свободу. Він має тисячолітню історію, починаючи з князівського роду Рюриковичів. Цікавим фактом є те, що з часів Української Народної Республіки Тризуб був затверджений Державним Гербом України, що підкреслює спадкоємність із попередніми періодами української історії.
Святкування Дня Державного Герба України – це чудова нагода для українців відзначити значущість цього символу та вшанувати пам’ять про нашу історію, національну гордість та культурне надбання.
Шануймо наші державні символи! Не дамо нікому знищити, загарбати нашу
Українську волю, силу духу, нашу незалежність!
Слава Україні! Героям слава!
Інтернет-ресурси:
- День Державного герба України
- Герб України. Вікіпедія
- Великий герб України
- Тризуб. Вікіпедія
- Закон України Про Державний Герб України
- Золотий тризуб на синьому щиті: цікаві факти про Державний герб України
- Державний герб України: як виник тризуб та що приховує цей офіційний символ
- Один із найстаріших символів українства. Що ви знаєте про малий Державний Герб України?
- День Державного Герба України: історія, цікаві факти
- Матеріал до Дня Державного Герба УКРАЇНИ “Герб України – символ моєї свободи” 19 лютого
- 19 лютого – День Державного герба України
- ПОВНА РОЗРОБКА заходу День Державного герба України “Свята спадщина. Державний герб України” + розмальовки
- Година спілкування “Свята спадщина. Державний герб України”
- Герб України — символ державності, який пройшов крізь віки
- «Герб-тризуб – офіційний символ держави Україна»
- Як і чому Тризуб став гербом України: 7 фактів, яких ви можете не знати
- Історія, автори та яким міг бути дизайн: 5 фактів про Малий герб України
- Україна відзначає День Державного Герба: цікаві факти про символ країни
- Українська символіка. Герб: цікаві та маловідомі факти
- Тризуб – Легенди України
- Державні символи України. Легенда про трьох братів. Тризуб, гімн, прапор. На допомогу вихователю
- Чому саме золотий тризуб на гербі України і на що він вказує?
- Українська казка про державні символи
- ЩО ПРИХОВУЄ ТРИЗУБ? | Отака Історія
- ІстФакт. Історія Тризуба
- Князівський символ, УНР та Скоропадський: історія українського тризуба, який став державним гербом
Джерело https://lukl.kyiv.ua/den-derzhavnogo-gerba-ukrayini/
До 120 років від дня народження Уласа Самчука (18.02.2025)
До нас повертається творчість одного з найталановитіших, найдраматичніших письменників діаспори – Уласа Олексійовича Самчука. У ній віддзеркалені найсумніші події історії нашого народу, філософсько осмислені причини поразок і висловлена віра в національне відродження України.
Улас Самчук (1905 – 1987) – письменник, журналіст і публіцист, один із найвидатніших представників української літератури ХХ століття. Народився на теренах південної Волині, в типовій селянській родині, яка не відзначалась заможністю, але й не бідувала. Життя Самчуків не було легким. Доводилося важко працювати, батько складав копійку до копійки, щоб докупити землі і стати більш заможним та прогодувати велику родину. Життя родини Улас опише в своєму найвідомішому творі «Волинь».
В трилогії відображено життя українського села в період між двома світовими війнами. В першій частині твору «Куди тече та річка» образ батька описаний з любов’ю, відчувається його сила і міць. Батько завжди в роботі, усе горить в його руках. Мама – маленька, щупла. Доглядає дітей, порається на кухні, працює в полі.
Інший важливий твір «Марія», присвячений темі голодомору 1932–1933 років. Це перший твір, написаний про ті страшні часи. Він відтворив масштабність і трагізм національної біди, що сколихнула світ. Більшу частину свого життя письменник провів в еміграції (Польща, Німеччина, Канада).
Самчук був активним учасником українського національного руху, співпрацював із пресою, працював у мистецькому українському русі (МУР) у повоєнній Німеччині. У 1948 році переїхав до Канади, де продовжував творчу діяльність.
Його творчість за радянських часів була забороненою в Україні, але після здобуття незалежності він повернувся до літературного канону як один із класиків української прози. Творча спадщина Уласа Самчука сьогодні починає нове життя. Нею зачитуються і захоплюються, вона збагачує читачів ідеалами добра, розуму, справедливості.
Єдність - це наша історія, культура та майбутнє. 16 лютого День єднання (17.02.2025)
16 лютого в Україні відзначається День єднання. В бібліотеці Красилівського ліцею до Дня єдності було оформлено виставку інсталяцію та проведені інформаційні хвилини ''Єдність - це наша історія, культура та майбутнє'' із здобувачами освіти 5 - А, 6 - А та 11 - А класів з якими ми говорили, що це День, який має згуртувати українців і показати, що ми єдиний народ. Три роки тому на тлі чуток про вторгнення росії в Україну Президент України підписав відповідний Указ '' Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства''. Дата 16 лютого була обрана не випадково - саме у цей день, за розвідувальними даними західних країн, зокрема США, могло розпочатися повномасштабне вторгнення російської армії до України. З початком повномасштабної війни українська нація показала небачений досі приклад консолідації суспільства. Українці об'єднані як ніколи - голими руками зупиняли танки та БТРи, виходять на мітинги в окупованих містах, бо покірно мовчати не вміють. Кожен українець на своєму фронті самовіддано воює за свою країну як волонтер, журналіст, хакер, кухар, водій, митець. Війна стерла усі хиткі міфи, що вносили роз'єднання. Сьогоднішня велика війна фактично стала критичною точкою об'єднання українців довкола спільних цінностей. Наша єдність залишається міцною та захищає, оберігає всіх нас і Україну не тільки в цей день, а й навіки. Тільки разом ми сильні, бо наша сила - в єдності. Разом і спільними зусиллями - до Перемоги. В єдності наша сила. Вашій увазі презентація
Кохання оспіване письменниками, поетами (14.02.2025).
14 лютого День Святого Валентина - свято любові, свято найкращих почуттів, романтики, кохання та ніжності, що окрилює, дає сили і натхнення, радість і захоплення. Любов є найбільшою рушійною силою у всьому світі. Це те, заради чого чоловіки готові звернути гори, а жінки слідувати за своїми коханими навіть на край світу. Кохання - це почуття подарувало нам велику кількість пісень, балад, поем, трагедій. Кохання оспіване композиторами, художниками, письменниками, поетами. У бібліотеці Красилівського ліцею до цієї події організована виставка - інсталяція ''Кохання - це...'' Вашій увазі фото1, фото 2.
14 лютого у Міжнародний день книгодарування (14.02.2025)
14 лютого у Міжнародний день книгодарування, до акції приєдналася здобувачка освіти
8 - А класу Ангеліна Гаруліч, яка подарувала до бібліотеки ліцею 10 книг, які будуть вагомим внеском до фонду бібліотеки. Щиро дякую Ангеліні та її батькам за подаровані книги (Фото https://drive.google.com/file/d/1X-xcTvsoOVnwi5x1KoYFY4n9d_CzBBC8/view?usp=sharing)
Кохання це…(14.02.2025)
14 лютого відзначають найромантичніше свято у всьому світі. Традиційно саме в День святого Валентина закохані дарують один одному «валентинки» – невеликі листівки із зізнанням у коханні, а також різні сувеніри, м’які іграшки і, звичайно, солодощі. Все це оформлено у яскравих рожевих і червоних тонах – кольорах пристрасті і любові.
До цього дня свята в бібліотеці Красилівського ліцею підготовлена інсталяція «Кохання це…».
Зустріч з дитячим письменником В'ячеславом Купрієнком (13.02.2025)
Нині 13 лютого в Красилівському ліцеї відбулася зустріч з дитячим письменником В'ячеславом Купрієнком, автором дитячих книг ''Мишасько і росгардіяш'' і ''Мишаськів догоридриг'', які він сьогодні презентував. Зустріч відбулась із здобувачами освіти третього та четвертого класів. Автор зачитував цікаві історії із своїх книг, а також відбулася театралізація по ролях, історії із книг.Дітям дуже сподобались пісні під гітару, веселе коло діти танцювали і підспівували і звичайно спільне селфі з письменником . А ще на зустрічі письменник поділився своїми планами писати далі цікаві історії для своїх читачів. Діти пообіцяли, новинки від автора чекатимуть з особливим нетерпінням. Вашій увазі презентація
День безпечного Інтернету (11.02.2025)
Інтернет — це всесвітня комп’ютерна мережа, що слугує основою для поширених засобів обміну інформацією, таких як всесвітня павутина, електронна пошта, інтернет-телефонія та ін. Він дозволяє людям обмінюватися інформацією, спілкуватися, удосконалювати свої знання, розважатися та виконувати різноманітні завдання. Але разом з тим, Інтернет може бути небезпечним місцем, особливо для дітей. Тому важливо знати, як захистися від загроз, які можуть виникати при користуванні мережею. Зважаючи на те, які ризики можуть існувати в Інтернеті, ми маємо знати як захистити свої паролі та особисту інформацію, як уникнути кібербулінгу, як розпізнати шахраїв та уникнути фішингових атак.
