Project news
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

Новини бібліотеки

Date: 21 січня 2020 о 19:02, Refreshed вчора о 21:58

 

День вишиванки. Що означають її символи (16.05.2024)

16 травня в Україні відзначають День вишиванки. Усе почалося зі студентської акції у Чернівцях близько 20 років тому, а потім перетворилося на загальнонаціональне свято.

Після початку повномасштабної війни українці стали більше цікавитися історією взагалі й історією одягу зокрема.

За останні роки вишитий одяг став частиною повсякденного образу багатьох – від політиків, блогерів, до школярів і студентів.

Ринок стилізованих вишиванок в Україні набув небачених до цього масштабів. З етнообразами експериментував, мабуть, кожен український бренд.

Та чи добре ми знаємо, що таке вишиванка? Чи є різниця між вишиванками та вишитими сорочками, яке значення мають елементи вишивки і що не можна робити з вишиванками? Продовження тут

Тиждень безпеки дорожнього руху (13-19.05.2024)

З 13 по 19 травня 2024 року в Україні триває перший етап щорічного Тижня безпеки дорожнього руху ''Безпечна країна''.  До цієї події завідувачка бібліотеки Красилівського ліцею Н.І. Українець оформила виставку - інсталяцію "Безпека мого життя''. За допомогою інтерактивної презентації (уроку - гри "Безпека на дорогах в умовах воєнного стану''), О.І. Горда та Н. І. Українець познайомили здобувачів освіти 3 класу з правилами дорожнього руху. Діти вчилися користуватися цими правилами в різних умовах, зокрема в умовах воєнного стану. Під час занять формували звичку не порушувати правила дорожнього руху, наголошували що потрібно нести відповідальність за своє життя та життя навколишніх людей, також діти виконували творчі та практичні  завдання.

До Тижня безпеки дорожнього руху долучилися здобувачі освіти 2 класу на урок безпеки ''Безпека мого життя '', під час якого Н. І. Українець завідувачка бібліотеки ліцею розповіла  дітям про права та обов'язки пішоходів та пасажирів громадського транспорту. Чому потрібно дотримуватися Правил дорожнього руху? Другокласники малювали та складали із макетів дорогу до школи, згадуючи, які дорожні знаки вони зустрічають по дорозі. Обговорювали чому потрібно бути уважними учасниками дорожнього руху.

Вашій увазі презентація

День матері уже понад (12.05.2024)

Щороку День матері в Україні відзначають у другу неділю травня. У 2024 році це свято припадає на 12 травня.

Святкування Дня матері проходить протягом року у різні дати у більшості країн світу. Традиційно діти вітають своїх мам квітами, листівками та теплими словами.

Більше про історію та значення цього дня "Українській правді" допомогла розібратися Марта Богачевська-Хом’як, професорка історії та дослідниця жіночого руху та суспільних процесів y Галичині в XIX столітті.

Історія свята Дня матері

Початок становлення цього дня у світі припадає на ХХ століття. До цього кілька американських активісток намагалися започаткувати День матері, проте ці ініціативи не отримували розголосу, а свято так і не закріпилося у календарях. Більше тут

Євроінформ «Дітям про Європу» (09.05.2024)

З нагоди Дня Європи в Україні який відзначається 9 травня до бібліотеки Красилівського ліцею завітали здобувачі освіти 4-А класу з класним керівником Л. К. Славецькою на євроінформ «Дітям про Європу». Завідувачка бібліотеки ліцею Н.І. Українець познайомила учасників заходу із виникненням та діяльністю Європейського Союзу. Діти взяли участь у тематичній вікторині, яка активізувала знання дітей про Європу і Україну як європейську державу,  учасники євроінформини взяли участь в грі ''Прапори світу'' під час гри діти мріяли про країну в яку б вони хотіли помандрувати із своєю сім'єю. До заходу оформлено інсталяцію День Європи. Вашій увазі презентація

Години пам'яті  «Нам жити і пам'ятати» (08.05.2024)

У цьому році Україна вперше відзначає 8 травня як День  пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років - це єдина дата, коли Україна відзначає перемогу над нацизмом та вшановує пам'ять загиблих у Другій світовій війні. 8 травня в День пам'яті та перемоги Україна вшановує кожного хто боровся з нацизмом, остарбайтерів, а також мирних людей які загинули або постраждали від бойових дій. Друга світова війна тривала 6 років. Нині спадкоємницею сталінського режиму російська федерація, яка продовжує привласнювати перемогу над нацизмом, маніпулює власними громадянами і намагається залякати світ. Сьогодні українці зі зброєю в руках захищають Європу і дають шанс на побудову більш тривалого миру і створення нової, справедливої, світової системи безпеки. Сьогодні в умовах агресії, як і в часи Другої світової війни єдиний шлях відновлення миру - це перемогти загарбника. Про ці події ми говорили під час годин пам'яті ''Нам жити і пам'ятати'' із здобувачами освіти 4- Б, 11 -А, 8 - Б, лідерами учнівського самоврядування, які завітали до бібліотеки Красилівського ліцею. Вашій увазі презентація

Великдень -  історія і традиції, народні прикмети (29.04.2024)

Великдень - одне з найбільших релігійних свят року. Також воно є перехідним, тобто його дата постійно змінюється.

Воскресіння Сина Божого, Ісуса, поряд з Різдвом та Трійцею вважається найважливішим церковним святом. Шанують його як католики, так і православні. Великдень пов'язують із жертвою, яку приніс Христос за гріхи людей.

Підготовка до свята починається з Великого посту, який триває сім тижнів. Це - один з найдовших постів, під час якого віряни повністю відмовляються від продуктів тваринного походження.

Особливо велике значення православні християни надають останньому тижню Великого посту, що передує Великодню. Саме в цей період починають випікати паски та фарбувати яйця. Також віряни дотримуються найсуворішого посту. Найважливішими днями вважаються Чистий четвер та Страсна п'ятниця.

Увечері в суботу проводиться Великодня служба. Після настання півночі в церквах починається Великодня заутрення - урочисте богослужіння. До сходу сонця потрібно освятити паски, крашанки та інші продукти, які несуть віряни в великодніх кошиках.

Після закінчення богослужіння вся родина збирається разом за святковим столом, члени сім'ї їдять освячені продукти. Починають трапезу з яєць. Потім відвідують родичів і друзів, щоб обмінятися великодніми привітаннями, що називаються "христосанням".

Також цього дня заведено роздавати милостиню, щоб залучити в свою оселю благополуччя.

Крім фізичної праці, у Великодній день існує кілька інших заборон.

Зокрема, не можна: сваритися, лаятися, лихословити; викидати освячені продукти; ходити на кладовище; вінчатися.

Дітям про ПАСХУ і Великодні традиції (пізнавальне відео)

Набат пам'яті "Чорнобиль – 86" (26.04.2024)

26 квітня відзначається Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф. 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції сталася аварія у повітря потрапила велика кількість радіоактивних речовин до катастрофи призвів невдалий експеримент,  через який сталася катастрофа, наслідки якої проявляються і досі. Стався колосальний викид шкідливих речовин в атмосферу. Значні масиви ґрунтів, ліси, водоймища забруднені радіоактивними відходами. Про ці всі події, які відбулися 38 років тому ми говорили із здобувачами освіти 7 -А класу під час набату пам'яті ''Чорнобиль - 86''. Також семикласники познайомитися із матеріалами книжково - ілюстративної виставки, і прослухали казку Д. Корній ''Казка про рудого Лиса із Рудого лісу''. Чорнобиль зайвий раз нагадав людству про небезпечність атомної енергетики. Вашій увазі презентація.

Набат скорботи «Гірчить Чорнобиль, крізь роки гірчить» (24.04.2024)

26 квітня 1986 року світ став свідком жахливої катастрофи в історії людства, наслідки якої досі віддаються жахливим відлунням. До 38-ї річниці Чорнобильської катастрофи із здобувачами освіти 10-В класу  Ніна Іванівна Українець  завідувачка  бібліотеки Красилівського ліцею провела набат скорботи ''Гірчить Чорнобиль, крізь роки гірчить''. Десятикласники досліджували тему Чорнобильської катастрофи із книг представлених на виставці  ''Чорнобиль- 86", із фотографій І. Костіна, із творчості художника П. Ємця, а також зробили анонс новин з веб-сторінки бібліотеки Красилівського ліцею, Чорнобиль, 38 років від дня трагедії. Із кожним днем все далі і далі відходить у минуле чорнобильські події. Та від цього не стає меншим трагізм і біль від них. Давайте пам'ятати і робити все, щоб, не дай Бог, нащадкам нашим не довелося знову зустрітися із зіркою Полин, що  мовби була послана  з майбутнього нам усім як грізне попередження - опам'ятатися, задуматися над усім ходом цивілізації, зробити, поки не пізно серйозні висновки. Вашій увазі презентація

Чорнобиль. 38 років від дня трагедії  (23.04.2024)

Найбільша техногенна катастрофа XX століття сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції. Під час експерименту в четвертому реакторі відбулося два вибухи, після яких назовні потрапили небезпечні радіоактивні ізотопи.

https://www.youtube.com/watch?v=_dNMg7Y1Y04

Однак, попри небезпечне радіаційне забруднення, світ два дні нічого не знав про вибух, адже радянська влада ретельно намагалася це приховати. Так, невдовзі після аварії на першотравневу демонстрацію в Києві на Хрещатику (як і по всій Україні) вивели сотні тисяч людей, зокрема, школярів.

https://www.youtube.com/watch?v=UhgXiUf9vX8

Аварія на ЧАЕС має багато складних аспектів для обговорення, серед яких подвиг ліквідаторів пожежі, мільйони людей, які отримали значні дози випромінювання, тисячі загиблих, шкідливі наслідки для довкілля, ставлення до людини в СРСР.

«Чорнобильський архів» - розділ сайту Чорнобильської історичної майстерні. Тут зібрані спогади очевидців тієї страшної події. Також на сайті багато інформації про ліквідаторів катастрофи, саму аварію та її наслідки. (Більше тут)

16 МАЛОВІДОМИХ ФАКТІВ ПРО ЧОРНОБИЛЬ

https://youtu.be/ujeHE4lkbhQ

"Книга-мандрівка. Україна". Чорнобиль

https://youtu.be/NScp7nwB0eQ

Казка про Чорнобиль  

https://youtu.be/i2gSH_-Euhc

Дара Корній "Казка про рудого Лиса із Рудого лісу" (pdf)

https://youtu.be/yKC2RWRTUoU

https://www.calameo.com/read/00589713314d9a6a1ae2d?page=1

Чорнобиль після окупантів. Ексклюзивний репортаж із зони відчуження

https://youtu.be/Hw2iE7E-f54

До Дня Землі (19.04.2024)

Щороку 22 квітня жителі нашої планети відзначають День Землі.

Це чудова нагода вкотре замислитися над  проблемою збереження навколишнього середовища, усвідомити необхідність порозуміння між людиною та природою, об’єднатися заради благополуччя нашого подальшого існування на планеті.

В рамках шкільного проєкту "Лідер з дитинства" лідери учнівського самоврядування ліцею підготували та провели навчальний тренінг для лідерів-початківців "ЗБЕРЕЖЕМО ЖИТТЯ НА ЗЕМЛІ РАЗОМ!"  Збереження нашої планети важливо для майбутніх поколінь. Як ми ставимося до Землі сьогодні, впливає на наші можливості існувати на ній у майбутньому. Екологічні проблеми, такі як забруднення повітря, води та грунту, втрата біорізноманіття та зміна клімату, потребують нашої уваги та дії. Учнівство відіграє важливу роль у збереженні навколишнього середовища, адже вони - наше майбутнє. Важливо виховувати у них свідоме ставлення до екології, навчити їх еко-дружнім звичкам, підтримувати їх зусилля у боротьбі з екологічними проблемами та стимулювати їх учать у проєктах та ініціативах зі збереження навколишнього середовища. Раннє формування екологічної свідомості важливо для створення майбутнього, де люди будуть більш відповідальніше ставитися до нього. В бібліотеці працювала станція «Що це таке? Хто це такий?», день пройшов цікаво та змістовно, у всіх панував піднесений настрій. Вашій увазі презентація

Бібліоподорожі «Дітям про Космос» (16,17.04.2024)

Сьогодні учні другого класу, завітавши до бібліотеки  ліцею, здійснили чудову подорож у світ таємниць космосу. Хлопчики та дівчатка уважно із захопленням слухали розповідь завідувачки бібліотеки Ніни Іванівни Українець, яка розповіла про неосяжний космос, що вчення про нього дуже велике і складне. Скільки існує людство, стільки воно і намагається зрозуміти як з'явився цей світ, що таке зорі, планети, коли виникла наша земля, рослини, тварини і зрештою навіть самі люди. А ще другокласники роздивлялися книги на тему космосу, виконували творчі завдання, малювали,  конструювали літаки, читали комікси. Вашій увазі презентація 

В бібліотеці Красилівського ліцею для першокласників проведено бібліоподорож «Дітям про Космос». Вашій увазі відео

Всесвітній день мультфільмів (05.04.2024)

У 2002 році Міжнародною асоціацією анімаційного кіно 6 квітня було проголошено Всесвітнім днем мультфільмів. У цей день 1906 року була створена серія перших анімаційних фільмів «Комічні фази смішних облич». Автори Джон Стюарт Блектон і Альберт Сміт — засновники кінематографічного об’єднання «Вітаграф». З того часу мультиплікація, що в перекладі з латинського означає збільшення, примноження, зазнала суттєвих технічних змін, втім, не полишила головного — своєї ролі у вихованні підростаючого покоління.

Чи бувають малюки, які не люблять мультиків? Веселі, кумедні та симпатичні персонажі так захоплюють! Тим паче, що в багатьох із них є свої таємниці. Адже мультик — це жива казка. І не важливо, яке дійство розгортається на екрані, стежити за яскравими персонажами так цікаво! Для дитячої свідомості мультфільм — не вигадка, а оживча реальність, і всі герої дійсно існують.

Мультфільми — це засіб виховання дитини. Без сумніву, події, що відбуваються у мультфільмі, розвивають уяву і мислення дитини, формують його світогляд. Персонажі улюблених мультфільмів — друзі дитини. Вони вчать її взаємодіяти з навколишнім світом, формують уявлення про добро і зло, вчать справлятися з труднощами.

4 квітня Міжнародним днем просвіти з питань мінної небезпеки (04.04.2024)

У грудні 2005 року Генеральна асамблея ООН оголосила 4 квітня Міжнародним днем просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги в діяльності, пов'язаній із розмінуванням. Цей день відзначають щорічно.

Головна її мета полягає у приверненні уваги до проблеми мінної загрози, покращення поінформованності суспільства про мінну небезпеку.

Україна є найбільш замінованою країною у світі. Через розв'язану російською федерацією війну у країні заміновано значні частини територій. На деокупованих територіях виявлено протитанкові та протипіхотні міни, міни-пастки, міни-розтяжки, касетні боєприпаси, велику кількість снарядів, що не розірвалися, тощо. Тисячі боєприпасів залишаються нездетонованими після ворожих обстрілів. А ще замінованими можуть бути будь-які побутові речі, дитячі іграшки, будинки, поля, дитсадки та покинута техніка.

Окрім того, що міни безпосередньо несуть смертельну загрозу та небезпеку травмувань, вони на довгі роки можуть зробити недоступними родючі українські поля для сільськогосподарських робіт. А відтак, міни загрожують Україні спустошенням, але не безнадією.

Разом ми подолаємо і цю небезпеку. І перший крок до боротьби з цією загрозою - це знання. Адже хто обізнаний - той захищений!