День безпечного Інтернету офіційно з’явився у 2012 році, коли Міністерство внутрішньої безпеки США та Європейська комісія вирішили, що настав час допомогти перетворити Інтернет у безпечніший дитячий майданчик для молоді. День відзначається щорічно у другий вівторок лютого (цьогоріч припадає на 11 лютого) і відбувається під гаслом: «Разом для кращого Інтернету».
Ця глобальна ініціатива спрямована на підвищення обізнаності про такі важливі питання, як захист цифрових даних, боротьба з кіберзалякуванням і забезпечення конфіденційності в нашому житті.
Перше, що ми можемо зробити цього дня, щоб відсвяткувати День безпечного інтернету, — це розширити власне портфоліо безпечної роботи в Інтернеті. Дізнатися, що робити у випадку, коли на вас починають здійснювати кібератаки, як налагодити зв’язок між людьми у мережі, щоб знайти однодумців, які мають з вами спільні інтереси. Не забувайте переконатися, що ваші дані у мережі та інформація про вас захищені. Ознайомтеся з найновішими програмами для захисту себе та своїх дітей, а також слідкуйте за останніми новинами про безпеку в Інтернеті.
З Днем Безпечного Інтернету! Нехай ваші подорожі в Інтернеті будуть безпечними та приємними!
Інтернет- ресурси:
Канал «Права людини та Інтернет» : (Проєкт за підтримки Ради Європи та ЄС);
#Центр кращого інтернету: [Сайт];
Сторінка у ФБ присвячена Дню безпечного інтернету;
Безпека дітей в інтернеті : [Освітня платформа від Google];
Interland : [Дитяча онлайн-гра для засвоєння навичок безпечного пересування інтернет-мережею];
Інструменти та поради, що допоможуть захистити себе в інтернеті : [Поради від Google];
Цифрова та інформаційна безпека : [Рекомендований перелік онлайн-курсів];
Добірка освітніх серіалів з онлайн-безпеки на платформі «Дія. Освіта»;
Цифрова безпека на персональному рівні : [Онлайн-курс на навчальній платформі Prometeus];
Безпека в інтеренеті (у форматі SCORM) : [Курс від Освітнього Хабу міста Києва];
Безпека в інтернеті під час війни : практичний курс [на платформі Prometeus];
Персональна кіберігієна: базові правила гігієни в інтернеті : [Освітній серіал на платформі «Дія. Освіта»];
Захист персональних даних : [Онлайн-курс від EdEra];
Nadiyno : безоплатна гаряча лінія з цифрової безпеки;
Енциклопедія інтернет-загроз;
Як? Практичні поради з цифрової безпеки;
Джерело: https://lukl.kyiv.ua/den-bezpechnogo-internetu-safer-internet-day/
Читання об’єднує нас. Всесвітній день читання вголос в бібліотеці Красилівського ліцею (05.02.2025)
У 2025 році Всесвітній день читання вголос відзначається 5 лютого. Сьогодні святкуємо радість читання разом. щорічно у першу середу лютого світ відзначає цікаве і доволі молоде свято - Всесвітній день читання вголос (World Read Aloud Day). Цю подію започаткував міжнародний освітній проект '' Litworld '' у 2010 році.
Здобувачі освіти 5 - Б, 6 - А, 11 - Є класів завітали до бібліотеки Красилівського ліцею у супроводі вчительки Г.В. Ополянчук та 10 - Є з класним керівником М.А. Зубчук. У цей особливий день завідувачка бібліотеки Ніна Іванівна організувала для відвідувачів різноманітні заходи щоб відзначити Всесвітній день читання вголос ми провели сеанси читання вголос, розповідали історії , проводили цікаві та змістовні дискусії про важливість грамотності та читання. Багато учасників принесли свої улюблені книги і ділитися улюбленими епізодами із них з іншими учасниками заходів. Читаючи вголос школярі удосконалюють своє вміння читати і слухати, покращуючи успіхи у навчанні. Крім того це ще й насправді весело та цікаво. У 1 - 4-х класах до Всесвітнього дня читання вголос лідери учнівського самоврядування провели інформаційні хвилини. Вашій увазі презентація.
Читаємо вголос, читаємо разом (04.02.2025)
У першу середу лютого в різних країнах світу відзначається Всесвітній день читання вголос. Учасники акцій присвячених цьому дню обирають книжку на свій смак, знаходять цікаву захоплену аудиторію і просто читають вголос. Цю ініціативу вже підхопили мешканці 173 країн. Напередодні Всесвітнього дня читання вголос здобувачі освіти 5 - А класу з класним керівником Г. О. Данилюк підхопили ініціативу і також під'єдналися читати вголос та розповідати свої улюблені історії з прочитаних книг, вибравши своєю аудиторією бібліотеку Красилівського ліцею, адже цей день присвячений силі грамотності та радості, яка виникає коли ми читаємо і розповідаємо вголос. П'ятикласники зрозуміли скільки радості та емоцій виникає коли ми розповідаємо вголос прочитанні історії в сім'ї, в класі і в суспільстві. Вашій увазі презентація
10 років без Кузьми Скрябіна (03.02.2025)
10 років без Кузьми Скрябіна, але його музика завжди з нами! Його життя забрала автокатастрофа. І відтоді Кузьмі назавжди - 46. Він більше не напише нових пісень, але ті, які створив, співатиме ще багато поколінь. Кузьма Скрябін – це ціла епоха в українській музиці, його вплив на молодь та суспільство важко переоцінити. Він був не просто музикантом, а голосом покоління, говорив правду, був щирим та завжди знаходив місце для гумору. Перші кроки до створення гурту «Скрябін» були сповнені ентузіазму та бажання творити щось нове та унікальне. Кузьма не боявся експериментувати зі звуком, додаючи до музики елементи року,
Десять років тому світ української музики втратив одну зі своїх яскравих зірок - Андрія Кузьменка, відомого як Кузьма Скрябін. 2 лютого 2015 року трагічна автокатастрофа забрала життя цього талановитого музиканта, залишивши його шанувальників у глибокому сумі. Але чи може хтось насправді зникнути, якщо його пісні досі лунають у наших серцях?
Пам'ять, що зостається
Згадуючи про ці 10 років без Кузьми, ми розуміємо, що його дух живе в кожній ноті, в кожному слові його пісень. Андрій залишив нам не лише музику, але й важливе послання — жити чесно, сміливо і з любов'ю до світу.
До річниці від Дня народження Всеволода Нестайка (30.01.2025)
30 січня 1930 року народився найулюбленіший і найпопулярніший український письменник - Всеволод Зіновійович Нестайко - класик сучасної української дитячої літератури. На його книжках виросло декілька поколінь читачів, адже вони наповнені щирістю і мудрістю, їх можна відкривати для себе на будь-якому етапі життя. У творах Всеволода Нестайка йдеться про найважливіше і найголовніше - дружбу, кохання, справедливість, добро.
Письменник за 55 років літературної діяльності видав близько сорока книг, оповідань, казок, повістей і п’єс.
Цікаві факти з життя Всеволода Нестайка
За сімейною легендою, мама народила Всеволода в перерві між читанням Ремарка. Вона розповідала: "Акушер, старий єврей, сказав: «Мадам! У вас, здається, народився письменник!"
Батько Всеволода, Зеновій Нестайко, народився у Чернелиці. Під час Першої світової війни був українським січовим стрільцем. Воював у лавах УГА, потрапив до польського табору полонених. 1933 року заарештований чекістами, загинув у концентраційному таборі.
Мама В. Нестайка викладала російську мову та літературу. Під час Першої світової війни була сестрою милосердя Російської армії. Після смерті батька, рятуючись від голоду, у 1930-ті роки переїхала з сином до Києва, де під час нацистської окупації організувала маленьку підпільну школу.
Рідною мовою в сім’ї була російська. Однак мати віддала Всеволода вчитися в українську школу, «щоб знав мову свого батька».
У дитинстві Всеволод, так само, як і герої його майбутніх повістей, гарною поведінкою не відрізнявся. Разом із сусідом та однолітком Вітасиком Дяченком мріяли стати капітанами далекого плавання. Але, як виявилось, через особливості зору Нестайко не міг стати моряком, а сусід все ж таки став капітаном.
Перше оповідання Всеволод Нестайко написав в 8-річному віці. У ньому йшлося про відважного мисливця, який полював на бенгальського тигра в Африці.
Пам'ятаючи про своє важке й нерадісне дитинство, письменник казав: "Коли я став по-справжньому дорослим, мені страшенно захотілося повернутись назад у дитинство - догратися, досміятися, добешкетувати... Вихід був один - стати дитячим письменником. Так я й зробив. І, пам’ятаючи своє невеселе дитинство, я намагався писати якомога веселіше."
Перша книжка автора "Шурка і Шурко" побачила світ у 1956 році. А знамениту казку письменника «В Країні Сонячних Зайчиків» видали у 1959 р. Книга відразу ж стала дуже популярною і була переведена на кілька мов світу.
За його повістями та оповіданнями поставлено короткометражну стрічку "Тореадори з Васюківки» (1965), фільми "Одиниця „з обманом“ (1984), «Чудеса в Гарбузянах» (1986).
Письменник – лауреат численних літературних премій. А в 1979 р. його трилогія «Тореадори з Васюківки» була внесена Міжнародною Радою з дитячої та юнацької літератури до особливого "Почесного списку Андерсена", як один із найвидатніших творів світової літератури для дітей.
Помер Всеволод Нестайко 16 серпня 2014 року. Похований у Києві на Байковому кладовищі. На похорон сотні киян взяли із собою дзеркальця, щоб провести улюбленого письменника сонячними зайчиками.
Пам’ятаємо героїв Крут (29.01.2025)
У тисячолітній історії українського народу є багато героїчних сторінок. Український народ - милосердний, жертовний, миролюбивий. Жодного разу з історію існування українського етносу ми не порушували цілісності інших держав. Але так склалося, що упродовж століть українці змушені захищати територіальну і національну незалежність рідного краю, відновлювати його історичну та етногенетичну пам'ять. 29 січня українська громадськість відзначає День пам'яті героїв Крут. Молоді захисники щойно посталої Української Народної Республіки власною кров'ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху. Офіційно День пам'яті героїв Крут почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України підписав Указ ''Про вшанування пам'яті героїв Крут''. До бібліотеки Красилівського ліцею завітали здобувачі освіти 10 - Б класу з вчителькою історії О. І. Заїкою на віче пам'яті ''Пам'ятаємо героїв Крут ''. Учасники заходу познайомилися з матеріалами книжково - ілюстративної виставки, яку завідувачка бібліотеки Н. І. Українець організувала до цієї події, а також говорили про героїчний подвиг юнаків які 29 січня 1918 року полягли за незалежність молодої Української держави на станції Крути, що на Чернігівщині. Сьогодні, як і колись і 300 і 100 років тому, коли вирішується доля України, молодь, як і колись, у далекому 1918 році, перебуває в перших рядах боротьби, і не випадково, що боротьба ця проходить саме на Сході України. Українці чинять опір більш численному ворогу. Як і століття тому, нащадки муравйових і попових знущаються над нашими полоненими бійцями, матері оплакують синів дружини чоловіків, діти - батьків. Вашій увазі презентація
29 січня вшановуємо героїв оборони Крут 1918 року. Як склалися долі учасників бою – інфографіка (27.01.2025)
Вшанування чину оборонців Крут – важлива частина нашої національної пам’яті, яка нагадує, що державність без армії неможлива. Хоробрість та жертовність крутянців зробила їх символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.
Водночас довгий час бій під Крутами був оповитий низкою міфів. Найпоширенішим був міф про те, що армії Муравйова протистояли 300 слабко підготованих студентів і гімназистів. Насправді ж у бою під Крутами брали участь понад 500 вояків і 20 старшин. На озброєнні мали гвинтівки, 16 кулеметів, які підтримував саморобний бронепоїзд – 76-міліметрова гармата, встановлена на залізничній платформі.
Більшість вояків-крутянців були вихованцями вищих військових навчальних закладів і мали достатньо вишколу, щоб під командуванням досвідчених старшин брати участь у бою. Під Крутами загинули, за різними оцінками, 70–100 оборонців, у тому числі 27 вояків Студентської чоти, які потрапили в полон і були вбиті. Натомість з боку більшовиків загинули щонайменше 300 вояків.
Що рідко згадувалося приналежно до бою під Крутами, так це його геополітичний контекст і значення. Бій українських воїнів проти більшовицької армії біля залізничної станції на Чернігівщині затримав ворога на чотири дні. Таким чином добровольці утримали столицю на час, необхідний для підписання Брестського мирного договору з країнами Четверного Союзу. Це означало визнання самостійної Української Народної Республіки субʼєктом міжнародних відносин.
Чому бій під Крутами від самого початку обріс міфами? БІЛЬШЕ ЧИТАЙ ТУТ
27 січня - День пам'яті жертв Голокосту (27.01.2025)
Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту відзначається за рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 р. (резолюція № 60/7) щороку 27 січня. У 2011 р. Верховна Рада України прийняла рішення про відзначення 27 січня Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту в Україні на державному рівні (Постанова ВРУ № 8605 від 5 липня 2011 р.).
Саме цього дня 1945 р. Червона армія визволила в’язнів найбільшого в окупованій Європі табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі (на території Польщі), що став жахливим символом Голокосту та нацистських злочинів у Другій світовій війні.
Трагедія Голокосту є невід’ємною частиною національної історії та пам’яті України. Саме на українській землі нацистами та їхніми поплічниками було забрано життя у понад 1,5 млн українських євреїв (тобто кожен четвертий з понад 6 млн жертв Голокосту).
Ще задовго до того, як нацисти застосували диявольську технологію убивства у газових камерах Аушвіцу, у серпні 1941 р. поблизу Кам’янця-Подільського були убиті понад 23 тисячі людей.
За місяць, наприкінці вересня у Бабиному Яру нацисти позбавили життя майже 34 тисячі євреївкиян, а сама назва до того невідомої околиці української столиці перетворилась на жахливий символ Катастрофи. Ботанічний сад у Дніпрі, Порохові склади в Одесі, Сосонки біля Рівного, Богданівка та Доманівка на Миколаївщині, Дробицький Яр у Харкові, соляні шахти в Бахмуті, Березовий рів на Чернігівщині… В Україні немає міста, в якому б не було власного «Бабиного Яру». Жертви деяких з них дотепер чекають на належне вшанування.
Оголосивши 27 січня Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту, Генеральна Асамблея ООН закликала держави-члени розробити просвітницькі програми, щоб наступні покоління зберегли пам’ять про цю трагедію з метою запобігання в майбутньому актам геноциду.
Історичний екскурс ''Наша єдність - наша зброя'' (22.01.2025)
22 січня в бібліотеці Красилівського ліцею з лідерами учнівського самоврядування було проведено історичний екскурс ''Наша єдність - наша зброя''. Учасники заходу змогли краще познайомитися з реаліями життя українського суспільства початку XX століття: основні етапи створення та діяльності тогочасного правління нашої держави, вплив зовнішніх факторів на долю народу загалом, а також про історичні події проголошення Акту злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки у 1919 році. Познайомилися з матеріалами виставки, виконували творчі завдання. Особливу увагу було приділено обговоренню значення єдності нації в умовах сучасної політичної ситуації. Лідери обговорили, як важливо зберегти згуртованість в суспільстві, працювати разом на благо своєї країни, свого народу, а також згадали сучасних оборонців, які борються за суверенітет держави. Вашій увазі презентація
Пам’ять. Оборона Донецького аеропорту (16.01.2025)
Оборона Донецького летовища тривала 242 дні – з 26 травня 2014 року до 23 січня 2015-го. ДАП героїчно захищали люди, які виявилися сильнішими за бетон. Їх стали називати «кіборгами». 20 січня 2015 року терористи підірвали бетонні перекриття нового термінала аеропорту, а 21 січня вщухли останні бої за ДАП. За оцінками Героя України генерала Олега Мікаца, який тоді командував 93-ю окремою механізованою бригадою, утримання Донецького аеропорту не давало ворогу діяти.
Оборона Донецького аеропорту – це тисячі історій хоробрості та звитяги. Одна з них – утримування протягом двох днів будівлі пожежного депо. Це була група відчайдухів із 90-го аеромобільного батальйону на чолі з Максимом Ридзаничем «Адамом». Снайпери Віталій Зварич «Рекс», Володимир Коляда «Живчик», Максим Абдуразаков «Абдулла», Анатолій Левчук «Фокс», кулеметники Віктор Левицький «Жмеринка» та ще один боєць із позивним «Вовк» стали останнім бойовим підрозділом, який вийшов із ДАП. Українські захисники відбили дві атаки противника. Ворог намагався виманити їх із пожежного депо – вів переговори, начебто від імені комбата Олега Кузьміних, який на той момент уже був у полоні. Але «Адам» розкусив намір ворога. Ввечері, обходячи своїх, він попередив, що зранку може бути атака. Запропонував: хто хоче, може піти до зруйнованої вежі та здатися в полон. Усі відмовилися. Командир усміхнувся: «Згоден, хлопці. Краще вмерти людиною, чим животіти покидьком».
У боях за Донецький аеропорт загинули 97 українських захисників, ще троє вважаються зниклими безвісти.
Сьогодні на Донеччині тривають криваві бої таких масштабів, яких Європа не бачила з часів Другої світової війни. Як у 2015 році ДАП став символом оборони Донеччини від російських окупантів, так сьогодні фортецями залишаються донецькі міста, зокрема Соледар і Бахмут, які демонструють усьому світові приклад української стійкості та мужності.