ДІЇ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ПІДОЗРІЛОГО ПРЕДМЕТА, ЯКИЙ МОЖЕ БУТИ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИМ:

· негайно припинити усі роботи в районі виявлення вибухонебезпечного предмета (предметів);

· попередити перехожих про можливу небезпеку;

· позначити місце знаходження вибухонебезпечного предмета, огородити його, встановити добре видимий орієнтир, вивісити прапорці червоного кольору, якщо є можливість, виставити охорону;

· негайно повідомити до Служби порятунку за номером “101” та поліції за номером “102 (в повідомленні вказати місце та час знаходження вибухонебезпечного предмета, своє прізвище, адресу, телефон);

· очікувати на прибуття рятувальників на безпечній відстані (100м).

ПАМ’ЯТАЄМО ПРАВИЛО ТРЬОХ НЕ:

· не наближатися;

· не пересувати та не брати до рук, не чіпати предмет у будь-який інший спосіб (не розряджати, не кидати по ньому, не чинити жодної іншої механічної дії стосовно нього, не розводити поруч багаття);

· не користуватися поблизу знахідки мобільним телефоном.

Водограй пісень Володимира Івасюка (02.042024)

         Із нагоди 75-ої річниці від дня народження українського композитора Володимира Івасюка. Володимир Івасюк – один із найвідоміших українських музичних митців ХХ століття, мистецтвознавці називають його основоположником української естрадної музики. За своє коротке життя він створив понад 100 пісень, музику до кількох театральних вистав та 53 камерних та інструментальних твори. Його доробок вирізняється неповторним самобутнім стилем.

Пісня «Червона рута», що, без сумніву, є пісенною візитівкою української естради і понад пів століття лунає у виконанні світових зірок багатьма мовами світу. За фахом медик, за покликанням композитор, піаніст, скрипаль, співак і гітарист Володимир Івасюк також захоплювався кінематографом, малюванням та фотографією.

        Перша пісня Івасюка «Колискова», написана митцем у 16 років на слова батька М. Івасюка. Неповторні пісенні перлини «Водограй», «Пісня буде поміж нас», «Я піду в далекі гори», «Пісня про тебе», «У долі своя весна», «Залишені квіти», «Ласкаво просимо» у виконанні автора та зірок естради лунають до сьогодні.

Горобець хатній - птах року 2024 (01.04.2024)

Щороку Українське товариство охорони птахів визначає символ року серед птахів. Символом 2024 року товариство обрало горобця хатнього. Є також і Всесвітній день горобця в екологічному календарі, який  відзначають з 2010 року 20 березня. Більше тут.

Письменники Хмельниччини» (28.03.2024)

Вашій увазі електронна бібліотека літератури письменників та поетів рідного краю «Письменники Хмельниччини» 

https://docs.google.com/document/d/1D_L9lwW82jMxrW8lDSJmtqZgyBluaxuI/edit?usp=sharing&ouid=118310276643014130524&rtpof=true&sd=true

Національний тиждень читання поезії 2024 25.03.2024

Вчителі української мови та літератури Красилівського ліцею «Ти не смій не вернутись назад»

https://www.facebook.com/100007318290121/videos/737168951906350/

Національний тиждень читання. Тиждень поезії «Ріки незмінно течуть додому»

Державна установа «Український інститут книги» (далі – Інститут) проводить з 16 до 24 березня 2024 року Всеукраїнську інформаційно-просвітницьку тематичну акцію «Національний тиждень читання. Тиждень поезії» (далі – Акція), мета якої – консолідувати українське суспільство навколо читання як життєвої стратегії

Тема Тижня поезії – «дім». Гаслом став рядок із вірша Ірини Шувалової «Ріки незмінно течуть додому». Поняття «дім» для кожного українця і українки набуло щемкого й навіть сакрального значення. Завдяки темі «дім», яка лунатиме протягом тижня поезії, Акція підкреслить важливість дому для військових, які захищають наші домівки і водночас хочуть відчути тепло й затишок своїх рідних домівок, цивільних, які через війну змушені були переїхати в інші регіони України чи за кордон, людей, які залишилися на тимчасово окупованих територіях і чекають повернення додому – всіх українців, для яких дім тепер більше, ніж просто точка на мапі.

Вашій увазі презентація  

Урок читання з інсценізацією казки Івана Франка «Ріпка» (14.03.2024)

До бібліотеки Красилівського ліцею завітали першокласники з вчителькою Л. І. Дрозд. Люба Іванівна провела урок читання з інсценізацією казки Івана Франка ''Ріпка''. Завідувачка бібліотеки Ніна Іванівна Українець зуміла відтворити атмосферу казки ''Ріпка '', дозволивши школярикам зануритися у світ казки, однією з найцікавіших частин заходу стала інсценізація казки, в якій взяли участь всі діти. Вашій увазі презентація.

До 210 - річниці  від дня народження Т. Г. Шевченка (04.-08.03.2024)

Вашій увазі відео https://www.youtube.com/watch?v=--sL5pFZgPI

День супротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя – супротив триває (26.02.2024)

26 лютого День супротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Ця дата встановлена указом Президента у 2020 році на вшанування мужності і героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі. Війна росії проти України почалася з Криму. Тимчасова окупація Автономної Республіки Крим та міста Севастополя російськими регулярними з'єднаннями та підрозділами підпорядкованими міністерству оборони РФ, підрозділами та спеціальними формуваннями, озброєними терористичними бандами та групами найманців створеними та підпорядкованими росії. Анексія яка триває вже 10 років є актом кричущого порушення норм і принципів міжнародного права суверенітету та територіальної цілісності України. До бібліотеки Красилівського ліцею завітали  здобувачі освіти 5-Б, та 7- А класів з ними було проведено інформаційні години ''Супротив триває''  під час яких ми говорили чому 26 лютого День супротиву окупації Криму, школярі познайомилися з книжково-ілюстративною виставкою ''Україна - це Крим'', а також подивились відеоролик до Дня супротиву окупації Криму.

Вашій увазі презентація

''Рідна мова - це музика і малювання душі людської'' день інформації (21.02.2024)

У Міжнародний день рідної мови, бібліотека Красилівського ліцею стала місцем зустрічі для здобувачів освіти нашого ліцею, де вони мали змогу відзначити особливий день, підкресливши  красу  та милозвучність рідної української мови.

У день інформації ''Рідна мова - це музика і малювання душі людської'', який підготувала завідувачка бібліотеки Ніна Іванівна Українець.  До бібліотеки завітали здобувачі освіти 10 - Є класу на мовознавчий діалог ''Рідна мова - Всесвіту основа''. З 7 - Б класом проведено мовознавчий марафон ''Єдиний скарб у тебе - рідна мова ''. З 4 - Б класом проведено мовознавчу палітру ''Рідна мова  моя материнська''. Усі відвідувачі  мали можливість познайомитися з матеріалами виставки ''Мова кожного народу - неповторна і своя''.  Як відмітили відвідувачі під час проведення заходів вони відчули на собі силу та магію мови, яка здатна об'єднати та надихнути на нові відкриття,  акцентували  - мова - це не лише засіб спілкування, а й невичерпне джерело краси та мудрості. Шануймо та пишаємося нашою мовою. Щира подяка всім учасникам сьогоднішніх заходів. Дуже приємно бачити, що школярі знають рідну мову, бажають її вивчати та удосконалювати. Наша мова - це наша зброя.Вашій увазі презентація

Інформаційний екскурс "Безсмертна пам'ять Воїнів Світла" (20.02.2024)

У День Героїв Небесної Сотні, який щорічно відзначається 20 лютого, у бібліотеці Красилівського ліцею для здобувачів освіти 9 - Б  та 10 - А класів проведено інформаційний екскурс "Безсмертна пам'ять Воїнів Світла". Під час заходу здобувачі освіти дізналися, що саме тоді, під час Майдану, подвиг Небесної Сотні допоміг та мобілізував українське суспільство на боротьбу, яка продовжується і досі. Вони втримали небо свободи над нами. Їх героїзм і патріотизм додає наразі сил і впевненості в боротьбі з країною-агресором- росією. В найтяжчі дні війни з рашистами кожного дня демонструється героїзм і самопожертва українських людей для всього світу безсумнівно, що Україна - країна сильних і незламних людей, країна вільних і хоробрих героїв. Герої небесної сотні - це перші герої, що 10 років тому, що в мирний час ризикуючи життям захистили європейський вибір нашої держави відстояли демократичні цінності, територіальну цілісність України. Ці події довели, що українці не лише обрали шлях Європи, а й готові за нього боротися. Пам'ятаємо, боремось та переможемо. Герої не вмирають.

Для групи продовженого дня в бібліотеці Красилівського ліцею було проведено інформаційну хвилину "Хто такі Герої Небесної Сотні". Вашій увазі перезнтація

День Героїв Небесної Сотні (19.02.2024)

Цьогоріч вдесяте Україна вшановуватиме пам’ять Героїв Небесної Сотні. Вдесяте в умовах війни з росією. Нині маємо десятки тисяч загиблих від російської зброї.
20 лютого 2014 року в середмісті столиці України загинула найбільша кількість осіб – 48. Їх разом з іншими 54 загиблими та смертельно пораненими учасниками мирних протестів упродовж зими 2013–2014 років і п’ятьма активістами Майдану, які загинули навесні 2014 року, обстоюючи демократичні цінності та територіальну цілісність України, назвали Героями Небесної Сотні.

Вашій увазі документальний фільм «Вогнехреща»

Україно, твоя сила в єдності (16.02.2024)

16 лютого в Україні відзначається день єднання. Це день який має згуртувати українців і показати, що ми єдиний народ. Взимку 2022 року росія почала без пояснень стягувати свої війська до українського кордону. Світові засоби масової інформації активно писали про можливість військового вторгнення РФ до України. Українська влада закликала громадян країни не панікувати. Пізніше президент Володимир Зеленський оголосив 16 лютого днем єднання України щоб показати єдність українського народу згуртувати українців навколо національної ідеї та показати російським пропагандистам, що українці - єдиний народ наша єдність має залишитись міцним ланцюгом який захищає та оберігає всіх нас і Україну не тільки в цей день а й на віки тільки разом ми сильні бо наша сила в єдності. Єднаймося і спільними зусиллями до Перемоги.

Сьогодні, у День єднання України, ми довели, що ми – разом, ми – єдині, і в сьому наша сила.

Вашій увазі презентація

Година пам’яті «Біль душі і пам’ять серця» (15.02.2024)

Щорічно, 15 лютого, в Україні відзначають день вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Цього дня ми вшановуємо  військових усіх хто в різні роки сумлінно виконував свій військовий обов'язок , беручи участь у військових операціях та дислокаціях і бойових діях у різних куточках планети. 35 років, як закінчилася афганська війна, забравши з собою життя загинувших, зранивши душі виживших, спалахнувши в них чорною зорею. Вони розлетілися  як осколки, загубившись у потоці часу і подій. Але в пам'яті людей війна буде жити довго, тому що її історія написана кров'ю солдатів і слізьми матерів, дружин і дітей. Ми маємо пам'ятати про подвиг тих хто сьогодні не з нами, турбуватися про тих хто втратив своє здоров'я у страшних війнах це наш святий обов'язок. В бібліотеці Красилівського ліцею проведено годину пам’яті «Біль душі і пам’ять серця», приуроченій  вшануванню учасників бойових дій на території інших держав. Нехай завжди над нами буде мирне небо і світить яскраве сонце. Нехай нашу велику вільну Україну повертається довгоочікуваний мир і спокій. Вашій увазі презентація

Бібліотечні посиденьки "Кохання - це..." (14.02.2024)

День всіх закоханих- найроматичніше свято, бібліотечні посиденьки  у бібліотеці Красилівського ліцею  із здобувачами освіти  10- В класу ми присвятили  темі кохання - вічній людській красі .   Учасники заходу зачитували цитати відомих українських письменників та поетів про кохання, презентували валентинки улюбленим письменникам, шукали літературні пари, презентували улюблені книги "Книга - це любов", приймали участь у смайл-опитуванні "Кохання - це...", взяли участь у бібліо-передбачені. Бажаю всім щоб теплі, і ніжні слова від близьких та дорогих людей - це саме те що наповнює життя щастям і новими враженнями  ви чули сьогодні і щодня. Нехай таких миттєвостей буде якомога більше!

Книга була,  є і завжди  буде найкращим подарунком для бібліотеки. Вчителі та здобувачі освіти Красилівського ліцею не забулися про те що 14 лютого Міжнародний день дарування книг і долучилися до благодійної акції "Власну книгу у дарунок  шкільній бібліотеці". Щира подяка тим хто подарував книги для шкільної бібліотеки і зробив цю добру благодійну справу . Бібліотечний фонд став трошки багатшим, а інші читачі також вдячні за те що вони зможуть користуватися цікавими книгами. Щира подяка вчителям, здобувачам освіти та їх батькам які долучилися до благодійної акції. Вашій увазі презентація

Чарльз Дарвін – людина, яка сколихнула світ (09.02.2024)

12 лютого відзначається 215 річниця з дня народження всесвітньо відомого англійського вченого Чарльза Дарвіна. Розроблена ним теорія еволюції назавжди змінила уявлення людей про світ. Щоб вшанувати цінний внесок Дарвіна в світову науку, дата 12 лютого заснована як День Дарвіна.

       Дарвін народився в 1809 році в заможній родині вчених і рано втратив матір. Батько відправив 8-річного Чарльза в пансіон. Там хлопчик проявив інтерес до природи. Замість навчання він почав колекціонувати метелики і мінерали, а також захопився полюванням і хімією. До навчання Чарльз інтересу не виявляв і отримав поганий атестат.

У 1825 Дарвін вступив до Единбурзького університету на лікаря. Але і там йому не були цікаві лекції, а хірургію він зовсім зненавидів. Будучи студентом, Чарльз зацікавився анатомією морських безхребетних і зробив свої перші наукові відкриття.

У 1828 році Дарвін покинув Единбурзький університет і вступив в Кембридж, але і там був не самим старанним учнем. Його новим захопленням стало колекціонування жуків. Він познайомився з відомими в Англії натуралістами, такими, як зоолог Грант, ботанік Генслоу, геолог Седжвік. І не дивно, що, коли виникла потреба рекомендувати досвідченого натураліста до складу експедиції, Генслоу назвав саме Чарльза Дарвіна, який мав достатні природничі знання і навички польового дослідника.

У 1831 році, після закінчення університету, Дарвін як натураліст відправився в кругосвітню подорож до 1836 року. Він уважно записував всі спостереження за 5 років подорожі, поповнив колекцію тварин і описав кілька маловідомих безхребетних.

Під час подорожі по різних континентах Дарвін спостерігав за відмінностями і схожими рисами у різних видів тварин. Все це він описав у своїй першій книзі "Записки натураліста».Основні еволюційні чинники були відображені в головній праці Дарвіна (1859) «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження обраних порід в боротьбі за життя». У 1868 р вийшов доповнений його фактичним матеріалом двотомник «Зміна домашніх тварин і культурних рослин».

У 1871 році створив найважливішу працю свого життя - "Походження людини і статевий відбір", і подальший за нею додаток «Вираження емоцій у людини і тварин» (1872), де вперше у світовій історії навів аргументи про походження людини від мавпоподібних предків.

Дарвін був одружений зі своєю двоюрідною сестрою і мав 10 дітей, з яких троє померли в дитинстві. Сам Дарвін помер 19 квітня 1882 році у Дауні. Тіло Чарльза Дарвіна перенесли в Вестмінстерське абатство, де поховали біля Ньютона.

    110-та річниця від дня народження Лариси Михайлівни Письменної (08.02.2024)

Літературна спільнота 11 лютого відзначає 110-ту річницю від дня народження української письменниці Лариси Михайлівни Письменної, яка усе життя із задоволенням писала для найвимогливішого читача – малечі. Її твори і сьогодні читають та люблять діти. Прізвище «Письменна» – не псевдонім, мабуть, так вирішила доля, яка напророкувала жінці стати письменницею.