Про подвиг захисників Донецького аеропорту написано чимало книг та знято кілька фільмів, які розповідають про героїзм і самопожертву українських військових, котрі віддали своє життя за захист своєї країни.
Пропонуємо переглянути український повнометражний художній фільм режисера Ахтема Сеітаблаєва за сценарієм Наталії Ворожбит про оборону Донецького аеропорту під час війни на Донбасі – «Кіборги. Герої не вмирають». Фільм посідає 82-гу позицію у списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.
Важливо, щоб пам’ять про подвиг захисників Донецького аеропорту зберігалася в серцях українців. Вони стали символом героїзму та відваги українського народу.
Інтернет-ресурси:
День вшанування захисників Донецького аеропорту. Вікіпедії
Бої за Донецький аеропорт
Втрати у боях за Донецький аеропорт
День пам’яті захисників Донецького аеропорту 2025 Сучасна унікальна анімована презентація
«Незламні кіборги. День вшанування пам’яті захисників Донецького аеропорту»
Презентація “День пам’яті захисників Донецького аеропорту”
20 січня – День пам’яті захисників ДАПу
Всеукраїнський день пам’яті «кіборгів» День пам’яті захисників Донецького аеропорту 2025
Битва за Донецький аеропорт: хроніка подвигу, цифри, факти, значення та уроки
Документальний фільм “Аеропорт. Неповернення”
Кіборги донецького аеропорту. Історія, яку треба почути
Легендарні кіборги 9 років потому! Чому саме сьогодні важливо пам’ятати їхній подвиг?
Ті, хто зупинив війну. «Кіборги» про значення оборони Донецького аеропорту
ДАП. 48 годин з кіборгами
ДАП: Ласкаво просимо до пекла – В’ячеслав Зайцев | Vоїн – це я
Донецький аеропорт: повітряна брама, яку по-варварськи знищили росіяни
Донецький аеропорт. Статті на тему
Донецький аеропорт: 242 дні, які перетворили людей на «кіборгів»
Я був готовий заплатити ВЛК, щоб визнали мене придатним. Історія “кіборга” Молота, який захищав ДАП, а сьогодні воює на протезі
“Вони вистояли. Не витримав бетон”: як українські “кіборги” боролися за Донецький аеропорт
День пам’яті «кіборгів»: хто вони такі та чому їх варто пам’ятати
“Думав, Росія побачить вперту оборону і відмовиться від вторгнення. Насправді це не так”: спогади бійця про ДАП
«Вони розраховували, що здамо аеропорт без бою»: спогади бійців, як вибили сили РФ з ДАПу
Презентація до заходу дня Захисників Донецького аеропорту
Вірші захисникам Донецького аеропорту
Вірші про кіборгів
5 фільмів про захист Донецького аеропорту, які сьогодні варто переглянути кожному
“Вони вистояли, не вистояв бетон”: фільми про оборону Донецького аеропорту які варто переглянути
Джерело: https://lukl.kyiv.ua/pamyat-oborona-doneckogo-aeroportu/
До ювілеїв Василя Симоненка та Миколи Сома (03.01.2025)
5 січня – ювілейний день народження Миколи Даниловича Сома, 8 січня – Василя Андрійовича Симоненка. У ці дні ми вшановуємо пам’ять поетів-шістдесятників, яких доля звела у роки студентства, які товаришували, у яких часом були непрості стосунки, але які залишили нам свій безцінний творчий спадок, можливо, і не співвимірний, як дати їх народження, як тривалість життєвого шляху кожного. Яскрава зірка життя Василя Симоненка погасла ще у 1963-му, однак і через нашарування десятиліть, через зріз епох його творчість не потьмарилася, а навпаки, мов те джерело живить нині сущих любов’ю до України, постачає у наші душі високої проби почуття патріотизму. Пісні на його слова багато співвітчизників вважають народними. Вшановуючи поетів з нагоди їх 90-річчя, ми в жодному разі не намагаємося якимось чином прирівняти їх. Вони зайняли кожен своє місце і в українській літературі і в наших серцях.
Нам відомо, що Василь Симоненко почав писати вірші у студентські роки. Визнання до поета прийшло посмертно, бо за життя видано лише збірку лірики “Тиша і грім” (1962) і казку для дітей “Цар Плаксій та Лоскотон”. Його вірші, які допускалися до друку, коригувалися. Сам письменник про свій поетичний стиль говорив: “Є в мені щось від діда Тараса і прадіда Сковороди”. Уже в ті роки набули великої популярності самвидавні збірки Василя Симоненка. Саме вони поклали початок українському рухові опору 1960-70-х pоків.
У ніч проти 14 грудня 1963 року у неповні 29 років поет помер у черкаськiй лiкарнi. Під час похорону до рук друзів поета потрапляють його щоденники й архів. Однак після цього Симоненка в Україні не видаватимуть 15 років.
Його вірші надзвичайно пророчі. Як болісно прочитується нам сьогодні вірш, написаний у 1961-му «Баба Онися».
Їхні вірші – це не просто слова, а частинка нашої історії, нашої душі. Давайте ж берегти цю спадщину і передавати її наступним поколінням. Вічна і світла пам’ять!
Ювілей майстринь слова української літератури (01.01.2025)
75 років виповнюється письменниці, перекладачці, літературній редакторці Галині Миколаївні Кирпі (1950). У дитинстві мріяла бути бібліотекарем. Відома як авторка поетичних книжок «День народження грому», «Гостини», «Слон мандрує до мами», збірок ліричних новел «Катруся з роду Чимчиків», віршів та оповідань «Чарівний вузлик», народознавчої книжки для дітей «Забавлянки мами Мар’янки» та ін. Також Галина Кирпа є авторкою шкільних читанок та посібників.
75 років виповнюється Надії Павлівні Гуменюк (1950) - письменниці, журналістці, лауреатці премії КМУ імені Лесі Українки. Авторка поетичних збірок «Країна світла», «Аркан для ластівки», «На терезах осені»; романів «Енна», «Дожити до весни»; «Квіти на снігу», «Плач пересмішниці», «Та, що ламає вітер», «І дощ не змиє всі сліди» та ін. Дружина відомого волинського письменника Володимира Лиса.
Трохи історії щодо святкування Нового року (30.12.2024)
В Україні новорічне свято було одним з найважливіших і найулюбленіших подій у році. Раніше Новий рік святкували 1 березня, адже весна завжди асоціюється з початком робіт на землі і зародженням нового життя.
На честь весняного Нового року в кожній родині накривали святковий стіл і за допомогою пісень і танців раділи, що зима пішла. А ще співали знаменитого на весь світ «Щедрика» - «Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка…»
1 січня Новий рік стали відзначати в 1700 році. Саме з того часу, українці почали прикрашати ялинку, проводити веселі свята й маскаради, дарувати подарунки. Спочатку на ялинки замість іграшок чіпляли плоди: яблука, як символ родючості; горіхи; яйця, як символ постійного життя, гармонії і благополуччя.
У XVII ст. прикрашали різдвяне дерево фігурками й вирізаними з кольорового паперу квітами, яблуками, вафлями, позолоченими дрібничками, цукром.
В Україні звичай ставити ялинку на новорічні свята запозичили із Західної Європи.
До 1917 року Новий рік мало хто святкував. Основними зимовими святами українців були Різдво (25 грудня), Маланки (31 грудня) та День Святого Василя (1 січня), оскільки всі люди були віруючими.
На почесному місці ставили прообраз сучасної ялинки – солом’яного дідуха. Цей оберіг виготовляли з останніх снопів пшениці, жита чи вівса, зібраних на своєму полі.
Головним новорічним святом українців було Різдво 25 грудня. Хлопці й дівчата ввечері 24 грудня колядували та водили «козу».
Ранок 25 грудня починається з того, що люди вітають один одного фразою «Христос народився!» і відповіддю «Славімо Його!»
Наші бабусі вірили, що новорічна ніч особлива в усіх відношеннях. В цей день Бог ніби відкриває небесні ворота і чує всі прохання, звернені до нього. Також 31 грудня господині влаштовували багату сімейну вечерю, яку до цих пір називають Щедрою.
У цей святковий вечір українці щедрували та «водили Маланку», а 1 січня засівали «На щастя, на здоров’я, з Новим роком!»
Крім того, в новорічну ніч молоді жінки і дівчата любили ворожити. Гадали на картах і книгах, сіні, погоді за вікном, сірниках, нитках і інших предметах.
Як святкують Новий рік в Україні зараз? На Новий рік прийнято збиратися всією сім'єю за святковим столом, прикрашати будинок і дарувати подарунки.
У сучасного Святого Миколая справ на Новорічні та Різдвяні свята дуууже багато:
6 грудня, у день Святого Миколая діти отримують смаколики під подушку;
на Різдво (25 грудня) та на Новий рік (1 січня) Святий Миколай приносить подарунки дітям під ялинку.
А як на рахунок діда Мороза, якого всі так колись чекали? Сьогодні ще мало хто знає, що справжній дід Мороз був зовсім не добрий, а навпаки – злий і жорстокий.
Величезний злий дід, що виморожував людей, худобу та заготовлені припаси. А щоб його удобрити, йому приносили жертву, іноді навіть людську. Це опис стародавнього міфічного персонажа, який уособлює зиму та лютий холод. Він мав різні імена: Трескун, Студенець, Карачун, Зимник і, звичайно, Мороз.
Ми всі знаємо Діда Мороза, як доброго дідуся, що приносить подарунки під ялинку. Але, насправді, від Мороза взяли лише назву, а ось ОБРАЗ доброго діда – від Святого Миколая. І якщо взяти європейську назву Санта Клаус – це у перекладі означає «Святий Миколай».
Отак усе просто. Святий Миколай приходив разом із Ангелами, а довкола Діда Мороза збігаються лісові звірята, а поряд – онука Снігуронька. З’являється він уперше наприкінці 30-х років ХХ ст. у росії, тому українським Діда Мороза назвати складно.
24 грудня - Святий вечір (Навечір'я Різдва Христового) (23.12.2024)
24 грудня (до 2022 року - 6 січня), у переддень Різдва, християни всього світу збираються в родинному колі за Святою вечерею.
Цей день є дуже значущим для вірян, адже саме в ніч на 25 грудня (до 2022 року - 7 січня) з’явився на світ Ісус Христос і розпочалось сучасне літочислення.
Римо-Католицька Церква, більшість протестанських і православних церков, включаючи Константинопольску (крім Афона), Антиохійську, Олександрійську, Кіпрську, Болгарську, Румунську й Грецьку святкують Різдво в ніч з 24 на 25 грудня, за Григоріанським чи Новоюліанським календарем.
Дідух, павук, звіздар: Навчаємо учнів стародавніх традицій Різдва… більше тут
Бібліотечний урок подорож (16.12.2024)
Пропонуємо вам до перегляду онлайн-урок "Історія виникнення бібліотек", який підготували працівники Бібліотеки ВСП Індустріального фахового коледжу КНУ.
https://www.youtube.com/watch?v=S8_WG7EbNV8&t=31s
Вікенд у бібліотеці ''Пізнаємо світ разом з книгою'' (12.12.2024)
Вікенд у бібліотеці ''Пізнаємо світ разом з книгою'' чекав сьогодні на здобувачів освіти 6 - А класу, які завітали до бібліотеки Красилівського ліцею. Працюючи в групах шестикласники познайомилися із посібниками, що допоможуть їм розвинути світогляд, підвищити рівень загальної культури, а також урізноманітнити навчальний процес. На завершення зустрічі здобувачі освіти прийшли до висновку що книги - це добрі друзі і порадники. Вашій увазі презентація.
Енциклопедія про Антарктику українською мовою (10.12.2024)
Раді повідомити, що перша масштабна енциклопедія про Антарктику українською мовою доступна у програмі mozaBook й на освітньому сайті ua.mozaweb.com. Наша команда долучилася до збагачення інтерактивом книги, з якою варто ознайомити учнів. Тепер у виданні є додаткові інструменти візуалізації кожного розділу: 3D-сцени, галереї, покликання на відео, інші посібники тощо.
А на блозі для вас свіжа публікація "Грудень 2024. Нові Цифрові уроки та 3D-сцени у mozaBook". Приємного читання й застосування під час навчання.
Казковий калейдоскоп «Читання - це сила читання - це клас воно об'єднує нас» (06.12.2024)
Сьогодні казковий калейдоскоп «Читання - це сила читання - це клас воно об'єднує нас» продовжив заходи Національного тижня дитячого читання, який проходить під гаслом ''Світло історій''. Цікавий світ казок чекав на відвідувачів бібліотеки Красилівського ліцею адже завідувачка бібліотеки Ніна Іванівна Українець підготувала казковий калейдоскоп щоб відвідувачі бібліотеки могли відволіктися від метушливої реальності та зануритися у чарівний світ казки. Для здобувачів освіти 5 - А класу які завітали із класним керівником Г. О. Данилюк, а також для першокласників, які завітали з першою вчителькою Л. К. Славецькою. Діти прослухали аудіоказки, провели їх обговорення, задавали запитання, та отримували відповіді на них, виконували цікаві творчі завдання і звичайно читали казки тому що казки - це глибокі та мудрі книги життя. Цікаво та змістовно пройшов казковий калейдоскоп. Вашій увазі презентація
Казпотерапія «Є на світі казкова країна» (05.12.2024)
Під гаслом ''Світло історій'' триває Національний тиждень читання. У бібліотеці - це час яскравих подій творчих активностей і чудова нагода залучити дітей до книги та відкрити чарівний світ літератури. 5 грудня проведено казкотерапію ''Є на світі казкова країна '' для здобувачів освіти 4- го класу , які завітали до бібліотеки Красилівського ліцею з вчителями О. І. Гордою та Л. І. Дрозд. Діти з цікавістю прослухали казку ''Святий Миколай і Михайликове Диво'', а потім ставили запитання і обговорювали який світ вони побудували б за допомогою казкових героїв. Познайомилися із новими книгами які надійшли до бібліотеки. З великим задоволенням здобувачі освіти презентували свої малюнки, які вони намалювали до улюблених казок. На завершення зустрічі всі прийшли до висновку, що книжкові історії справді можуть дарувати світло кожній дитині і навіть дорослому серцю. Вашій увазі презентація.
Літературні посиденьки «Зима прийшла стільки свят принесла». (04.12.2024)
До Національного тижня читання, який проходить під гаслом ''Світло історій'' долучилися здобувачі освіти 3 класу з класним керівником Н. І. Нагорною. Наталя Іллівна розповіла дітям про зимові свята обряди та традиції які їх супроводжують. Третьокласники з цікавістю прослухали казку ''Різдвяна рукавичка'' І. Малковича, яка навчає дітей цінувати дружбу співчуття та турботу один до одного, а ще поважати різноманітність та індивідуальність інших людей та тварин. Час зимових свят для дітей стає періодом відкриття чарівних історій, де оживають казкові герої та захопливі пригоди, що пробуджують віру в добро та чудеса. Завідувачка бібліотеки Ніна Іванівна познайомила дітей з літературою на зимову тематику, де діти знайшли колядки та щедрівки, а також пригадали ті які вони вже добре знають. Це історії, які несуть світло в найтемніші дні року. Сьогодні у темний період нашої історії спільне читання та прослуховування дитячих книжок дарує необхідні тепло і надію на краще. Тиждень дитячого читання покликаний підкреслити важливість дитячої літератури, читання, створення затишку за допомогою книжок, читання для задоволення. Вашій увазі презентація
Григорій Савич Сковорода - 302 роки з дня народження (03.12. 2024)
Григорій Сковорода - це втілення духу і мудрості України. Його можна назвати нашим Першорозумом, учителем істини і духовного життя. Сковорода - реальна і містична фігура, праведна і мудра, він - народний улюбленець.
4 листопада 2020 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про відзначення 300-річчя з дня народження Григорія Сковороди».
Ювілей великого філософа, просвітителя-гуманіста, педагога, поета, композитора, музиканта, культурно-освітнього подвижника відзначали 3 грудня 2022 року.
Григорій Сковорода народився взимку 1722 р. у козацькому селі Чорнухи Лубенського полку на Полтавщині. Мандрівний філософ, автор геніальних творів і цитат, залишив нащадкам феноменальну духовно-педагогічну спадщину.
Той, у кого «совість, як чистий кришталь» і сьогодні веде з нами діалог про сенс життя, духовне й мирське, призначення людини, про правду, багатство і беззаконня.
Григорія Сковороду можна багато разів перечитувати, у його творах прості відповіді на складні питання. Тож він завжди актуальний.
Час поставив Григорія Сковороду поряд із геніями людства, а прихильників його мудрості зібрав у благословенне коло сковородинців, аби ми не лише зберігали, а й вивчали, популяризували унікальну творчу спадщину видатного філософа.
Національний тиждень дитячого читання 2024 (02.12.2024)
Український інститут книги анонсував Національний тиждень дитячого читання
2 грудня розпочинає Національний тиждень дитячого читання, який проходитиме під гаслом «Світло історій». Долучайтеся до передріздвяного свята історій, які надихають, об'єднують і дарують тепло!
Для дітей час зимових свят стає періодом відкриття чарівних історій, де оживають казкові герої та захопливі пригоди, що пробуджують віру в добро й чудеса. А для дорослих читачів цей період асоціюється з перечитуванням улюблених книжок, знайомих з дитячих років. Це історії, які несуть світло в найтемніші дні року. А сьогодні, у темний період нашої історії, спільне сімейне читання дитячих книжок дарує необхідні надію й тепло. Щорічне занурення в знайомі сюжети й повернення до улюблених героїв має терапевтичний ефект. Це поновлює відчуття стабільності, таке необхідне під час війни.