      А першими слухачами її фантастично добрих казок та оповідок були вихованці дитячого садочка, який вона сама й організувала під час Другої світової війни для дітей фронтовиків. Одного дня, відчуваючи, як вони сумують без батьків, без іграшок і книжок, розповіла їм казку, яку сама і вигадала – про воїна, який переміг усіх фашистів. Маленькі слухачі були у захваті і просили розповідати ще і ще... Ларисі Письменній нічого не залишалося, як щодня вигадувати нові казки та оповідання. Наче рідна мати вона любила своїх вихованців, брала близько до серця їхнє горе, прагнула розважити і розвеселити. Відтоді авторка написала багато казок, оповідань, повістей для дітей різного віку. Найвідоміші з них – «Золотогривий», «Павлик-Равлик», «Як Петрик на дні моря жив», «Голубий олень», «Богатир Жовте Око», «Як у Чубасика сміх украли», «Жат-пташенята», «Півень Зелене Колесо», «Тисяча вікон і один журавель», «Чарівник на тонких ніжках», «Чап-Чалап», «Чарівний штурвал», «Не за синіми морями», «Неспокійні друзі», «Там, де живе Синя Ластівка», «Казки, небом криті, а вітром підбиті» тощо. У кожному творі письменниця весело і ненав’язливо навчала людяності, доброті, вірності, дружбі, любові до Батьківщини. Вона тонко відчувала і любила живу природу, легко поєднувала справжнє, побачене в житті, з вигаданим казковим.

      За письменницьку й громадську активність Ларису Михайлівну Письменну нагородили літературною премією імені Лесі Українки, орденом «Знак пошани». Її книжки перекладалися багатьма мовами світу.

Вшанування пам'яті жертв Голокосту, та Героїв Крут (29.01.2024)

Лідери учнівського самоврядування зібрались сьогодні у приміщенні шкільної бібліотеки, щоб  вшанувати пам'ять жертв Голокосту - жертв геноциду єврейського народу в часи Другої світової війни та пам'ять молодих хлопців - Героїв Крут, які так само, як і сьогоднішні захисники України, стали на захист української держави та зупинили нападника. Вашій увазі презентація

«Чарівне у звичайному» арт-терапевтична технологія  (25.01.2024)

25 січня в бібліотеці Красилівського ліцею група "Самодопомоги" для  підлітків провела тренінг   з елементами арт - терапії для здобувачів освіти 9-А класу. «Чарівне у звичайному» арт-терапевтична технологія  один із дієвих способів психологічного розвантаження у теперішній час. Таке малювання сприяє розвитку креативного  та індивідуального вираження. Вашій увазі презентація

День  інформації «Наша єдність-наша зброя» (22.01.2024)

До Дня Соборності  в бібліотеці  Красилівського ліцею  проведено день  інформації «Наша єдність-наша зброя».  Для здобувачів  освіти 5-А, 5-Б і 6-Б класів проведено історичний екскурс під час якого бібліотекарка Ніна Іванівна  розповіла, як  утворювалася наша держава, про історію дати, про те, що має у собі  поняття «соборність». Під час практичної частини  здобувачі освіти виконували цікаві завдання .

Лідери учнівського самоврядування ліцею організували та провели для учнів 7-8 класів квест-гру «Ми - українці!», в бібліотеці працювала локація «Видатні українці».

Здобувачі освіти 9-Б класу прийняли участь в патріотичній мандрівці під час якої досліджували історичні джерела, фотографії і занурювалися у той час.

Учасники заходів прийшли до висновку, що  Соборність - це ключовий аспект усвідомлення українцями заходу України та Наддніпрянщини того, що вони мають спільну ідентичність, мову, культуру, історію та політичні традиції.

До цієї події в бібліотеці було організовано книжково-ілюстративну виставку «Україна починається з тебе».

Вашій увазі презентація

Пам’яті кіборгів. У боях за Донецький аеропорт загинуло 8 військових з Хмельниччини (19.01.2024)

Сьогодні, 16 січня,в Україні відзначають День захисників Донецького аеропорту. Незламні герої-кіборги вистояли 242 дні. Бої за Донецький аеропорт тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року. 

У різний час в аеропорту та прилеглому селищі Піски воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93-ої окремої механізованої бригад, 57-ої окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів. А також бійці полку «Дніпро-1», вояки Добровольчого українського корпусу (ДУК) та багато інших. Багатьох із них було відзначено державними нагородами, деяких із них – посмертно. Серед воїнів, які обороняли форпост, було чимало жителів Хмельниччини. Дев’ятеро з них не повернулися додому. Про це йдеться в дописі Музею історії міста Хмельницького. БІЛЬШЕ ТУТ

Один з найзагадковіших і дивних письменників світу: Едгар По (19.01.2024)

Едгар По був першим відомим американським письменником, який намагався заробляти винятково творчістю, тому упродовж життя потерпав від матеріальної скрути. Його називають письменником трагічної біографії, людиною «полоненою таємницею життя».

Майбутній письменник народився в Бостоні штат Массачусетс у шотландсько-ірландській родині мандрівних акторів, а вже в 2 роки Едгар залишився сиротою. Його взяла на виховання родина Джона Аллана, багатого комерсанта, що торгував тютюном.

З дитинства Едгар був розумний, упертий, вільнолюбивий. Дуже любив слухати «страшні казки», «історії про привидів, про розриті могили», які йому розповідала няня-негритянка. Ще одним джерелом вражень для малого Едгара стали безкінечні розповіді про морські мандрівки, про скарби, про які розповідали у Алланів капітани або торговці. У більшості написаних ним пізніше творів стало помітним почуте в ті роки.

Згодом родина Алланів переїхала до Англії, де хлопець навчався у одному із Лондонських пансіонів. Там у нього почали з'являтися деякі дивацтва. Товариш часто помічав, як він розмовляв із самим собою і жестикулював. Тоді ж до Едгара почав прилітати чорний ворон і нашіптувати йому на вухо страшні історії. Він рано почав писати поезію, що дратувало батька, який часто обшукував кімнату і кидав зошити у вогнище.

Молодий поет під час навчання поведінкою не вирізнявся. Бенкети, гра в карти, де він програвав великі суми грошей, зробили свою справу, завдали клопоту, з якого Едгара міг визволити тільки багатий родич або опікун.

Нервовий, пристрасний, поривчастий характер молодого поета був не зрозумілий Джону Аллану, людині практичній, далекій від літератури та мистецтва. Він був мільйонером і не хотів робити Едгара своїм спадкоємцем. Аллан не усиновив юнака і поставив гордого хлопця у положення приживали у багатій хаті. Непорозуміння призвели до того, що «крутий» норов купця зовсім лишив 18-річного хлопця матеріальної підтримки. Той змушений був покинути його дім та університет, де провчився всього рік, бо батько відмовився оплачувати рахунки. Почалося скрутне життя.

Едгар поїхав у Бостон і за власний кошт надрукував книгу віршів, які так і не вийшли у продаж. Залишившись без друзів, коштів до існування, без даху над головою, 18-річний юнак подав рапорт про зарахування до армії. Тут, одного разу блукаючи пустелею, По зустрів знайомий силует ворона, і його знову почали переслідувати фантастичні видіння. Едгар зробив для себе геніальне відкриття – єдиний спосіб боротися з ними – це перетворювати їх на оповідання.

Ця пристрасть захопила його настільки, що він став забудькуватим, відповідав невпопад, не виконував службових обов'язків. Вітчим викупив його з армії, не підкорився його вимозі вступити у військову школу. Цього разу розрив з вітчимом був остаточним.

Молодий письменник у літературу увійшов як новеліст. Усього написав 64 новели. У 1833 році балтиморський журнал присудив Едгару По премію у 100 доларів за краще оповідання. Це був «Рукопис, знайдений у пляшці». Премія врятувала письменника від голоду і відкрила йому шлях до журналістики. Він став дуже талановитим журналістом, працював редактором, літературним критиком. У журналі друкувати його оповідання.

Едгар По став біля витоків детективної літератури, створив 5 новел, у яких було закладено ідеї, що лягли в основу принципів сучасного детективу. Він став засновником трьох головних напрямів у детективі – романтичного (власне сенсаційного), класичного (власне інтелектуального) та готичного (жахливого, страшного).

Його популярність зростала, але матеріальне становище не ставало кращим. У пошуках кращого життя Едгар По переїздив у різні міста: Ричмонд, Нью-Йорк, Філадельфію, Вашингтон, і знову у Нью-Йорк, але бідність не відступала.

Молода дружина Віргінія хворіла, а її смерть стала останньою і непоправною катастрофою життя.

Едгар Аллан По помер у 40 років у балтиморській лікарні, куди його перенесли за 4 дні до того, знайшовши у якійсь канаві.

Івану Їжакевичу — 160: цікаві факти з життя класика українського живопису (17.01.2024)

Мистецтвознавці називають його «останнім видатним київським іконописцем», а його величезний вклад у розвиток українського живопису кінця XIX першої половини XX сторіччя є по-справжньому унікальним.

18 січня 1864 році народився видатний український художник, іконописець, графік Іван Їжакевич (1864-1963).

За своє довге та досить щасливе життя у повних 98 років, митець залишив нам у спадщину понад 20 тисяч робіт, розкиданих по всьому світу: серед яких і унікальні розписи та фрески понад 20 церков, мальовничі київські та сільські українські пейзажі, яскраві сцени з історії та життя нашого народу, а також численні ілюстрації до видань творів видатних українських письменників. БІЛЬШЕ ТУТ

Словесна магія творчості Андрія М’ястківського (12.01.2024)

         Цьогоріч, 14 січня 1924 року, ми відзначаємо столітній ювілей Андрія Пилиповича М’ястківського – відомого автора блискучих новел, талановитих романів, чудових віршів для дітей, перекладача. Народився майбутній письменник у Соколівці на Вінниччині, в сім'ї селянина-чоботаря, і хоча навчався грамоті він при світлі каганця, та дитинство його, попри всі нестачі та негоди, було щасливим.

      Своєю письменницькою діяльністю Андрій М’ястківський завдячує знаному українському філософу, письменнику Миколі Руденку, який, почитавши вірші сільського фельдшера, ким на той час працював юнак, був у захваті. Ледве не силою забрав у М’ястківського його пошарпаний зошит, куди молодий чоловік записував вірші, сам власноруч передрукував на своїй друкарській машинці та відніс у видавництво. Так у 1955 році з'явилася перша книжка поета «Над Бугом-рікою».

      Андрій Пилипович був цікавим співрозмовником, неперевершеним оповідачем та знавцем фольклору. А ще – поліглотом, адже володів досконало багатьма мовами світу, зокрема, румунською, молдавською, мадярською, німецькою, івритом, ідишем. Андрій М’ястківський писав щодня, інколи й до десятка віршів за день. Деякі його поезії стали улюбленими в народі піснями. Весь його творчий доробок втілився у понад сорок книжок поезії та прози, в численних текстах пісень і перекладів, серед яких 13 збірок віршів для дітей.

      Анатолій Костецький так закликав знайомитись із творчістю письменника: «Любов до пісні, до людини, до землі, що дала йому життя і прилучила до джерела поезії, позначається на всьому, що виходить з-під пера поета. Прочитайте його вірші й ви пройметеся красою навколишнього світу, зрозумієте мову трав і дерев, збагнете життя лісу й саду і ще більше пристанете серцем до всього живого й сущого».

      Давайте і ми разом із вами доторкнемося до глибини дитячої поезії поета Андрія М’ястківського! Джерело 

Марія Примаченко –  майстриня народно-декоративного розпису (12.01.2024)

Марія Оксентіївна Примаченко (1909–1997) — українська народна художниця, найяскравіша представниця «наївного мистецтва», лауреатка Національної премії України імені Т. Шевченка. Марія Оксентіївна дивовижно об`єднала у своїй творчості і живописну графіку, і графічний живопис. Усі елементи утворюють своєрідний орнаментальний рух зі своїм ритмом і формами. Твори Марії Примаченко — це згусток емоційних вражень від народних пісень, казок, легенд, це глибинні традиції укра­їнської міфології, своєрідна прамова українців. Про свою творчість Марія Оксентіївна говорила просто: «Це ж у нас на Україні віками робилося».

Марія Оксентіївна Примаченко все своє життя прожила в с. Болотня Київської області. Там же й народилася 12 січня 1909 року у родині визнаної майстрині-вишивальниці Параски Василівни та теслі Оксентія Григоровича. У ранньому дитинстві, десь у 7–9 років, Марія важко захворіла на поліомієліт, згодом розвився параліч ноги. Тому дівчинка стала не по-дитячому серйозною та спостережливою, вчилася у своєї матері-вишивальниці народному ремеслу.

Марія почала творчий шлях із розпису власної хати, адже першим об'єктом малювання стала домашня піч, яку Марія розпи­сувала кольоровою глиною. Потім з’явилися жар-птиці, казкові звірі та квіти. Сусіди запрошували дівчинку розписувати їхні оселі. Подивитися на ці малюнки приїздили з навколишніх сіл. Через хворобу художниця здобула лише чотирирічну освіту. У підписах до картин вона практично не ставила розділових знаків, користувалася народним наріччям. Зате Примаченко однаково вправно малювала обома руками.

Певну художню освіту Марії Оксентіївні допомогла здобути майстриня-ткаля з Києва Тетяна Флора, яка в 1930-х роках запросила Примаченко в експериментальну майстерню, що працювали в Київському музеї українського мистецтва. Там її творчість стала більш різноманітною: Марія малювала, вишивала, захопилася керамікою. 1936 року експериментальну майстерню реформували в Школу народних майстрів, яку вона і закінчила. У цей період життя Марія намалювала картини «Бичок на прогулянці», «Синій лев», «Рябий звір», «Червоні ягідки» та інші. Зображення тваринного світу вирізняється фантастичними, казковими, фольклорними мотивами.

У Києві Марія познайомилася з багатьма художниками і дуже дивувалася, що їм подобаються її роботи. 1936 рік став знаковим у кар'єрі художниці. Тоді відбулася Всеукраїнська виставка народного мистецтва, де експонували її «Звірів з Болотні».  Їй присудили диплом I ступеня. Незабаром її роботи з'явилися на всесоюзній виставці в Москві, а 1937 року — на міжнародній виставці в Парижі, а потім — уже і у Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. Виходили статті в періодичних виданнях. Музеї почали купувати роботи художниці.

На жаль, творчий підйом закінчився з початком війни. Марія повернулася в рідну Болотню. Її коханий, якого одним з перших забрали на фронт, так і не побачив новонародженого сина. Загибель коханого стала страшним ударом, який відібрав бажання займатися творчістю.

Марія повернулася до улюбленої справи наприкінці 1940-х років. Щоб заробити грошей, Примаченко шила оригінальні весільні сукні жителям своєї місцевості, правда, у цікавий метод: фасон і крій вона вибирала «на око», а ножицями не користувалася — просто рвала тканину. Художниця іноді малювала, а створене продавала за копійки.

У 1960 році під час Декади українського мистецтва й літератури за картини, що експонувалися на виставці декоративно-прикладного мистецтва, Марія Примаченко була нагороджена орденом «Знак пошани». З того часу життя змінилося на краще: знову з'явилися публікації в пресі, а районна рада спорудила видатній землячці новий цегляний будинок. Тому й оптимістичним і світлим став наступний цикл її творів  «Людям на радість», який об'єднав картини «Соняшник», «Синій вазон з квітами», «Жар-птиця», «Голуб на калині», «Павич у квітах», «Лев» та інші. Популярність повернулася до Марії Приймаченко в 1963 році, коли київська творча молодь влаштувала народній художниці авторську виставку. Про неї знову узялися писати, а мисткиня створювала шедеври: «Звірі в гостях у лева» (1963), «Соняшники з бджолами та горохом» (1963), «Щур у дорозі» (1963), «Соняшник життя» (1963), «Чорний звір» (1963). У 1966 році за серію картин «Людям на радість» отримала Державну премію ім. Т. Г. Шевченка.