Тиждень дитячої літератури покликаний підкреслити важливість дитячої літератури, практики родинного читання, створення затишку за допомогою книжок, читання для задоволення.
1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом. (29.11.2024)
Все, що потрібно знати про ВІЛ/СНІД
ВІЛ, СНІД – два слова, які час від часу нам зустрічаються на біл-бордах та у пресі, їх чути по радіо чи з екранів телебачення. Проте ми думаємо над їх значенням і серйозністю. Багато з нас не усвідомлюють, що ж таке ВІЛ/СНІД, як ця інфекція впливу на наше життя та яку загрозу несе. Здається, що це все дуже далеко і нас зовсім не стосується. «Зі мною цього точно не трапиться», - так думаємо про всі серйозні проблеми, допоки не захворіємо ми самі чи хтось із наших близьких.
Так що ж таке ВІЛ/СНІД?
ВІЛ – вірус імунної недостатності людини – руйнує імунну систему організму людини, тим самим знижуючи його можливість оперувати інфекціями та хворобами.
СНІД – синдром набутого імунодефіциту людини, що викликає ВІЛ і є його пізньою стадією. На СНІ є невиліковною хворобою та, у сьогоденні смертельне лікування, закінчення хворого.
Яким чином можна інфікувати?
ВІЛ поширений у країнах усіх континентів. В Україні з ВІЛ-інфекцією живе близько 240 і тільки кожен інший знає про свій тисяча людей. ВІЛ може ховатися в організмі багатьох років без видимих симптомів, і єдиним способом виявити його є тестування на ВІЛ.
Як запобігти інфікування
Немає жодної вакцини, яка б вберегти від інфікування. Тому ти маєш усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, та самому потурбуватися про себе і звести до мінімуму ризику інфікування.
Ось що ти можеш зробити:
• Почніть з того, щоб дізнатися якомога більше фактів про ВІЛ/СНІД. Не даремно кажуть, що попереджений – значить озброєний.
• Практичний безпечний секс – використовуйте резервний засіб для кожного контакту. Однак пам’ятайте, що презерватив не дає 100% гарантії. Переконаний у тому, що ризик пошкодження відсутній, допоможе лише спеціальне медичне обстеження вас і вашого партнера.
• Утримайтеся від випадкових сексуальних контактів.
• Використовуй лише одноразові шприци та голки. Слідкуй за тим, щоб медпрацівник, який тебе обслуговує, розкриває при тобі одноразові латексні рукавички та шприци.
• Єдиних контактів із чужою кров'ю.
• Не користуйся послугами неперевірених майстрів, особливо тих, що працюють на дому. Це пірсингу, манікюру, татуювань та навіть стрижок. Усі маніпуляції зі шкірою та потребою повинні проходити лише стерильними інструментами. Вдома часто немає можливості належного знезараження інструментів.
• Будь чесним із собою. Помилки трапляються. Якщо ти ризикуєш, що потрапив ризиковану зону – пройди тест на ВІЛ. Від моменту інфікування до того, коли вірус можна виявити в часі крові може пройти 1,5-3 місяці. Це залежить від особливостей шкіри. Тому необхідно пройти тестування, а потім повторити через три місяці. Дослідження можна зробити в поліклініці за місцем проживання, звернувшись до лікаря-інфекціоніста, в регіональному (місцевому центрі СНІДу) або в кабінеті анонімного обстеження.
• Веди здоровий спосіб життя – правильне харчування, фізична активність, відмова від куріння, алкоголю та наркотиків, а також лікування депресії здоров’я підтримують здоров’я в належному стані.
Незалежно від свого ВІЛ-статусу пам’ятай, що ти – людина. Стався з повагою до себе та оточуючих. Турбуйся про себе та своє здоров'я та уникай ризикованих ситуацій.
Читання - стратегічне завдання бібліотеки (04.11.2024.)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
З 1 по 31 жовтня 2024 року в усіх навчальних закладах середньої освіти під гаслом «Читання - стратегічне завдання бібліотеки» пройшов Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек. Бібліотека Красилівського ліцею також під‘єдналась . Вашій увазі відеозвіт https://www.youtube.com/watch?v=n0TFwQzCP9c
Бесіда ''Країна мовних цікавинок'' (25.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
До бібліотеки Красилівського ліцею завітали здобувачі освіти 3 класу з класним керівником Н. І. Нагорною на бесіду ''Країна мовних цікавинок'', яка проведена в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2024, та приурочена Дню української писемності та мови який відзначаємо 27 жовтня. Третьокласники та третьокласниці дізналися, що українська мова рідна, модна, багата, м'яка, унікальна , а ще ми відзначили л, що це свято відзначається в Україні, у день вшанування пам'яті преподобного Нестора Літописця. Діти також знайомились з книгами, виконували творчі завдання. Вашій увазі презентація
День бібліотворчості «Від книжки до творчості» (24.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
Під час проведення Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2024, який проходить під гаслом ''Читаюча шкільна родина стратегічне - завдання бібліотеки'' лідери учнівського самоврядування Красилівського ліцею систематично готували рекламно-іміджеву продукцію для популяризації читання. Виготовляли листівки, витинанки, колажі присвячені Всеукраїнському місячнику шкільних бібліотек. Ваші увазі презентація.
''Літературні посиденьки'' (24.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
Здобувачі освіти 11- В класу з вчителькою М. А. Зубчук завітали до бібліотеки Красилівського ліцею на ''Літературні посиденьки'', які проходили в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2024. Увесь цивілізований світ рухається і швидко змінюється. Усі освічені культурні люди розуміють, що без книжки і читання немає а ні окремої особистості, а ні держави. Книжки та читання також є запорукою людяності, порозуміння та миру на землі. Той, хто хоче знайти своє місце в стрімкому XXI столітті, відчувати себе повноправним громадянином України та світу, має навчитись не тільки читати, а й учитуватися в текст, не просто знаходити інформацію, а й оперувати нею, аналізувати, порівнювати, критично оцінювати, мати власну думку, творчо сприймати. І сьогодні це все робили одинадцятикласники та одинадцятикласниці, читаючи поезію сучасних поетів. Вони, люди нового покоління мислять і мріють, ставлять перед собою завдання і виконують їх, вони прагнуть вільно спілкуватися з представниками інших країн і водночас люблять своє, українське, нашу мову й культуру, які ми маємо зберегти як дорогоцінний скарб.
Екскурсія '' Бібліотека - твоя територія'' (23.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
На екскурсію '' Бібліотека - твоя територія'' завітали першокласники з класним керівником Л. К. Славецькою. Сьогодні діти дізнались, що бібліотека - це приміщення де живуть книги, про правила користування бібліотекою, бібліотечні таємниці, про правила поводження з книгою, про бібліотекаря та читачів, про правила читання, про книжкові розваги, а також познайомилися із книгами які їм сподобались. Вашій увазі презентація.
Години шани ''Збережемо пам'ять про героїв'' (22.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
На години шани ''Збережемо пам'ять про героїв'', які проведені в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2024, до бібліотеки Красилівського ліцею завітали здобувачі освіти 10 -Д та 11- Г класів. Щодня ми, мирні громадяни, дякуємо тим, хто зі зброєю в руках став на захист рідної України у цей надскладний час загарбницького вторгнення московитів на нашу землю. Кожен з нас щиросердечно вдячний захисникам нашої держави, які всіма можливими силами, ризикуючи власним життям, відстоюють суверенітет і територіальну цілісність нашої України, існування української нації та життя кожного громадянина нашої держави. Представники нашої громади також зі зброєю в руках захищають рідну землю від ворога і, на жаль, серед них є ті, хто загинув на полі бою цієї війни. Усі наші воїни бійці - з великим серцем і хороброю душею. допоки ми пам'ятаємо про їхній внесок у наближення перемоги ціною власного життя, доти пам'ять та слава про них житиме вічно. Прийде перемога і згине навіки ворожий народ. Безіменний, безликий. Гонимий він світом буде звідусюди. І з часом, такого народу не буде. Бо хто йде з війною на вільну країну той сам від ненависті свої загине... Вашій увазі презентація.
Літературна мозаїка «Моє книжкове дозвілля» (21.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
Чи варто говорити сьогодні про важливість читання в житті людини? Варто, відповіли здобувачі освіти 11- Е класу, які сьогодні з класним керівником М. А. Зубчук під’ єднались до заходів які проходять в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2024, і складали літературну мозаїку ''Моє книжкове дозвілля''. Більшість старшокласників та старшокласниць погоджується, що читати якомога більше при будь-якій можливості, потрібно. І не важливо що це буде: фантастика, роман, класика, історія, наукова література. Розвиватися, відкривати для себе нові речі, дізнаватися невідомі факти і дивувати ними інших. Адже це так здорово!