Героями картин художниці були «болотнянські звіри» (собаки, бики, сороки, екзотичні (крокодили, слони, леви, папуги) або ж казкові (Горботрус, волезаха, Смихородя)). Особливою темою творчості видатної художниці є химерні хижі й веселі тварини: «Зелений слон», «Одинокий лев», «Крокодил на дереві», «Древня мавпа», «Тигр, що сміється», «Українська кобра», «Мільярд років, як цього немає». Марія на звороті кожного твору обов'язково писала свої пояснення, не менш й наївні, ніж її малюнки. Наприклад, «Рожевий ведмідь, що по лісу ходить і людям зла не робить», «Дикий борсук. З носу вогонь горить, з пащі ікла тирчать, а він не страшний, хороший».

З середини 60-х років замість переважно казково-пташинних композицій Марія Примаченко демонструє на виставках картини на побутові сцени: «Весілля», «Катерина співає пісню», «Роман і Оксана», «Галя на весілля запрошує» та інші. Згодом, 1968, вона працювала над ілюстраціями до дитячих книжок. У співпраці з Михайлом Стельмахом проілюструвала дитячі книжки «Журавель» та «Чорногуз приймає душ». Ілюструвала українські народні дитячі пісні «Ой коники-сиваші».

Не виїжджаючи з поліського села, Марія Оксентіївна була безпосередньою учасницею всього, що відбувалося навколо. З часом почала створювати малюнки, прив’язані до однієї серії, зокрема «кукурудзяну серію», а також «космічну серію»: «Перший птах полетів у космос», «Космічний кінь», «Квіти ракети».

У 1980-ті роки створила цикл на тему «Атомна війна — будь проклята вона».

Під час аварії на ЧАЕС, коли рідне село потрапило у 30-кілометрову зону евакуації, вона залишилася із сином і намалювала картину, на якій корова в бахілах їсть отруєну радіацією траву. У композиції «Отаким снився четвертий блок По ньому будуть рости квіточки А будуть нести діточки квіточки Як пам’ятник буде навік коло нього Будуть прилітати голубочки наші герої Спасли нас пішли від нас» (1988) мисткиня створила своєрідний пам’ятник десяткам тисячам ліквідаторів аварії, які загинули 1986 або пішли із життя пізніше.

За видатні заслуги у 1970 їй було присвоєно звання заслуженої, а у 1988 — народної художниці України. Єдиним учнем її творчої школи був син Федір Примаченко, також майстер «наївного мистецтва».

1998 року народна художниця, майстриня народно-декоративного розпису Марія Оксентіївна Приймаченко померла.

За 89 років життя художниця створила понад 650 робіт. На своїх картинах зображувала чарівних неіснуючих тварин, квіти та сюжети з селянського побуту. Її неповторна творчість вийшла далеко за межі України і стала в ряд найвищих досягнень світової художньої культури XX сторіччя. Картини художниці виставляли на експозиції всесвітньої виставки у Парижі, її твори побували у Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. Ім’я Марії Примаченко внесли до Всесвітньої енциклопедії мистецтва. Її роботи зачаровують неймовірно доброю фантазією, точним, своєрідним колоритом і таємничою майстерністю.

100 років з дня народження Сергія Параджанова: біографічні факти, які ви могли не знати про легендарного режисера (08.01.2024)

9 січня 2024 року виповнюється 100 років з дня народження режисера, сценариста і композитора Сергія Параджанова. На його творчість вплинуло захоплення фольклором, образи з дитинства у Тбілісі та любов до української культури. Про себе сам митець казав: "Я — вірменин, який народився у Тбілісі й сидів у російській в'язниці за український націоналізм".

9 січня повідомили, що Національна комісія з реабілітації за поданням Українського інституту національної пам'яті 20 грудня 2023 року реабілітувала Параджанова через 50 років після політично вмотивованого вироку митцеві від влади СРСР.

Суспільне Культура розповідає факти, які ви могли не знати про маестро: якими були його ранні фільми, про творчість в ув'язненні й долю єдиного сина, яким міг стати невідзнятий фільм "Київські фрески" Параджанова та як митець надихнув Мадонну і Леді Гагу. ДАЛІ ТУТ 

Вільям Вілкі Коллінз – майстер інтриг і захоплюючого сюжету (08.01.2024)

8 січня виповнюється 200 років з дня народження англійського письменника, драматурга Вільяма Вілкі Коллінза (1824 – 1889), який народився на півночі лондонського Вестмінстерського абатства в родині художника Королівської Академії. Він по праву вважається засновником англійського детектива і літературним учителем Артура Конан Дойла, Гілберта Честертона, Агати Крісті.

Коллінз закінчив приватну школу, подорожував Європою, жив в Італії. Деякий час він служив у фірмі, що займалася імпортом чаю. У 1847 році, вирішивши зайнятися юриспруденцією, вступив до «Лінкольнз-Інн», а у 1851 році став баристером (членом корпорації адвокатів).

У 1848 році Коллінз опублікував свою першу книжку – спогади про батька, відомого художника, який виховував у сина любов до мистецтва, але суворого мораліста водночас.

У 1851 році Коллінз познайомився з Чарльзом Діккенсом і на довгі роки став його другом, обох їх приваблювала акторська кар’єра. Тоді Коллінз зіграв роль слуги у комедії Булвера-Літтона, а в 1874 р. обоє виконали дві головні ролі у п’єсі Коллінза «Замерзла глибина». Серед публіки був герцог Девонширський і головний суддя. Успіх був приголомшливий, і п’єсу виконали повторно у присутності королеви Вікторії та принца-консорта.

Творча співдружність була плідною для обох. Вплив Коллінза відчутний у романах Діккенса 60-х років.

Найбільш відомими романами Коллінза є романи «Жінка в білому» (1860), «Місячний камінь» (1868). Вони перекладені на десятки мов, багаторазово екранізовані й дотепер улюблені читачами.

За доби СРСР інтелектуала Вільяма Вілкі Коллінза, на диво, чомусь не долюблювали (можливо, за його гострий язик), і «дозволили» публікацію обох культових для ХІХ сторіччя Вільямових романів аж під розпад СРСР, та й то на поганому папері та в дешевих другосортних друкарнях.

Свого часу романи Коллінза виявились тією необхідною літературою, яка буквально заразила англійську вікторіанську публіку, що бажала розважатися, плакати і чекати.

У «Місячному камені» – «першому, найдовшому і найкращому з усіх сучасних детективів» (за оцінкою Томаса Стернза Еліота), Коллінз відкрив та продемонстрував широкі можливості цього жанру, успішно поєднавши захоплюючу, динамічну, гостросюжетну форму із психологічним та соціальним змістом.

А ще обом романам Коллінза притаманна достатньо складна оповідальна структура, подібна до «листів із пляшок», якими море регулярно постачає берег. Спочатку історію оповідає один герой (приміром, дворецький), надалі йдуть щоденники або листи іншого розповідальника, згодом естафету оповіді переймає служниця або слідчий, що провадив розслідування.

Майстерність Коллінза як оповідача визначається двома найважливішими факторами – багатою романтичною уявою, яка диктувала йому незвичайні ситуації, екстраординарні явища, незвичних персонажів, часто з якимись фізичними вадами, і мистецтвом імпровізації, стимульованим якою-небудь цікавою подією.

А загалом, Коллінз як майстер інтриг і захоплюючого сюжету, написав понад сто творів, які цікаві не тільки неоднозначністю персонажів, умінням розгадувати таємниці, розкривати злочини, а й тонким англійським гумором, описом звичаїв доброї старої Англії.

Талант і трагічна доля Василя Симоненка (05.01.2024)
Василь Симоненко народився 8 січня 1935 року на нашій полтавській землі, в селі Біївці на Лубенщині. Через свої короткі неповні 28 літ земного життя він проніс глибоку синівську любов до краю, що спородив його, до народу, що дав крила і мудрість.
За життя Симоненко написав сотні віршів. Офіційно друкувався поет неохоче, бо радянська влада вимагала від нього коригувати тексти. Більшість творів видавав самвидавом, завдяки чому і став відомим. Дебютував він збіркою «Тиша і грім» в 1962 році. Уже після смерті неймовірними зусиллями друзів було опубліковано поетичні збірки «Земне тяжіння» (1964), «Поезії» (1966), «Вибрана лірика» (1968), а потім аж до 1981 року – цілковите забуття. Його книжки вилучалися з бібліотек, а до деяких віршів дописувались «правильні рядки».
Тільки після здобуття незалежності Василь Симоненко повернувся до українців у поетичних книжках, у літературознавчих творах і спогадах, у піснях, у назвах вулиць і шкіл, бібліотек. Для присутніх було проведено огляд творів Василя Симоненка та книг про його життя, творчість.
Творча спадщина Василя Симоненка, хоча і посмертно, високо була оцінена і відзначена Національною премією України імені Тараса Шевченка. В 2005 році пам'ятник-погруддя поета встановили на його батьківщині у селі Біївці, в листопаді 2010 року в Черкасах було встановлено пам’ятник на центральній площі. А в 2015 році у внутрішньому дворику Червоного корпусу Київського Національного університету імені Тараса Шевченка, в якому навчався поет, відбулися урочистості з нагоди відкриття погруддя Василю Симоненку.
Незадовго до смерті Василь Симоненко розповідав приятелеві поету Миколі Сому про свій сон. У сні він бачив віз, на якому їхали Іван Франко й Леся Українка, а коней поганяв Тарас Шевченко. Він запросив Василя сісти до нього на підводу. Той попросив, щоб і друга Миколу Сома взяли. Але Тарас Григорович сказав, що йому не можна, хай пішки йде.

 

Матеріалом творчості для Степана Васильченка була сучасна йому дійсність (05.01.2024)

Письменник і педагог Васильченко Степан Васильович (справжнє прізвище – Панасенко) народився на Чернігівщині в старовинному містечку Ічні. Зростав він у багатодітній трудовій родині, яка постійно боролася з нуждою.

Незважаючи на це, сім'ю не полишав дух взаємної приязні й доброзичливості, тут не піддавалися смутку, полюбляли жарт, веселу історію, вечорами робота супроводжувалася піснею, і нерідко в руках у когось із хлопців, що забиралися на піч, з'являлася й справжня книжка. Найчастіше це був зачитаний до дірок «Кобзар». Письменник Степан Васильченко не раз згадуватиме ці роки, важкі, напівголодні, які, проте, щедро дарували йому доброту й ласку близьких людей, роки, насичені нехитрим і простим, але таким напруженим і світлим духовним життям.

Ці враження дитинства згодом багато важили для творчої художньої натури. Васильченко-письменник керувався пристрасним прагненням послужити рiдному народовi, обравши його героєм неперевершених новел. Саме життя пiдказувало йому теми й сюжети, а простi трудiвники, що жили поруч iз ним, ставали героями новел, повiстей i драматичних творiв. В основi всiх цих творчих доробок лежить зазвичай психологiчний конфлiкт. Але вони вiдзначаються яскравою особливiстю: напруженi подiї змальовано оптимiстично, без розпачу й зневiри, залишаючи сподiвання на краще.

У творчості Васильченка виразно відчувається її співзвучність з народнопісенною поетикою. Ця співзвучність виявилась у мові і стилі, у принципах побудови художніх образів. Уся його творчість наскрізь перейнята мотивами народних казок, народнопоетичною фантастикою, а народна пісня часто «озвучувала»  роздуми його героїв.

Васильченку як педагогові за фахом і покликанням вдалося зібрати багатий матеріал про життя учителів. Його серце обкипало кров'ю, коли він бачив, як учитель поневіряється, але замість протесту іноді ламає шапку перед начальством, тому ці враження і спогади стали згодом документальною основою багатьох реалістичних новел і оповідань.

Першорядне значення у творчому зростанні Васильченка мав Тарас Шевченко, який, по суті, визначив його літературно-естетичний ідеал і став провідною зіркою на всьому літературному шляху письменника. Тому є зрозумілим його задум створити велику біографічну повість про Тараса Шевченка. З п'яти запланованих частин він встиг завершити тільки першу — «В бур'янах» (вийшла посмертно – в 1938 році).

Основні жанри Васильченка – оповідання, повісті, новели, гуморески, але є у нього і драматичні твори, казки, нариси та публіцистика.

Кращі твори Степана Васильченка, які написані на народних, реалістичних засадах, належать до справжніх надбань української національної культури, міцно ввійшли в сьогодення.

КНИЖКИ-ЮВІЛЯРИ 2024 РОКУ (03.01.20224)
 Українська література

•          205 років Котляревський І. «Наталка-Полтавка» (1819)

•          185 років Квітка-Снов’яненко Г. «Пан Халявський» (1839)

•          135 років Карпенко-Карий І. «Сто тисяч» (1889) 

•          130 років Кобилянська О. «Людина» (1894)

•          120 років Карпенко-Карий І. «Житейське море» (1904)

•          100 років Хвильовий М. «Санаторійна зона» (1924)

•          100 років Куліш М. «97» (1924)

•          100 років Винниченко В. «Сонячна машина» (1924)

•          95 років Куліш М. «Мина Мазайло» (1929)

•          80 років Багряний І. «Тигролови» (1944)

•          80 років Кочерга І. «Ярослав Мудрий» (1944)

•          70 років Довженко О. «Зачарована Десна» (1954)

•          70 років Панча П. «Гомоніла Україна» (1954)

•          60 років Стельмах М. «Гуси-лебеді летять» (1964)

•          45 років Костенко Л. «Маруся Чурай» (1979)

Світова література

•          490 років «Балади про Робін Гуда» (1534)

•          360 років Мольєр Ж.-Б. «Тартюф, або дурисвіт» (1664)

•          305 років Дефо Д. «Робінзон Крузо» (1719)

•          250 років Гете В. «Страждання молодого Ветрера» (1774)

•          205 років Скотт В. «Айвенго» (1819)

•          205 років Гофман Е.-Т.-А. «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер» (1819)

•          200 років Байрон Д.-Г. «Дон Жуан» (1824)

•          180 років Андерсен Г.-Х. «Снігова Королева» (1844)

•          180 років Дюма А. «Три мушкетери» (1844)

•          160 років Верн Ж. «Подорож до центру Землі» (1864)

•          155 років Верн Ж. «20000 льє під водою» (1869)

•          155 років Гюго В. «Людина, яка сміється» (1869)

•          150 років Верн Ж. «Таємничий острів» (1874)

•          140 років Твен М. «Пригоди Гекельбері Фіна» (1884)

•          130 років Кіплінг Р. «Книга джунглів» (1894)

•          120 років Лондон Д. «Морський вовк» (1904)

•          105 років Берроуз Е. «Пригоди Тарзана в ждунглях» (1919)

•          90 років Треверс П. «Мері Поппінс» (1934)

•          85 років Екзюпері А. «Планета людей» (1939)

•          70 років Толкін Дж.Р.Р. «Володар перснів» (1954)

•          65 років Лем С. «Едем» (1959)

З Новим роком! (31.12.2023)

З ІСТОРІЇ НОВОГО РОКУ

В Україні новорічне свято було одним з найважливіших і найулюбленіших подій у році. Раніше Новий рік святкували 1 березня, адже весна завжди асоціюється з початком робіт на землі і зародженням нового життя.
На честь весняного Нового року в кожній родині накривали святковий стіл і за допомогою пісень і танців раділи, що зима пішла. А ще співали знаменитого на весь світ «Щедрика» - «Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка…»

1 січня Новий рік стали відзначати в 1700 році. Саме з того часу, українці почали прикрашати ялинку, проводити веселі свята й маскаради, дарувати подарунки. Спочатку на ялинки замість іграшок чіпляли плоди: яблука, як символ родючості; горіхи; яйця, як символ постійного життя, гармонії і благополуччя.