До бібліотеки також завітали здобувачі освіти 2 класу з вчителькою Л. І. Дрозд на годину спілкування ''Вчимося любити книжки: кожна книжка - це світ, який чекає на нас''. Ніна Іванівна познайомила дітей із структурою книги її складовими частинами, розповіла, як вибирати книгу в бібліотеці використовуючи найважливіші її елементи. Говорили, як потрібно вести себе в бібліотеці та поводитися з книжкам. Вашій увазі презентація
Година спілкування ''Чарівний світ дитячих книг'' (18.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
Під час години спілкування ''Чарівний світ дитячих книг'', яка проведена в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2024, здобувачі освіти 6-Б класу поринули у чарівний дитячої літератури де на них чекали цікаві пригоди яскраві персонажі, які вміють долати і досягати поставленої мети. Шестикласники та шестикласниці розповідали про свої улюблені книги та улюблених героїв, які вміють долати перешкоди і досягати поставленої мети. Діти розповідали чому їм сподобались ці герої і як вони допомагають полюбити світ в якому ми живемо, а ще навчають нас людяності та добра, познайомились із книгами ювілярами для дітей 2024 року. Діти розповіли що вони також користуються електронними бібліотеками в широкому просторі Інтернету для того щоб знайти і почитати цікаві для них книги. Відвідувачі сьогоднішнього заходу погодились, що книги довкола нас. Це наші добрі друзі і порадники. Вашій увазі презентація
Літературна мозаїка ''Нас єднає читання'' (17.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
Бібліотека - це місце, де панує світ цікавих книг і креативна атмосфера, у цьому сьогодні переконались здобувачі освіти 11-Д з вчителькою Л. В. Гарник, 10 - Б з класним керівником І.В Марухіною, та 3 клас з класним керівником Н. І. Нагорною., які приймали участь у літературній мозаїці ''Нас єднає читання'', що проходить у рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2024. У в бібліотеці кожен може проявити та розкрити свої таланти через уяву та фантазію, показати свої творчі можливості тим самим поглиблюючи себе у світ літератури, мистецтва, саморозвитку, цьому сприяє комфортний простір бібліотеки для книголюбів. Під час літературної мозаїки відвідувачі бібліотеки складали літературну мозаїку за допомогою книг, ігор та творчих завдань, що нам вдалося змістовно та пізнавально. Учасники заходу погоджуються, що читання стає основою освіти і провідним умінням для самоосвіти упродовж усього життя. Сьогодні також читачі знайшли свої книги які шукали давно. А книголюби порадили, що ''Книжечки - це мандаринки для розуму''. Також у нас відбувся читацький марафон вчителі і діти читають разом. Вашій увазі презентація.
Вікенд у бібліотеці ''Пізнаємо світ разом з книгами'' (16.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
Здобувачі освіти 5 -Б класу з вчителькою Г. В. Ополянчук та 8 - Б класів з вчителькою О. І. Ковальчук Красилівського ліцею сьогодні завітали на вікенд у бібліотеку ''Пізнаємо світ разом з книгами'', який відбувся в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек. Бібліотечний вікенд продемонстрував, що бібліотека - це місце, де панує світ цікавих книг, і креативна атмосфера де кожна дитина може проявити та розкрити свої таланти через уяву та фантазію, показати свої творчі можливості. Зустріч під осінньою парасолькою принесла багато емоцій та задоволень. Цікавою та змістовною була маленька дискусія про книги та читання. Під час якої Олена Іванівна зачитала вірш Дмитра Павличка ''У книги люди, наче бджоли в соти,..''. Простір натхнення запропонований тим хто мав бажання спробувати власні сили, та насолоджуватись творчістю, також приніс свої результати. Бібліотечний вікенд вдався змістовним і пізнавальним , тому що інтелектуальна скарбниця наших здобувачів освіти поповнилася новими знаннями про літературу та читання. Вашій увазі презентація.
Нобеля з літератури отримала письменниця Хан Ган. Чим вражають її твори (11.10.2024)
Нобелівську премію з літератури 2024 року присудили південнокорейській письменниці Хан Ган "за напружену поетичну прозу, яка протистоїть історичним травмам".
У своїй творчості Хан Ган вивчає історичні травми та невидимі набори правил і в кожному зі своїх творів оголює крихкість людського життя.
Вона має унікальне розуміння зв'язків між тілом і душею, живими та мертвими, й у своєму поетичному та експериментальному стилі стала новатором у сучасній прозі, йдеться у пресрелізі Нобелівського комітету.
Минулого року комітет присудив премію з літератури норвезькому авторові Юну Фоссе за "новаторські п'єси та прозу, в яких він змушує звучати те, що неможливо висловити словами". БІЛЬШЕ ТУТ.
Літературна година «І зачаровує книга» (10.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
Читаюча шкільна родина Красилівського ліцею сьогодні також доєдналася до Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек. На літературну годину «І зачаровує книга» доєдналися здобувачі освіти 10- В,11 - Є,10 -Д, 10 - Г, 11 - А класів. Старшокласники і старшокласниці - це оптимістично налаштована шкільна молодь, і сьогодні вона готується до вступу в доросле життя, і, що найголовніше, у неї є реальна можливість мало не щодня в колективі друзів та однодумців долучатися до вершин літератури, отримувати естетичну насолоду від процесу читання творів, порівнювати власну життєву позицію із вчинками і помислами літературних персонажів. Сьогодні ми говорили про функції читання: чи допомагають знаходити відповіді на виклики сучасності; чи може читання та література вплинути на розвиток особистості і, навіть, держави. Дискутували про те, що художній твір ще ніколи і нікому не вдалося проаналізувати в усій його повноті та глибинні, бо літературний текст невичерпний. Ми всі маємо цінувати творчу ініціативу, яскраву уяву, сміливі умови, аргументовані висновки. Ми знаємо, що читання потребує індивідуального підходу. І зусилля, витрачені на вдумливе і творче читання, не минають марно. Сприйняття художнього тексту сприяє всебічному розвитку особистості, навчає розуміти не лише мистецтво, а й різних людей: і тих, які жили до нас, і сучасників. Сьогодні ми читали, слухали, дискутували, знайомилися з новими книгами та книгами - ювілярами 2024 року. І всі погодилися з цитатою Н. Геймана «Книга - це мрія, яку ви тримаєте в руках». На завершення зустрічі завідувачка бібліотеки Ніна Іванівна побажала побільше книг які б могли зачарувати учасників літературної години. Вашій увазі презентація
Години спілкування ''Моє книжкове дозвілля'' (09.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
В бібліотеці Красилівського ліцею продовжується Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек. Для здобувачів освіти 6-А та 11- Б класів були проведені години спілкування ''Моє книжкове дозвілля'', під час яких ми говорили, що читання - це активна позиція в житті. Читаючи, ми вдосконалюємося, отримуємо знання і мудрі століть, збагачуємось духовно. Читаюча людина з плином часу приємно виявляє собі, своїх здібностях значний прогрес. Здобувачі освіти погодились, що книжкове дозвілля може бути різним: це читання, спілкування, обговорення, малювання, цікаві вікторини та інші розваги. Також відвідувачі познайомилися із книгами ювілярами 2024 року. Всім сподобалися правила від книголюбів. Якого б рівня розвитку в області інформаційних технологій не досягло людство, читання і досі залишається основним способом отримання інформації. Читати чи ні вибір суто кожної людини. Кожен розвиває себе так як вважає за потрібне. А все-таки багатьом сьогодні сподобалась цитата Д. Адісона ''Читання для розуму - те ж саме, що вправи для тіла.'' Вашійувазі презентація
Книжкова мозаїка Нас єднає читання (08.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2024, який проходить під гаслом ''Читаюча шкільна родина - стратегічне завдання бібліотеки'' До бібліотеки Красилівського ліцею завітали здобувачі освіти 10 - Є та 8- Б класів на книжкову мозаїку ''Нас єднає читання''. Під час заходу ми говорили про користь читання, а також що дає читання людині, дискутували чи корисно читати книги, розмальовували закладки - розмальовки ''Письменник тільки починає книгу ,читач її завершує.'' Восьмикласники сьогодні також познайомились із книгами - ювілярами 2024. Насправді в наш час люди читають дуже багато - незліченні повідомлення, стрічка новин, улюблені блоги в інтернеті, але книги ніщо не замінить так вважають більшість сьогоднішніх відвідувачів. Вашій увазі презентація
Година спілкування «Розвивай свій розум – читай» 05.10.2024
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2024, який проходить під гаслом “Читаючи шкільна родина - стратегічне завдання бібліотеки” до бібліотеки Красилівського ліцею завітали учні 5 - А класу з вчителькою Г. О. Данилюк на годину спілкування ''Розвивай свій розум читай.'' Галина Олександрівна читала та розповідала дітям легенди рідного краю, що надзвичайно зацікавило п'ятикласників. Ніна Іванівна провела огляд літератури з якою ознайомилися діти.
Для кожного учасника захід набув особливого значення, адже в наш час інтенсивного розвитку інформаційних технологій та швидкого інтернету, надзвичайно важливо зберігати в дітях любов до читання. Нічого не може змінити спілкування дитини і справжньою книгою, а бібліотека для дитини у сучасному світі залишається чи не єдиним осередком дозвілля, де навчають дитину не просто читати а систематично думати та аналізувати. Сьогоднішня зустріч набула особливого значення, тому що допомогла дітям відчути радість спілкування з книгою та читанням. Вашій увазі презентація
Літературна гра ''Відкриєш книгу - відкриєш світ'' (03.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2024, який проходить під гаслом ''Читаюча шкільна родина - стратегічне завдання бібліотеки'', до бібліотеки Красилівського ліцею завітали учні 5 - Б класу з вчителькою Г. В. Ополянчук на літературну гру ''Відкриєш книгу - відкриєш світ''. Завідувачка бібліотеки Н. І.Українець познайомила відвідувачів з літературою про усну народну творчість. П'ятикласники творчо працювали: згадували прислів'я та приказки про книгу, читання, навчання . А також зачитували прислів'я приказки, загадки, скоромовки та пояснювали їх значення . Відвідувачі черговий раз переконалися, що цікавий книжковий світ здатен не лише навчати, а й дивувати надихати, читати і обговорювати. Вашій увазі презентація
Книги-ювіляри – 2024 (02.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
Швидкоплинний час залишив нам чимало книжкових цінностей. Довголіття книги залежить від її читачів. У кожної книги свій характер, своя доля, свій шлях до читача. Це книги, які читають і перечитують. Ними захоплюються, над ними розмірковують, у них вчаться життєвій мудрості. Хороші книги ніколи не старіють, їм дана вічна молодість та оновлення у часі. Шановні читачі, запрошуємо до зустрічі з книгами-ювілярами 2024 року. Вашій увазі інформаційна добірка ювілейних книг - 2024 року. Більше ТУТ.
Під покровом Героїв України 01.10.2024)
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2024
З нагоди свята у бібліотеці Красилівського ліцею Рада лідерів учнівського самоврядування спільно з бібліотекарем Українець Н. І. та педагогом-організатором Данилюк Г. О.
провели захід "Під покровом Героїв України"
Це свято є важливим нагадуванням про цінність миру і безпеки в нашій державі та вшановує тих, хто ризикує своїм життям заради благополуччя України.
СЛАВА НАШИМ ГЕРОЯМ!
ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА!
Акція - емоція «Розділяємо почуття до бібліотеки зі смайликом.» (30.09.2024)
30 вересня Всеукраїнський день бібліотек, до бібліотеки Красилівського ліцею завітали лідери учнівського самоврядування, з якими була проведена акція - емоція ''Розділяємо почуття до бібліотеки зі смайликом''. Вашій увазі презентація.
Інформаційні матеріали до Дня захисників і захисниць України–2024 (30.09.2024)
1 жовтня в Україні відзначатиметься День захисників і захисниць. Це свято запроваджено 2014 року на вшанування мужності та героїзму захисників і захисниць незалежності та територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві. Більше ТУТ
Дивитися, читати, відчувати: урок-рефлексія про 10 років війни росії проти України (28.09.2024)
Здається, 24 лютого досі не скінчилося. Зростає покоління, яке ані дня не прожило без повітряних тривог і можливості пересуватися вільно будь-яким куточком своєї великої та волелюбної країни. Покоління, яке постійно запитує: «А де тут укриття?» і донатить з дошкільного віку. Покоління, якому відбудовувати зруйноване і бути найсильнішою з еліт: нескореними. Так, після нашої перемоги на всіх чекає ще більше справ, а зараз пропонуємо відрефлексувати пережите українцями через призму кінокадрів та друкованих сторінок. «Освіторія.Медіа» склала добірку фільмів, книг та поезій, що народились протягом цих 10 років боротьби за нашу свободу. Обговорюйте їх з учнями, складайте за ними квізи, дивіться, читайте й слухайте всі разом під час чи після уроків.
28 вересня - День народження Василя Сухомлинського (27.09.2024)
Василь Олександрович Сухомлинський – великий педагог, мудрий учитель. У його палкому серці жила велика доброта та любов до всього світу. Він не лише навчав, а й прищеплював кожній дитині найкращі людські якості, виховував доброту, чуйність, людяність, патріотизм, любов до батьків, до людей і до рідної землі.
Народився Василь Олександрович 28 вересня 1918 року в с. Василівка Олександрійського повіту Херсонської губернії (тепер Кіровоградська область) у селянській родині. Він був другою дитиною в сім’ї, яка мала чотирьох дітей.
Батько – Олександр Омелянович був помітною людиною в селі: тесля, член правління колгоспу, учитель праці, сількор, й активний учасник сільської самодіяльності.
Бабуся і мама були обдарованими, творчими натурами, носіями народних традицій, і це значною мірою вплинуло на особистість майбутнього педагога.
Василь Сухомлинський. Біографія
Вчимо, читаємо, слухаємо і дивимося Василя Сухомлинського
Інформаційні години «Я бажаю миру Україні» (21.09.2024)
21 вересня - у Міжнародний день миру.
Таким чином Україна підтримує рішення Генеральної Асамблеї ООН і підтверджує відданість країни ідеалам миру. Українці, як ніхто сьогодні, потребують Миру. Миру, після остаточної Перемоги над рашистським злом.
До бібліотеки Красилівського ліцею завітали здобувачі освіти 2, 4 ,11Г, 8А, 9Б, 8Б, 7Б класів з якими завідувачка бібліотеки Н.І. Українець спільно з вчителями провели інформаційні години ''Я бажаю миру Україні ''. Мир - тема нашої сьогоднішньої розмови . Мир - це стабільність, злагода і любов. Мир - це світ, у якому не рвуться снаряди, не літають над головою ракети, ''шахеди'', не звучать сигнали повітряної тривоги,не руйнуються будинки, не гинуть люди. Мир - це коли діти ходять до школи, а батьки на роботу. Це веселі свята, цікаві мандрівки, відпочинок з друзями, у сімейному колі, радість, пісні і сміх. Мир - це своя земля під ногами і рідний дах над головою. Також відвідувачі бібліотеки слухали інформацію про Міжнародний день миру, читали і слухали поезію присвячену миру, малювали малюнки, знайомилася з матеріалами тематичної виставки ''Ми за мир у світі''.
Мир - це щоденна праця кожного громадянина задля вдосконалення, розвитку і спокою в країні. Мир дуже скоро настане на нашій рідній українській землі. Метою цього заходу було привернення уваги кожного з нас до питань важливості миру і принципів гуманності, свободи, добра і поваги. Дивіться презентацію.
BBC Україна оголосила про початок 20-ї ювілейної Книги року BBC-2024 (13.09.2024)
BBC Україна оголошує про початок щорічного конкурсу Книга року BBC-2024. Одна з найвпливовіших літературних премій в Україні відбудеться цього року вдвадцяте.
Книга року ВВС проходить у партнерстві з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Премію вручатимуть у трьох номінаціях: Книга року BBC, Дитяча книга року BBC та Книга року ВВС-Есеїстика.
Заявки на конкурс можна подавати з 12 вересня до 23:59 9 жовтня 2024 року.
Автор-переможець у кожній номінації отримає грошову винагороду в 1000 фунтів стерлінгів у гривневому еквіваленті. Видавці книжок, які увійдуть до короткого списку, матимуть право використовувати логотип "Книга року ВВС" у наступних виданнях.
Детальніше про умови участі та правила конкурсу можна прочитати тут.
Олександр Довженко - митець світової слави
(до 130 річчя від дня народження) (09.09.2024)
Сьогодні 10 вересня ми відзначаємо 130-річчя від дня народження видатного українського кінорежисера, письменника, класика світового кіно, кінодраматурга, художника, поета, публіциста Олександра Довженка. Про дитячі спогади і красу рідної Чернігівщини, мальовничі береги Десни, любов до природи, які закладуть основу кіноробіт майбутнього кінорежисера, про створення кінофільмів «Земля», «Україна у вогні» наші юні корстувачі дізнались із мистецької години і пізнавального віртуального біографічного нарису «Олександр Довженко: «Лише сильним дано право на безсмертя», створеного нашими колегами з Наукової бібліотеки Харківського національного університету внутрішніх справ @ХНУВС. Познайомились із книгами про кіно і творчість геніального українського кінорежисера у бібліотеці ліцею.
Урок літературного читання «Види і джерела інформації» (07.09.2024)
7 вересня до бібліотеки Красилівського ліцею завітали учні 4 класу з класним керівником Ольгою Іванівною Гордою на урок літературного читання Медіавіконце ''Види і джерела інформації'' під час якого здобувачі освіти дізналися про види і джерела інформації які є, а також ознайомитися із джерелами інформації, які є у бібліотеці. Четвертокласники також познайомилися буктрейлером на книгу Юрія Гжимайла Красилів місто над Случем. Дивіться презентацію