У XVII ст. прикрашали різдвяне дерево фігурками й вирізаними з кольорового паперу квітами, яблуками, вафлями, позолоченими дрібничками, цукром.

В Україні звичай ставити ялинку на новорічні свята запозичили із Західної Європи.

До 1917 року Новий рік мало хто святкував. Основними зимовими святами українців були Різдво (25 грудня), Маланки (31 грудня) та День Святого Василя (1 січня), оскільки всі люди були віруючими.

На почесному місці ставили прообраз сучасної ялинки – солом’яного дідуха. Цей оберіг виготовляли з останніх снопів пшениці, жита чи вівса, зібраних на своєму полі.

Головним новорічним святом українців було Різдво 25 грудня. Хлопці й дівчата ввечері 24 грудня колядували та водили «козу».

Ранок 25 грудня починається з того, що люди вітають один одного фразою «Христос народився!» і відповіддю «Славімо Його!»

Наші бабусі вірили, що новорічна ніч особлива в усіх відношеннях. В цей день Бог ніби відкриває небесні ворота і чує всі прохання, звернені до нього. Також 31 грудня господині влаштовували багату сімейну вечерю, яку до цих пір називають Щедрою.

У цей святковий вечір українці щедрували та «водили Маланку», а 1 січня засівали «На щастя, на здоров’я, з Новим роком!»

Крім того, в новорічну ніч молоді жінки і дівчата любили ворожити. Гадали на картах і книгах, сіні, погоді за вікном, сірниках, нитках і інших предметах.

Як святкують Новий рік в Україні зараз? На Новий рік прийнято збиратися всією сім'єю за святковим столом, прикрашати будинок і дарувати подарунки.

У сучасного Святого Миколая справ на Новорічні та Різдвяні свята дуууже багато: 

6 грудня, у день Святого Миколая діти отримують смаколики під подушку; 

на Різдво (25 грудня) та на Новий рік (1 січня) Святий Миколай приносить подарунки дітям під ялинку. 

А як на рахунок діда Мороза, якого всі так колись чекали? Сьогодні ще мало хто знає, що справжній дід Мороз був зовсім не добрий, а навпаки – злий і жорстокий.

Величезний злий дід, що виморожував людей, худобу та заготовлені припаси. А щоб його удобрити, йому приносили жертву, іноді навіть людську. Це опис стародавнього міфічного персонажа, який уособлює зиму та лютий холод. Він мав різні імена: Трескун, Студенець, Карачун, Зимник і, звичайно, Мороз.

Ми всі знаємо Діда Мороза, як доброго дідуся, що приносить подарунки під ялинку. Але, насправді, від Мороза взяли лише назву, а ось ОБРАЗ доброго діда – від Святого Миколая. І якщо взяти європейську назву Санта Клаус – це у перекладі означає «Святий Миколай».

Отак усе просто. Святий Миколай приходив разом із Ангелами, а довкола Діда Мороза збігаються лісові звірята, а поряд – онука Снігуронька. З’являється він уперше наприкінці 30-х років ХХ ст. у росії, тому українським Діда Мороза назвати складно.

Хай буде мир! І буде воля.

І українцям краща доля.

Хліб і дохліба в кожній хаті.

Усі щасливіта багаті!

25 грудня - Різдво Христове (24.12.2023)
 Щасливого та теплого Різдва бажаю всім читачам мого блогу!
Різдво Христове - великий день для всіх християн. Православні відзначають його цього року за новим церковним календарем 25 грудня, за старим стилем дата залишається незмінною - 7 січня. 

 

Книга року ВВС-2023. Переможці (18.12.2023)

BBC Україна оголосила переможців літературної премії Книга року BBC 2023.

Книгою року ВВС 2023 став роман "Драбина" Євгенії Кузнєцової "Видавництва Старого Лева".

Переможцем у номінації дитяча Книга року стала книга Івана Малковича "Анна Ярославна: київська князівна – королева Франції" видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА".

У номінації есеїстика переміг Ростислав Семків і його "Пригоди української літератури" видавництва "Темпора".

Церемонія нагородження пройшла у книгарні-кавʼярні Readeat у Києві. Вперше з початку повномасштабної війни вона була у живому форматі.

Книзі року ВВС вже 19 років. Конкурс проходить у партнерстві з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Цього року журі обирало фіналістів серед 40 видань. Усі книжки, які увійшли до довгих списків Книги року ВВС-2023, можна подивитися за посиланнямhttps://www.bbc.com/ukrainian/articles/c0jyep3d4xno

Посібник «Живі письменники. Як говорити з дітьми про війну та мир» (15.12.2023)

У рамках проєкту «Живі письменники. Як говорити з дітьми про війну та мир» вийшов третій тематичний посібник для батьків та освітян. У ньому систематизовано дослідження літературознавців, психологів та істориків на тему «Як говорити з дітьми та підлітками про війну та мир засобами літератури». Експерти з читання пропонують інструменти для полегшення проживання дитячого та підліткового воєнного досвіду, травматичних подій через літературні твори сучасних українських письменників.
Джерело 

Доля і творчість Миколи Хвильового (11.12.2023)

За світовідчуттям Микола Хвильовий був романтиком, хоча життєва доля аж ніяк не романтична, – скоріше трагічна. Його ім’я повернуте із небуття тільки на початку 90-х років 20 століття, майже через століття після його народження.

В рамках Національного тижня читання в рік 130-річчя з дня народження українського прозаїка, поета, публіциста, політичного діяча, одного з найвідоміших представників Розстріляного відродження Миколи Хвильового користувачі бібліотеки-філії №7 Полтавської МТГ відкривали його на літературній розвідці «Чим може нас схвилювати доля і творчість Миколи Хвильового?».

«Босяк» і «шалопай» в юності, учасник Першої світової війни, керівник одного із повстанських загонів «вільних козаків», які на Богодухівщині «розкуркулювали куркулів», арештант вояків Петлюри, комуніст: ось в оцій круговерті Фітільов стає Хвильовим.

Псевдонім – Хвильовий – означив не лише його долю та вибір, але десь і дух усієї неспокійної, до основ збуреної епохи. «Сам хвилюється і нас усіх хвилює, п'янить і непокоїть, дратує, знесилює і полонить…», – говорив про нього його сучасник Володимир Коряк.

В 1919 році – початок літературної діяльності з «агіток» для плакатів і газет, в 1921 – переїзд до Харкова, де виходять збірки художньо недовершених віршів, а 1925 – на запитання газети «Культура і побут» «Хто ваш улюблений письменник?» 28 із 30 харківських майстрів слова відповіли: «Микола Хвильовий». Він стає відомим.

Хвильовий щиро повірив у комуністичні ідеї, але бачив, що тоталітарній системі байдужа доля людей. В офіційній автобіографії для партійних органів саркастично писав: «Я б'юсь над таким питанням – чи маю я право носити партквиток, чи не є я баластом для партії? Не завжди я однаково відповідаю на ці питання. І це зрозуміло: в мені романтикові, мрійнику завжди відбувається внутрішня боротьба. В усякому випадку, я з більшою впевненістю називаю себе комунаром, ніж комуністом. Це прошу взяти до уваги і зробити відповідні висновки».

Висновки не забарилися. Коли навесні 1925 року Хвильовий започаткував бурхливу літературну дискусію, то українському керівництву написав сам московський вождь Сталін і ініціював боротьбу з так званим «хвильовізмом». Твори Хвильового конфісковували, його не друкували, а кілька його літературних журналів закрили.

То що ж відстоював Хвильовий? У 1925 році він висунув гасло «Геть від москви!», вважаючи, що для творення своєї власної культури Україна має відмовитись від копіювання російської культури за «московським шаблоном».

В 1926 році Хвильовий пише публіцистичний памфлет «Україна чи Малоросія?» (але друком він вийде лише в 1990 році). Визначальною є думка: «…ми є справді-таки незалежна держава… і самостійна Україна не тому, що цього хочемо ми, комуністи, а тому, що цього вимагає залізна й непоборна воля історичних законів…».

Хвильовий не лише відрікався від шляху на москву, а й показував напрямок руху – до Європи. Його памфлети серій «Камо грядеши?» (1925), «Думки проти течії», «Апологети писаризму» (1926) відстоювали рух України до Європи й закликали позбутися психологічної залежності від москви відомим гаслом «Дайош Європу!».

В 1927 році виходить етапний, «фашистский» за термінологією радянських чекістів, твір – «Вальдшнепи».

Навесні 33-го Хвильовий відправляється у відрядження по селах Полтавщини. Вражений масштабами Голодомору, не міг стримати крику: «Голод – явище свідомо організоване. Голод і розруха – хитрий маневр, щоб одним заходом упоратися з дуже небезпечною українською проблемою».

Масштаби штучного голоду, арешт друга Михайла Ялового означало, що словесні дискусії втратили сенс. Потрібне було полум'я, яке не можна не побачити і ним стало його самогубство.

Він не раз повертався до теми самогубства – і в творах, і в розмовах із близькими. 13 було улюбленим числом Миколи Хвильового. 13 грудня він народився, а 13 травня добровільно пішов з життя. Він вирішив зіграти останній акт життєвої драми за власним, а не за енкаведистським, сценарієм, адже чітко розумів, що жорна більшовицького терору його не пощадять. Безсумнівно, готувався арешт і показове судилище.

Передсмертні записки написав завчасно. Одну з них він адресував своїй доньці, іншу товаришам-письменникам, де арешт Ялового назвав розстрілом цілої генерації.

Слідчі вигребли архів письменника. Могилу Миколи Хвильового зарівняли і влаштували там парк розваг. Хвильового затаврували й викреслили з історії. А коли радянські заборони втратили чинність, виявилося, що в кількох харківських родинах із покоління у покоління передавали плани місця поховання письменника. Там в 1995 році встановлено пам'ятник Хвильовому.

То чому нас має хвилювати доля і творчість Миколи Хвильового?

Хвильовий, відповідаючи на початок гонінь проти себе риторично питає: «Невже я зайвий чоловік тому, що люблю безумно Україну?»

Ми нині всі зайві для московії. Тому не словом, а зброєю, пролитою кров'ю відстоюємо рідну землю і виборюємо право бути українцями.

Хвильовий говорив, що у наших жилах захований скарб, який здатний творити новітню культуру світового рівня. Хвильовий був тим, хто позначив і залишив для нас цей скарб – у своїх творах, житті і смерті. Його самогубство було не просто емоційною реакцією на Голодомор чи арешт Ялового, а свідомою самопожертвою в ім'я майбутнього.

Хвильовий постійно апелював до пильності читача: «і читач творець. Не тільки ми, письменники. Я шукаю, і ви шукайте…». Тому справедливо шанувати нині талановитого митця, справжнього майстра художнього слова.

Борис Грінченко почав писати українською мовою (08.12.2023)

Дев'ятого грудня виповнюється 160 років від дня народження Бориса Грінченка – письменника, педагога, лексикографа, літературознавця, етнографа, історика, публіциста, громадсько-культурного діяча, редактора, укладача словника української мови, борця за українську незалежність та самобутність.

Народився Борис Грінченко на хуторі Вільховий Яр Харківської губернії (нині Сумська область) у родині відставного офіцера із збіднілих дворян. Вдома батько спілкувався російською мовою, хоча він знав українську, але вживав її лише з селянами. Борис Грінченко грамоті навчився в 5 років, перечитав всю батьківську бібліотеку, почав писати вірші спочатку російською, а під впливом «Кобзаря» Тараса Шевченка українською мовою.

Навчатися Борис Грінченко вступив до Харківської реальної школи. На той момент Харків був активним містом з антицарською діяльністю народників.

Бориса Грінченка у шістнадцять років заарештували за читання та поширення заборонених царським урядом видань. Кілька місяців його тримали у в'язниці. Грінченкові заборонили навчатись у вищих навчальних закладах. Після звільнення Борисові довелося залишити навчання і самому почати заробляти на життя.

Здобута самоосвіта дозволила Борисові Грінченку скласти іспити на звання народного вчителя при Харківському університеті і розпочати освітньо-педагогічну діяльність. Учителював він у селах Харківщини, Сумщини, Катеринославщини.

У 1888 році він склав власний буквар, за яким і навчав дітей. А вже за рік підготував книжку для читання «Рідне слово». Через те, що у школі бракувало підручників, Грінченко також писав свої оригінальні твори, робив переклади відомих творів.

У 1902 році Борис Грінченко переїхав до Києва. Тут разом із дружиною Марією Загірною він трудиться над укладанням вершинної своєї праці – чотиритомного «Словаря української мови» (1907 – 1909). Цю визначну роботу було відзначено академічною премією. За 2 роки він упорядковує чотиритомний словник, який налічує близько 68 тисяч слів. Як для початку 20-го століття це був найповніший і лексично найдосконаліший український словник. А сучасний одинадцятитомний словник української мови подає вже близько 134 тисячі слів.

Борис Грінченко став одним з організаторів і першим головою Київського товариства «Просвіта», був активним діячем «Братства Тарасівців», очолював ліву течію Української демократичної партії.

Грінченко багато писав, його твори регулярно друкувалися в журналах та альманахах. Творчий доробок Грінченка – близько 50 оповідань та повістей. Також він писав поезію, драми на історичні теми: «Степовий гість», «Ясні зорі». Перекладав твори Гете, Шиллера, Гюго та інших. Крім того, укладав збірки народної творчості, писав педагогічні праці, а також критичні огляди тогочасного суспільного стану у своїх «Листах з України Наддніпрянської». Ще Грінченко був активним дописувачем критико-бібліографічного відділу журналу «Зоря», в якому публікував свої зведені праці з поточної бібліографії під назвами «Новості української літератури» та «Нові українські книжки».

Родина була підтримкою всієї діяльності Грінченка. Зі своєю дружиною він познайомився на літніх курсах для вчителів. Марія Гладиліна на той момент вже наслухалася розповідей про наполегливість Грінченка у вчительській праці, про мужність під час ув'язнення, про любов до України. І першим, кого вона зустріла на заняттях, був саме Борис Грінченко.

У подружжя народилася донька Настя, яка з часом обрала революційний шлях та брала участь у збройних виступах в роки першої російської революції. Її арештували. На початку 1906 року у Насті розвинувся туберкульоз, за два роки вона померла, а після неї і її син – єдиний внук Бориса Грінченка.

Ці події вплинули і на стан здоров'я Грінченка. Підірване сухотою здоров'я письменника (наслідки харківського ув'язнення) не витримало напруженого, безперервного ритму. У вересні 1909 року він виїхав на лікування до Італії, а 6 травня 1910 року помер. Цікаво, що сучасні українські вчені підрахували: аби стільки встигнути зробити за короткий вік (47 років), скільки спромігся зреалізувати Грінченко, – слід було спати максимум три-чотири години на добу! А головне, на ниві національної культури працювати кожен Божий день. Як і належить особистості часів національного Відродження.

В рамках Національного тижня читання «Бути своїм» 2023

Літературна година " І. П. Котляревський та його поема "Енеїда " (08.12.2023)

Були своїми під час Національного тижня читання 2023 здобувачі освіти 9 А класу, завітавши до бібліотеки Красилівського ліцею на літературну годину" І. П. Котляревський та його поема "Енеїда ".  У 2023 році відзначається 225 річниця виходу "Енеїди". Дев'ятикласники знайомились з книгами І. Котляревського які є у бібліотеці , цікавими ілюстраціями до твору. На завершення зустрічі було зроблено висновок, що "Енеїда" І.Котляревського - цілком самобутній, оригінальний твір, сповнений національного колориту, суто народного гумору. Твір має велике значення в історії української літератури. Щиро дякую 9 А класу та їх класному керівнику Л. В Гарник, що об'єднались навколо читання, особливо сьогодні під час війни так важливо підтримувати зв'язок між поколіннями. Вашій увазі презентація

В рамках Національного тижня читання «Бути своїм» 2023

Є на світі  казкова країна «Казкові посиденьки»  (08.12.2023)

Здобувачі освіти 4 А класу з класним керівником Л. К. Славецькою доєдналися до Національного тижня читання завітавши до бібліотеки Красилівського ліцею на казкові посиденьки «Є на світі  казкова країна». Діти презентували свої улюблені казки , малюнки, а також костюми, виконували творчі завдання, відповідали на запитання казкової вікторини. Дякую за позитив  за атмосферу казки здобувачам освіти 4 А класу та їх класному керівнику. Вашій увазі презентація

В рамках Національного тижня читання «Бути своїм» 2023

Буклем " Я прочитав - і ти прочитай " (07.12.2023)

В рамках Національного тижня  читання 2023,  який у цього року проходить під гаслом "Бути своїм". Мета цьогорічної акції - об'єднати українців навколо читання. Бібліотекарка Ніна Іванівна запросила до бібліотеки ліцею здобувачів освіти 8 А класу  з класним керівником І. І. Макарець на буклем " Я прочитав - і ти прочитай ". Буклем - це можливість висловлювати думки з приводу улюблених книг. Восьмикласники розповідали про улюблені книги, здійснюючи, унікальний аналіз прочитаного, а однокласники поповнили  свою книжкову скарбничку новинками. Також створили виставку рекомендованих  книг. Вашій увазі презентація 

В рамках Національного тижня читання «Бути своїм» 2023

Берегине моя, українська хустко. (07.12.2023)

07 грудня вже традиційно, відзначається Всесвітній день української хустки. Вперше його провели у 2019 році.

В рамках Національного тижня читання «Бути своїм» 2023 до бібліотеки Красилівського ліцею завітали здобувачі освіти 3 класу з вчителями початкових класів. Вашій увазі ВІДЕО

 Бібліотекарка Ніна Іванівна познайомила відвідувачів бібліотеки з історію дня хустки, метою якого є демонстрування зв’язку поколінь українських жінок. Ця подія покликана об'єднати жінок різного фаху, віку та національності зі спільною метою зберігати та відновлювати українські традиції.

А ще ми організували флешмоб на вірш Надії Красоткіної «Українська хустка».

Вашій увазі презентація

В рамках Національного тижня читання «Бути своїм» 2023

Мої улюблені герої (06.12.2023)

В рамках Національного тижня читання «Бути своїм» 2023 до бібліотеки Красилівського ліцею завітали першокласними з класним керівником І. В. Шелих, які створили свято в бібліотеці презентуючи свої улюблені літературні твори та костюми улюблених  героїв.

Цікаво та змістовно був організований захід. Щира подяка всім учасникам заходу, та батькам за хороших дітей. Вашій увазі презентація 

В рамках Національного тижня читання «Бути своїм» 2023

Запалюємо зорі - квест-гра (06.12.2023) 

Лідери учнівського самоврядування Красилівського ліцею організували та провели квест-гру  «Запалюємо зорі»  для учнів четвертих класів, під час якої діти весело та пізнавально провести улюблене свято. У ході гри четвертокласники пригадали традиції святкування дня святого Миколая, збагатили словниковий запас, розширили свій кругозір про Миколая Чудотворця. Залучаючи дітей до духовних надбань нашого народу, виховуємо повагу до всіх хто творить добро. В бібліотеці працювала станція «Загадкова».

Вашій увазі презентація

Національний тиждень читання з 4 по 10 грудня під гаслом «Бути своїми» (04.12.2023)

Український інститут книги вже традиційно щороку проводить акцію «Національний тиждень читання». Цьогоріч він відбудеться з 4 по 10 грудня.

У фокусі акції - постать Миколи Хвильового, 130 років від дня народження якого українці відзначатимуть 13-го грудня.«Бути своїми» - гасло цьогорічного Національного тижня читання.

Ця Всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція має на меті консолідацію українського суспільства навколо читання як життєвої стратегії.

 «Читання є важливим у час миру і добробуту, але ще важливішим - у часи випробувань, які випали на нашу долю через війну. Книжки можуть стати нашим захистом і нашою зброєю, друзями і порадниками, вчителями і лікарями. За допомогою Акції ми хочемо привернути увагу до важливості і приємності читання, надихнути українців відвідати бібліотеку чи книгарню», - пояснюють в інституті книги.

Упродовж тижня, до 10-го грудня, відбудеться низка літературно-мистецьких заходів по всій Україні у різних форматах, зокрема, флешмоб у соціальних мережах «Кожен українець - амбасадор тижня читання», фахові дискусії, читацькі клуби, літературні вікторини та обговорення, поетичні читання й презентації книг.

Особливе місце та значущість серед них має Акція «Книжкова хвиля». Вона спрямована на збільшення бібліотечних фондів завдяки підтримці українців, які візьмуть участь в акції.

1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом. (01.12.2023)

ВІЛ, СНІД – два слова, які час від часу нам зустрічаються на біл-бордах та у пресі, їх чути по радіо чи з екранів телебачення. Проте ми думаємо над їх значенням і серйозністю. Багато з нас не усвідомлюють, що ж таке ВІЛ/СНІД, як ця інфекція впливу на наше життя та яку загрозу несе. Здається, що це все дуже далеко і нас зовсім не стосується. «Зі мною цього точно не трапиться», - так думаємо про всі серйозні проблеми, допоки не захворіємо ми самі чи хтось із наших близьких.

Так що ж таке ВІЛ/СНІД?

ВІЛ – вірус імунної недостатності людини – руйнує імунну систему організму людини, тим самим знижуючи його можливість оперувати інфекціями та хворобами.

СНІД – синдром набутого імунодефіциту людини, що викликає ВІЛ і є його пізньою стадією. На СНІ є невиліковною хворобою та, у сьогоденні смертельне лікування, закінчення хворого.

Яким чином можна інфікувати?

ВІЛ поширений у країнах усіх континентів. В Україні з ВІЛ-інфекцією живе близько 240 і тільки кожен інший знає про свій тисяча людей. ВІЛ може ховатися в організмі багатьох років без видимих симптомів, і єдиним способом виявити його є тестування на ВІЛ.

ВІЛ передається:

• Через кров – при переливанні крові, спільному використанню шприців і голок, проколюванні вух, пірсингу, татуюванні та навіть манікюрі нестерильними інструментами.

• Статевим шляхом – під час незахищених чоловіків стосунків із зареєстрованою людиною, незалежно від того, чи це агітаційний, анальний чи оральний секс. У рідких випадках ВІЛ також може передаватися при глибокому поцілунку при наявності у ротовій хворобі тріщин чи виразок. Пошкодження внаслідок ураження, оболонок та шкіри, спричинених інфекціями, які передаються інфекціями, які перебувають у гонореї, що значно збільшує ризик розвитку ВІЛ в організмі.

• Від інфікованої матері до дитини під час вагітності, пологів та годування груддю.

ВІЛ не передається побутовим шляхом:

• при дотиках, рукостисканнях, обіймах;

• через поцілунки;

• при спільному проживанні в одній квартирі;

• через посуд;

• через їжу;

• через постільну білизну, іграшки;

• через повітря (зокрема при чханні та кашлі);

• у басейні та сауні;

• через поручні, дверні ручки, крани, унітази;

• через спортивне знаряддя;

• при укусах комах або тварин.

Деякі люди, маючи неправдиву інформацію про ВІЛ/СНІД, поширюють чутки про те, що небезпечно навіть перебувати з ВІЛ-інфікованою людиною в одному фіксі. Як ти бачиш із написаного вище, - це не вірно. Тому якщо ти дізнаєшся, що хтось із твого оточення – хворий, не уникай і не сторонись цією людиною. Не намагається застерегти інші від потенційної «небезпеки». ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД потребують підтримки та гуманного ставлення. Боротися потрібно з вірусом, а не з людиною, яка мала нещастя ним заразитися.

Зустріч з новими друзями, екскурсія дошкільнят (27.11.2023)

Зустрічати нових друзів завжди особливий момент для бібліотеки. Класні керівники 4-х класів Славецька Л. К. і Поліщук Л. П. провели цікаву екскурсію в освітньому закладі для майбутніх першокласників. Дошкільники і вихователі закладу дошкільної освіти № 1 "Веселка" відвідали бібліотеку Красилівського ліцею. Бібліотека перетворилася на веселий атракціон, тому що щасливі дитячі посмішки та пізнавальні оченята майбутніх першокласників, які знайомилися з яскравими підручниками розфарбували зустріч різними кольорами. Щира подяка малятам та їх вихователям. До нових зустрічей. Вашій увазі презентація

Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства» (25.11.2023)
У період з 25 листопада до 10 грудня відбуватиметься щорічна Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».

Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Щороку в цей день у різних країнах по всьому світу розпочинається акція «16 днів проти насильства».

Основне завдання цієї акції – привернути увагу спільноти до двох актуальних проблем – запобігання та протидії домашньому насильству та торгівлі людьми, а також активізація діяльності державних установ і громадських організацій задля об’єднання зусиль заради захисту прав людини.

Акція «16 днів проти насильства» – це нагода ще раз нагадати громадськості про існування цих проблем у суспільстві, підвищити рівень обізнаності людей щодо усіх форм насильства, продовжити процес створення недискримінаційного простору для життя, розвитку і професійного зростання кожної людини.

Шістнадцятиденний період кампанії охоплює наступні важливі дати:

25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;

3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;

5 грудня – Міжнародний день волонтера;

6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;

9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;

10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Корисні покликання

✔ Розділ «Корисні посилання щодо теми антибулінгу» на блозі "Поліанна".
✔ ВСЕУКРАЇНСЬКА КАМПАНІЯ «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА». Ресурс доступу: https://mon.gov.ua/ua/news/vseukrayinska-kampaniya-16-dniv-proti-nasilstva
✔ Безкоштовний електронний курс «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе»/Андреєнкова В.Л., Левченко К.Б., Матвійчук М.М./. Ресурс доступу: http://course.la-strada.org.ua/story_html5.html
✔ UNFPA Україна проводить Інформаційну кампанію «Розірви коло» з допомогою якої проводить освітні заходи та об’єднує небайдужих навколо розв’язання проблем насильства. Це частина масштабної програми UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення із протидії та запобігання домашнього та/і гендерно зумовленого насильства в Україні. Кампанія реалізується за підтримки уряду Великої Британії.
✔ На сайті інституту КНЗ КОР «КОІПОПК» є інформація про ресурси на тему «булінг»
 https://sites.google.com/d/1kedwGjfsZu-_nM7vP4k1XzkCE_M0J8Zk/p/1ETyzqNeAbIc5zpJsG9PY5l6Fow84j3cs/edit 

Години  пам'яті Голод 33-го біль душі і пам'ять серця (25.11.2023)

В бібліотеці Красилівського ліцею проведено  години  пам'яті "Голод 33-го біль душі і пам'ять серця" до Дня пам'яті жертв Голодоморів та 90 - тих роковин Голодомору 1932 -1933 років, яку організовано  для здобувачів освіти 1, 2, 3, 6 -А та 11-Д класів. Учасники заходів мали змогу переглянути книги та публікації з періодичних видань, які розкривають причини, хронічний перебіг подій, соціально- демографічні та морально - психологічні наслідки трагедії, познайомилися з історіями тих, кому вдалося вижити у той жахливий час. На експозиції  представлені матеріали наукових конференцій, документальні та художні твори, які були представлені на виставці "Чорна сповідь моєї Вітчизни". Вашій увазі презентація

Патріотичні години «Свобода. Гідність. Україна.» (21.11.2023)

День Гідності та Свободи в бібліотеці Красилівського ліцею,  який пройшов під гаслом «вистояли на Майдані – переможемо у війні». Відбулися захоплюючі патріотичні години, присвячені Дню Гідності і Свободи. Захід відвідали здобувачі освіти 10-Г, 10-Д, 11-Д  та 6-Б класів, які зберегли вогник патріотизму та глибокого розуміння значення важливих історичних подій для нашого народу. Під час заходу учасники отримали можливість глибше ознайомилися з історією та подіями, які передували Дню Гідності і Свободи. Відзначаючи День Гідності і Свободи, ми відзначаємо силу та волю нашого народу, який завжди переборює будь-які труднощі на шляху до свободи та гідності. А здобувачі освіти 10-Г класу мали можливість послухати спогади учасника Революції Гідності, адже їх класний керівник Микола Іванович Пастерук  був учасником тих подій. Шестикласники почитали листи  в майбутнє, які вони написали в минулому році, та обговорювали, як принципи гідності допомагали їм змінюватися. Вашій увазі презентація

Всесвітній день дитини "В центрі всесвіту дитина" (20.11.2023)
20 листопада в усьому світі щорічно відзначають Всесвітній день дитини. Сьогодні відзначається як день світового братерства і взаєморозуміння дітей, день підтримки діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей в усьому світі.
Вашій увазі відео https://www.facebook.com/100007318290121/videos/2352099448325091/

 

Зустріч з новими друзями екскурсія до бібліотеки  (20.11.2023)

Зустрічати нових друзів завжди особливий момент для бібліотеки. Класні керівники 4-х класів Славецька Л. К. і Поліщук Л. П. провели цікаву екскурсію в освітньому закладі для майбутніх першокласників. Дошкільники і вихователі закладу дошкільної освіти № 4 "Сонечко" відвідали бібліотеку Красилівського ліцею. Бібліотека перетворилася на веселий атракціон, тому що щасливі дитячі посмішки та пізнавальні оченята майбутніх першокласників, які знайомилися з яскравими підручниками розфарбували зустріч різними кольорами. Щира подяка мялятам та їх вихователям. До нових зустрічей.

Вашій увазі презентація

18 дитячих і підліткових книжок, які вчать дітей толерантності, українською (16.11.2023)

Як вчити дітей толерантності? Тільки через пояснення. Подивіться нашу добірку коротких анімацій про толерантність. Запропонуйте подискутувати над висловами відомих людей про толерантність. Розкажіть притчу про цвяхи. Зробіть декілька вправ чи ігр з запропонованої нами добірки. Читайте тематичні книжки з добірки нижче. Не всі вже є в наявності, на жаль. На ті, які є, ми зробили посилання на онлайн-книгарню. Більше цікавого тут https://osvitanova.com.ua/posts/4491-18-dytiachykh-i-pidlitkovykh-knyzhok-iaki-vchat-ditei-tolerantnosti-ukrainskoiu

Усі ми різні,  усі ми рівні урок толерантності (14.11.2023)

Вівторок - колір дня жовтий, до бібліотеки ліцею завітали здобувачі освіти 4Б класу з класним керівником Л. П. Поліщук на урок толерантності "Усі ми різні,  усі ми рівні". Говорили про толерантність, що толерантність - це добро, а добро є в кожному з нас. Це порада і підтримка в потрібну мить, це пробачена провина. Сьогодні діти віддали перевагу книгам жовтого кольору і знайшли у книгах багато цікавого, а ще школярі захотіли намалювати улюблених героїв жовтим олівцем. На завершення  зустрічі всі учасники зрозуміли, що толерантність - це визнати, що є люди, які можуть думати чи діяти інакше, ніж я, і потрібно з розумінням ставитися до цього, і поважати один одного. Дякую за позитив, атмосферу розуміння, поваги та толерантності, з повагою, бібліотекар Ніна Іванівна.

Вашій увазі презентація

Екскурсія першокласників  «Казковий світ бібліотеки» (11.11.2023)

Бібліотека - це справжні «книжкове місто» тут є свої вулиці, будинки, є і свої мешканці - це звичайні книги. Перше знайомство з таким містечком перетворилось на справжнє диво для першокласників Красилівського ліцею. Діти слухали розповідь Ніни Іванівни про книги та правила користування бібліотекою. Розмаїття цікавих, яскравих книг, подарували купу нових вражень та допомогли потрапити до чарівного світу книг. Малята зацікавили іграшки, які супроводжували зустріч  в бібліотеці. На завершення Інна Володимирівна подарувала олівці, щоб при наступних зустрічах діти мали можливість малювати.

Вашій увазі презентація

Нова література з благодійного фонду імені Іллі Грабара Красилівському ліцею (09.11.2023

Сьогодні бібліотека Красилівського ліцею поповнилась новою літературою, дякуючи, благодійному фонду імені Іллі Грабара. Знайомились з новою літературою здобувачі освіти 5-Б, 8-А, 10-В класів . Дякуємо за нові цікаві книги благодійному фонду імені Іллі Грабара. Ваші увазі відео https://youtu.be/guImNbe-N8E

 (Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2023)

Дім на долоньках. Комікс (06.11.2023)
Вашій увазі оомікс «Дім на долоньках. Ми скоро повернемося» - медіаосвітнє видання, що в художній формі показує складнощі адаптації родини під час вимушеного переїзду, переживання за рідних і дім, куди ще немає змоги повернутися через війну. У центрі оповіді сімʼя Газдів, яку встигли полюбити читачі першого коміксу «Ми скоро повернемося...».
Пригоди та негаразди вони долають разом, допомагають і підтримують одне одного та мають свій чарівний оберіг. Окрім цікавої історії, комікс розвиває навички критичного оцінювання медіаповідомлень і відповідального ставлення до споживання та поширення інформації.

Біьше тут: https://www.aup.com.ua/book-review/dim-na-dolonkakh/ 

Інформація про проведення Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2023 року під гаслом «Вірю в майбутнє твоє, Україно!» (04.11.2023)

Відповідно до наказу  Міністерства освіти і науки України від 12.08.2014 року № 931"Про проведення щорічного Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек" з 01 по 31 жовтня 2023 року в рамках Міжнародного  місячника шкільних бібліотек проводиться Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек під гаслом «Вірю в майбутнє твоє, Україно!»

Інформація про проведення Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек в Красилівському ліцеї пропонується вашій увазі https://www.youtube.com/watch?v=sOpli09nvWM
 

Довгі списки Книги року ВВС-2023 (31.10.2023)

ВВС Україна визначила Довгі списки літературної премії Книга року ВВС-2023, Книга року ВВС-Есеїстика-2023 та Дитяча Книга року ВВС-2023, яка проводиться у партнерстві з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).

До довгих списків конкурсу Книга року ВВС-2023 увійшли 40 видань у трьох категоріях, які журі обрало з-поміж 139, які видавництва подали цього року на конкурс.

Більше тут: https://www.bbc.com/ukrainian/articles/cyx1x2z0pj2o

(Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2023)

День інформації  "Мова - духовний скарб  нації " (27.10.2023)

У бібліотеці Красилівського ліцею 27 жовтня було святково та багатолюдно, а тому що завідувачка бібліотеки Ніна Іванівна до дня української писемності та мови підготувала та провела день інформації " Мова - духовний скарб  нації  " Із сивої глибини віків бере початок наша мова . Поглянути в історію свого народу, збагнути роль української мови змогли сьогодні відвідувачі бібліотеки. Знати свою рідну мову - мову матері, мову Батьківщини має знати і вивчати кожен. Без рідної мови жодна людина не може повноцінно відчувати себе частиною свого народу, його історії та культури. Наш скарб - це українська мова. Виконуючи цікаві, а часом і складні завдання здобувачі освіти перевіряли свої знання з української мови. Наш обов'язок - берегти та  плекати її, щоб  вона служила єднанню між поколіннями та возвеличувала Україну і українців.

Вашій увазі презентація

(Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2023)

Про мудрість байки  (26.10.2023)

Вивчаючи мудрість байки здобувачі освіти 6 Б класу завітали до бібліотеки ліцею з вчителькою  Л. Д. Кравчук, щоб познайомитися з творчістю українських байкарів, переглянути книги. А ще школярі, читали байки та афоризми Григорія Сковороди, відповідали  на питання вікторини, яку провела бібліотекарка Ніна Іванівна, виконували творчі завдання. Під час дискусії шестикласники  зробили висновок, що і сьогодні дуже важливо щоб люди мали спокій, могли сумлінно працювати, були мудрими,чесними та скромними.

Вашій увазі презентація

(Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2023)

  Україна казкова  (19.10.2023)

У Красилівському  ліцеї для здобувачів освіти 2 класу проведено квест "Моя Батьківщина - Україна". Адресований посвяті школяриків у Подолянчики. Під час квесту    у бібліотеці для другокласників працювала станція "Україна казкова". Головним об'єктом уваги, звичайно, була українська народна казка.  Здобувачі освіти відповідали на цікаві питання, виконували творчі завдання.

Вашій увазі презентація

(Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2023)

Вечір патріотичного вірша "Живе Україна! І вільний народ..." (13.10.2023)

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек який проходить під гаслом " Вірю в майбутнє твоє, Україно" до бібліотеки ліцею завітали здобувачі освіти 10 -А  класу з класним керівником Т. М. Бачок на вечір патріотичного вірша "Живе Україна! І вільний народ..." . Для кожного з нас важливо, щоб Україна була вільною державою, щоб квітували її сади, біліли серед зеленого розмаїття хати, тьохкали літньої ночі солов'ї, кликало до себе важким колоссям поле, і звучала співуча українська мова. Десятикласники читали вірші про незламний український народ, який ніхто не зможе поставити на коліна, тим більше майбутнє нашої країни - нашу молодь. Ми віримо в майбутнє, Україно!

Вашій увазі презентація

(Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2023)

Урок державності  Україна- моя Батьківщина (12.10.2023)

У рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек який проходить під гаслом "Вірю в майбутнє твоє, Україно!" у бібліотеці Красилівського ліцею для здобувачів освіти 7-Б класу проведено урок державності " Україна- моя Батьківщина". Діти дружно та організовано працювали в групах, кожна група цікаво та змістовно розповідала про  національні символи України - Державні Прапор, Герб та Гімн. Також ознайомилися з новими посібниками з історії України та літератури для 7 класу,  читали вірші про Україну. Захід допоміг дізнатися багато цікавого, об'єднав дітей - тому що у єдності і є сила нашого українського народу, який вірить в майбутнє України.

Вашій увазі презентація

(Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2023)

Живе Україна! І вільний народ...". вечір патріотичного вірша" (11.10.2023)

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек, який проходить під гаслом " Вірю в майбутнє твоє, Україно" здобувачі освіти 11-Б класу завітали до бібліотеки ліцею на вечір патріотичного вірша" Живе Україна! І вільний народ...". Випускники читали вірші про красу нашої країни її незламність, відвагу, стійкість, героїзм наших захисників. Ми віримо, що Україна відродиться для новітньої слави, для щастя. Ми віримо в майбутнє, Україно!

Вашій увазі презентація

 (Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2023) 

Читацький марафон Даремно часу, Ви не гайте! Книгу "Героям слава!"  прочитайте! (09.10.2023)

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек який проходить  під гаслом " Вірю в майбутнє твоє, Україно " здобувачі освіти 6-А класу прийняли участь у читацькому марафоні Даремно часу Ви не гайте! Книгу "Героям слава!"  прочитайте ! Захоплива і загадкова подорож чекала на шестикласників, під час художньо-тематичного читання, діти потрапили у художній світ наших героїв-захисників , щирих і сміливих людей, які наближають нашу перемогу. Яскравий книжковий світ здатен не лише навчати, а й дивувати , надихати, читати та обговорювати.

Вашій увазі презентація

(Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2023)

Поетичний калейдоскоп «Збройні сили України – захисники і опора країни» (06.10.2023)

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2023, який проходить під гаслом "Вірю в майбутнє твоє, Україно! Із здобувачами освіти 9-Б  класу  в бібліотеці Красилівського ліцею проведено поетичний калейдоскоп «Збройні сили України – захисники і опора країни». Дев’ятикласники читали вірші сучасних поетів, які присвятили свої вірші нашим захисникам,  що показують ми незламна нація, ми – волелюбний народ, який не поступиться і не віддасть своєї землі.

Вашій увазі презентація

 (Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2023) 

Дискусія  Захист України - обов'язок кожного громадянина (05.10.2023)

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2023, який проходить під гаслом "Вірю в майбутнє твоє, Україно! З учнями 10-В  класу  в бібліотеці Красилівського ліцею проведено дискусію "Захист України - обов'язок кожного громадянина? Під час дискусії десятикласники говорили про глибоке розуміння громадянського обов'язку, готовність у будь-який час стати на захист Батьківщини. Захист Вітчизни - основне завдання ЗСУ, обов'язок громадян нашої держави.

Вашій увазі презентація

 (Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2023) 

Патріотична година "Ми українці: честь і слава незламним!" 04.10.2023

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2023, який проходить під гаслом "Вірю в майбутнє твоє, Україно!", учні 11-Д класу завітали на патріотичну годину " Ми українці:  честь і слава незламним!". Одинадцятикласники говорили про патріотизм як усвідомлене почуття любові до Батьківщини, читали вірші,  взяли участь у смайл-опитуванні "Що таке патріотизм?"

Вашій увазі презентація

Презентація книги  "Я все люблю в своїм краю" (26.09.2023)

Про нашу рідну землю, Україну говорили з третькласниками, які завітали до бібліотеки  ліцею  на презентацію  книги "Я все люблю в своїм краю". Бібліотекар Ніна Іванівна  розповіла дітям, що до книги  вийшли    твори  українських  класиків, і сучасних  письменників, які навчають дітей любові до України, яка для  кожного з нас єдина. Здобувачі освіти переглянули   українські народні казки , розповідали про державні  символи нашої держави. Про її неповторну красу і велич розповідали  діти, і всі прийшли  до висновку все  ми любимо у нашій Україні.

Вашій увазі презентація 

День миру  (21.09.2023)
"Я бажаю миру Україні"До Міжнародного дня миру в нашій країні люди ставляться з глибокою пошаною і усвідомленням того болю , який завдає війна. До Міжнародного дня миру в бібліотеці Красилівського ліцею проведено День миру "Я бажаю миру Україні". Для здобувачів освіти 10-Б, 11-Г, 11-Д класів проведено  уроки миру " Ми прагнемо миру". Старшокласники познайомилися з історією відзначення дня миру, читали вірші, згадували прислів'я, приймали участь у смайл-опитуванні, і звичайно , дискутували. Здобувачі освіти 6-А класу розповідали , як вони розуміють слово "мир" читали вірші про мир, презентували проект "Мир у дитячих долоньках". Всі бажали миру Україні, хай буде мир віднині і до віку.

Вашій увазі презентація

Урок-діалог "Правила моєї безпеки" (18.05.2023)

В рамках тижня безпеки дорожнього руху, який проходить з 15 по 21 травня до бібліотеки Красилівськго ліцею завітали учні 3- Б класу з класним керівником Л.П. Поліщук на урок-діалог "Правила моєї безпеки". Третьокласники познайомилися з виставкою "Ти учасник дорожнього руху", читали  та слухали розумні вірші про безпеку на дорозі, вивчали та повторювали дорожні знаки,приймали участь у діалозі і звичайно гралися. Вашій увазі презентація 

Флешмоб "Усе починається з мами" (11.05.2023)

До Дня матері у бібліотеці проведено поетичний флешмоб "Усе починається з мами" Вашій увазі відео

Екскурсія перший крок в книжковий світ (10.05.2023)

В бібліотеці було проведено оглядову екскурсію "Перший крок в книжковий світ", для майбутніх першокласників. Діти з задоволенням здійснили цікаву мандрівку в книжкове місто, де відкрили для себе світ цікавих та яскравих книг. Цікавим доповненням зустрічі стало знайомство майбутніх першокласників із вірними друзями, які будуть супроводжувати їх упродовж навчання - підручниками. Вашій увазі презентація 

PR-акція «Бібліотека – ДІМ читача». Діюча модель бібліотеки Красилівського ліцею (27.04.2023)

З метою популяризації читання та корисної дозвіллєвої практики протягом життя, досягнення успіху у навчанні та житті, створення простору інформаційної взаємодії та соціально-культурної комунікації учасників освітнього процесу, покращення престижності та позитивного іміджу шкільної бібліотеки у бібліотеках закладів загальної середньої освіти Хмельницької області в квітні 2023 року було організовано та проведено обласну PR-акцію «Бібліотека – ДІМ читача». Бібілотекою Красилівського ліцею створено linoit дошку http://linoit.com/users/vova1186/canvases/PR%20%D0%B0%D0%BA%D1%86%D1%96%D1%8F%20%22%D0%91%D1%96%D0%B1%D0%BB%D1%96%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0%20%D0%94%D0%86%D0%9C%20%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%87%D0%B0%22

Чорнобиль не має минулого часу (26.04.2023)

На екологічний екскурс "Чорнобиль не має минулого часу" до бібліотеки завітали учні 4 - А  класу з класним керівником  Інною Володимирівною Шелих. Здобувачі освіти познайомилися з виставкою літератури присвячену Чорнобилю взяли участь у діалозі про аварію на Чорнобильській АЕС - глобальну катастрофу ХХ століття, а також дізналися про нові факти про радіаційні аварії та катастрофи ХХІ століття.

26 квітня у Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф, коли весь світ згадує про жахливі наслідки цих подій із здобувачами освіти 10 - В класу проведено  екологічний набат " Чорнобиль немає минулого часу" . Учасники заходу познайомились з матеріалами  виставки - пам'яті приуроченій Чорнобильській катастрофі, а також говорили про причини катастрофи, що відбулася на ЧАЕС, та обговорили яким, на їхню думку має бути майбутнє атомної енергетики,та що варто робити вже зараз, аби подібного лиха не сталося більше ніколи . Десятикласники  дійшли висновку, що з атомною енергетикою потрібно поводитися досить обмежено, аби наша планета більше ніколи не страждала від таких катастроф.

Вашій увазі презентація

Історичне минуле в художній літературі (30.03.2023)

На урок-подорож "Історичне минуле в художній літературі" до бібліотеки завітали учні 5- Б класу з вчителькою Л. Д. Кравчук. Людмила Дмитрівна цікаво та змістовно подорожувала з юним поколінням у складний, цікавий і багатий різноманітними подіями світ наших предків . Бібліотекар Ніна Іванівна познайомила  п'ятикласників  з літературою про історичне минуле нашого народу. Як сучасні українці, учні відмітили,що їм близькі слова заповіту Володимира Мономаха (1053-1125). Також відвідувачі брали участь у конкурсах . Щира подяка усім учасникам уроку - подорожі. Вашій увазі презентація 

Читацький діалог "Прочитали - хочемо розповісти" (28.03.2023)

Л. Д. Кравчук з учнями 6- Б класу завітали до бібліотеки на читацький діалог " Прочитали - хочемо розповісти", а розповідали шестикласники про книгу "Тореодори з Васюківки" Всеволода Нестайка, яка цьогоріч відзначає 60 річний ювілей. Діти розповідали про дотепні, жваві, веселі, розумні, кмітливі, сміливі історії улюблених героїв. Щира подяка учасникам читацького діалогу за атмосферу добра, почуття гумору та позитиву. Вашій увазі презентація.

Всеукраїнський тиждень дитячого та юнацького читання «Нація, яка читає – непереможна» (20 березня по 24 березня 2023)

Бібліотека Красилівського ліцею  долучачилася до однієї із наймасштабніших книжкових подій року - Всеукраїнського тижня дитячого та юнацького читання, який цьогоріч проходив з 20 березня по 24 березня 2023 року, та проходив під гаслом «Нація, яка читає – непереможна».

Впродовж тижня у бібліотеці відбувалися різноманітні літературні ігри, вікторини, квести, флешмоби, цікаві зустрічі з книгами тощо більше інформації дивіться у презентації

Тарасів день "Україна - це Шевченко, Шевченко - це Україна" (09.03.2023)

В бібліотеці проведено Тарасів день "Україна - це Шевченко, Шевченко - це Україна". Учасниками стали учні 3- Б класу класний керівник Л. П. Поліщук. Третьокласники познайомились з творчістю Т. Шевченка були активними учасниками творчих локацій,і навіть танцювали.

Учні 4-Б класу класний керівник М. М. Ястремська прослухали цікаві факти про Тараса Шевченка, читали вірші, малювали, відповідали на питання вікторини...

Проведено інформаційні хвилинки «Про Т.Г. Шевченка та його  творчість» з учнями 1 класу (вихователь А. В. Шемчук)

Вашій увазі презентація

Літературний вернісаж " Ми тебе не забули, Тарасе" (08.03.2023)

«Борітеся – поборете! Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава і воля святая!» — сьогодні ці слова Тараса Шевченка звучать, як ніколи, сучасно. Його вірші є духовною опорою українців під час війни, вони допомагають не зламатися, вірити в Перемогу та світле майбутнє України.

6–10 березня в Красилівському ліцеї проходить Шевченківський тиждень. Прихильники Шевченка декламують його поеми, малюють ілюстрації до них, театралізують і проводять різноманітні акції, виставки, популяризуючи творчість митця та українську літературу в цілому.

8 березня в бібліотеці відбувся літературний вернісаж " Ми тебе не забули, Тарасе"  проведений з учнями 4-А класу класний керівник І. В Шелих. В бібліотеці на виділених локаціях юні пізнайки розв'язували кросворди, слухали заповіді Кобзаря, складали пазли, картин Т. Шевченка, згадували прислів'я та приказки, також відповідали на питання вікторини, розмальовували хату Шевченка, переглянули відеоролик про дитинство Тараса.

Читачі продекламували уривки з поем та улюблені рядки про Шевченка, поділились знаннями про життєвий шлях автора.

На завершення заходу діти співали пісню «Думи мої думи» (сл. Т. Шевченка) у сучасному виконані.

Талант Шевченка став духовною основою формування сучасної української нації. Саме тому Тараса народ називає генієм.

Вашій увазі презентація 

Уряд схвалив Стратегію розвитку читання в Україні (07.03.2023)

Розпорядженням від 03.03.2023 № 190-р Кабінет Міністрів України схвалив Стратегію розвитку читання на 2023-2032 роки «Читання як життєва стратегія», розроблену Міністерством культури та інформаційної політики, а також Операційний план її реалізації. 

Стратегія має на меті створити умови для формування звички й потреби у читанні всіх українців, тож її реалізація є важливою складовою гуманітарної безпеки України. 

«Читання має об'єднувати українців, виконувати завдання національної консолідації, модернізації та розвитку української культури, зміцнення й розвитку нашого потенціалу. Також ми маємо підтримувати наших видавців, авторів, перекладачів, створювати сприятливі економічні умови для розвитку бізнесу в сфері книговидання та книгорозповсюдження», – зазначив Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики України. 

За задумом розробників Стратегії, підходи до промоції читання мають зазнати кардинальних змін. Адже для всебічного й гармонійного розвитку особистості, зокрема, критичного мислення, читання є необхідною умовою. Тож, в результаті реалізації Стратегії, має стати усвідомлено обраним дозвіллям, освітньою практикою та способом саморозвитку українців. 

Втілити Стратегію в життя планується у три етапи за двома напрямами:
«Підтримка та розвиток книжкової екосистеми», в результаті реалізації якого читачі матимуть доступ до якісної різножанрової книги, насамперед українськомовної, у різних форматах відповідно до потреб;
«Формування звички і потреби в читанні», в результаті реалізації якого люди і спільноти обиратимуть читання як свідому та регулярну практику для дозвілля, навчання та розвитку.

Важлива роль в реалізації Стратегії покладається на бібліотеки як один із базових елементів суспільного розвитку і таких його складових, як культура, наука і освіта. 

Моніторинг та оцінка результативності реалізації Стратегії покладається на Міністерство культури та інформаційної політики України, із залученням представників органів державної влади та органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань і наукових установ.

Українські фільми для вивчення історії та підготовки до ЗНО/НМТ (02.03.2023)

Вивчення історії неможливо уявити без використання додаткових матеріалів, які доповнюють чи стають основним джерелом інформації. Українські режисери екранізували реальні події, використавши хроніки та спогади очевидців, та створили документальні фільми про події з історії нашої держави. Пропонуємо добірку українських фільмів за допомогою яких можна вивчати історію України. 

Детальніше за покликанням

Я в серці маю те, що не вмирає… (27.02.2023)

25 лютого виповнилося 152 роки від дня народження української письменниці, поетеси, перекладачки та культурної діячки Лесі Українки.

Леся Українка є однією з найвизначніших постатей України. Історія світової культури, мистецтва, мабуть, не знає іншої жінки, гідної такого захоплення, такої вселюдської шани.

До річниці від дня народження Лесі Українки в бібліотеці було проведено літературний портрет «Я в серці маю те, що не вмирає…» з учнями 6 - А класу (вчитель О. В. Медвідь), та літературно-поетичний альманах «Я в серці маю те, що не вмирає…» з учнями 10 - Б класу (вчитель Л. В. Гарник)

А наприкінці заходу кожен учасник витяг собі з чарівної скриньки вірш-передбачення.

Вашій увазі презентація

День  інформації " Рідна мова - то доля народу" (21.02.2023)

21 лютого Міжнародний день рідної мови засновано за ініціативою ЮНЕСКО задля підтримки мовного та культурного різноманіття та багатомовності. В бібліотеці проведено день  інформації " Рідна мова - то доля народу". Презентовано виставку – роздум "Мова кожного народу - неповторна і своя", проведенні бесіди, інформаційні перерви, ігри "Якою мовою розмовляють літературні герої ", смайл-опитування "Рідна мова - всесвіту основа", мовний калейдоскоп "Я прихильник рідної мови". Дякую за позитив, за атмосферу свята, та гарного настрою учням 5-Б, 8-А, 10-В класів, вчителям, педагогу-оргагізатору, які долучилися до дня інформації.

Вашій увазі презентація   та  відео

Герб - величний символ України (17.02.2023)

     Напередодні Дня Державного Герба України в бібліотеку завітали учні 7-Бкласу класний керівник Л. Д. Кравчук, щоб вкотре нагадати підростаючому поколінню той факт, що наші державні символи є величними та особливими для кожного українця.

     Сьогоднішня зустріч не була винятком, адже читачі взяли участь у пізнавальному патріотичному марафоні «Величний символ України», довівши, що вони знають історію своєї Батьківщини, безмежно її люблять та готові захищати й оберігати за будь-яких обставин. Наші патріоти розповіли про символи України та дізналися безліч цікавих фактів про давню та могутню історію нашого герба. Діти чудово впоралися із усіма завданнями тестів. Вашій увазі презентація

Небесна Сотня молиться за нас (20.02.2023)

До дев’ятої річниці кривавих подій на Майдані в бібліотеці учні 4-Б класу (класний керівник М. М. Ястремська) підготували та провели годину пам’яті «Небесна Сотня молиться за нас…».

Класний керівник Марія Михайлівна та бібліотекар Ніна Іванівна розповіли дітям про трагічні події Революції Гідності та про Героїв Небесної Сотні.

Бібліотекар ознайомила здобувачів освіти з виставкою «До Дня Героїв Небесної Сотні ». Матеріали, представлені на ній, висвітлюють події, що відбувалися на Майдані та розповідають про мужність і героїзм його учасників.

Також учні долучилися  до тихої акції "Ангели пам'яті" та провели флешмоб "Журавлики миру - Небесна сотня"

Щира подяка всім учасникам заходу.

Вашій увазі презентація

День Єдності в бібліотеці (16.02.2023)

16 лютого 2022 року Указом Президента України "Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства" було проголошено День єднання . В бібліотеці Красилівського ліцею оформлено тематичну виставку "Україна у моєму серці",а також інсталяція  фото-зона "Нас єднає Україна". З зацікавленістю взяли участь у флешмобі "Нас єднає Україна" учні 3-Б класу з класним керівником Л. П. Поліщук ,та учні 4-Б класу з класним керівником М. М. Ястремською.

 Вашій увазі презентація

До Міжнародного дня дарування книг (14.02.2023)

Книга – найцінніший з винаходів людства. Вона сіє правду, добро і любов;  дає нам відповіді на всі запитання і гарну пораду; навчає жити, любити і працювати.

14 лютого – Міжнародний день дарування книг (International Book Giving Day). Це добровільна ініціатива, започаткована у 2012 році американкою Еммі Бродмур, спрямована на підвищення інтересу до книг і бібліотек.

Мета Міжнародного дня дарування книг – надихнути людей по всьому світі подарувати 14 лютого книгу – бібліотеці, другу, рідним. Вважається, що у цей день мають об’єднатися і ті, хто дарує книги, і ті, хто прищеплює любов до читання.

До Міжнародного дня дарування книг долучитися наші ліцеїсти учні 8-Б класу Максим Ткачук та Ілля Перфілев а також учениця 11 класу Аня Медвідь. Щира подяка дарувальникам за подаровані книги для шкільної бібліотеки. Вашій увазі презентація

Честь, відвага, обов'язок... (13.02.2023)

До дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав в бібліотеці оформлено виставку-роздум "Честь, відвага, обов'язок...". На презентацію виставки до бібліотеки завітали учні 10-А класу з класним керівником Л. М. Богуславською, учні познайомились з документами виставки, і під час діалогу зробили висновок, це був один із злочинів комуністичного режиму, який забрав життя тисяч українців на чужій землі, за чужі ідеї та інтереси. Вашій увазі презентація 

До ювілею Наталі Забіли (09.02.2023)

Учні 2 класу завітали до бібліотеки  з класним керівником О. І. Гордою на Літературне знайомство з творчістю Наталі Забіли, діти вголос читали вірші, малювали малюнки, знайомились з книгами представленими на виставці. Вашій увазі презентація

225 річниця написання "Енеїди" І. Котляревського (03.02.2023)

На відзначення 225 річниці написання "Енеїди" І. Котляревського до бібліотеки завітали учні 10-Б класу з  класним керівником В. І. Ватажук. Здобувачі освіти познайомились з твором різних років видання, а  також з ілюстраціями А. Базилевича до "Енеїди" І. Котляревського, зачитували улюблені цитати. Щира подяка усім за цікаву та змістовну зустріч. Вашій увазі презентація

Літературне знайомство з творчістю, Наталі Забіли (03.02.2023)

Учні 1 класу з вихователем А. В. Шемчук завітали до бібліотеки на Літературне знайомство з творчістю, Наталі Забіли,також вголос читали вірші, малювали малюнки, знайомились з книгами. Вашій увазі презентація 

День пам’яті Героїв Крут 2023: Україна вшановує 105-ту річницю бою під Крутами (27.01.2023)

29 січня Україна відзначає День пам’яті Героїв Крут. Цього дня ми віддаємо шану стійкості та мужності молодих хлопців, які так само, як і сьогоднішні захисники України, стали на захист української держави та зупинили нападника.

У кінці грудня 1917-го уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків дратувало проголошення Україною самостійності, тож Москва створила у Харкові окремий "український червоний уряд", який і оголосив війну незалежній частині держави.

Наступ більшовиків українське військове командування очікувало з полтавського напрямку - саме туди скерували свіжі та найбоєздатніші підрозділи. Але наступ почався з іншого боку. 

У грудні 1917-го станцію Бахмач на Чернігівщині - важливий залізничний вузол на кордоні УНР і Росії - охороняв загін Першої української військової школи ім. Б. Хмельницького. На початку 1918 року до них надійшло підкріплення з Києва - 1-ша сотня Куреня студентів Січових Стрільців. Це були студенти Українського народного університету, київського Університету Святого Володимира (нині ім. Т. Шевченка), гімназисти старших класів. Вони зайняли оборону біля станції Крути  - між Ніжином і Бахмачем, за 130 км від Києва.

Вранці 29 січня 1918 року розпочався наступ більшовиків на станцію Крути. За різними даними їх було від 4 до 6-7 тисяч. З українського боку в бою під Крутами брали участь 300-600 бійців. Бій тривав кілька годин: були відбиті декілька атак, бойові втрати більшовиків складали до 300 убитих, а ще поранені, полонені.

Аби уникнути оточення, українським військам віддали наказ відійти. Тоді, відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення. Взвод у сутінках втратив орієнтир і вийшов на станцію Крути, яку вже зайняли червоноармійці. Близько 30 юнаків взяли у полон, катували, а потім стратили.

У бою під Крутами українські війська виконали наказ командування - наступ більшовиків було зупинено. Наші війська організовано відступили, руйнуючи за собою колії й мости. А Симон Петлюра мав час придушити повстання більшовиків, яке тоді ж розпочалося на заводі "Арсенал".

Саме цими днями тривали переговори між УНР і країнами Четверного союзу (Німеччиною, Австро-Угорщиною, Туреччиною та Болгарією). Важливо було, аби на той момент українська столиця перебувала під контролем Центральної Ради - затримка більшовиків під Крутами дозволила це зробити.

9 лютого 1918 року був підписаний Берестейський мирний договір - УНР була визнана як самостійна держава, а її армія отримала підтримку німецької та австро-угорської армій у боротьбі з більшовиками. Джерело

ТОП-5 електронних додатків для дітей та їхніх батьків: рекомендації від Мінінтеграції (24.01.2023)

Розповідаємо про кілька безкоштовних онлайн-застосунків, які допоможуть батькам та їхнім дітям якісно навчатися, розважатися й дізнаватися нове в умовах війни. 

Спочатку епідемія коронавірусу, згодом війна. Ось уже три роки, як українці звикли жити та працювати в умовах дистанційного режиму. В мережі з’явилося чимало онлайн-платформ та сервісів, де можна отримати корисну інформацію та зайняти і дитину, і дорослого. У Мінреінтеграції розповіли про 5 корисних додатків для батьків, дошколяриків та учнівБільше тут

В Інституті книги підрахували, які видання стали бестселерами у 2022 році (23.01.2023)

Український інститут книги провів велике опитування учасників книжкового ринку й підрахував, які видання стали бестселерами в Україні в 2022 році.

"Ми опитали видавців і книготорговців про те, які українські та перекладні книжки користувалися найбільшою популярністю в минулому році, та підготували для вас добірку бестселерів книжкового ринку за 2022-ий", – йдеться в повідомленні УІК.

Інститут книги зазначив, що сформував списки за результатами опитування 33 видавців, серед яких Видавництво Старого Лева, Віват, Видавництво Анетти Антоненко, Моторний Равлик, Основи, Фабула, Фоліо, Yakaboo Publishing, Віхола та багато інших.

Серед книготорговців опитували найбільших: Книгарня Є, Yakaboo, Наш формат, Віват та КСД. Читай далі тут

Цікаві факти до Дня Соборності України – 2023 та 105-ї річниці проголошення незалежності Української Народної Республіки (20.01.2023)

Щороку 22 січня в день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки Україна відзначає День Соборності. Офіційно це свято встановлене Указом Президента України «Про День Соборності України» від 13 листопада 2014 року № 871.

Акт Злуки став історичним об’єднанням українських земель в одній державі.

Він увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття. Це – основоположна віха українського державотворення.

24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991-го. Втім, історики цілком справедливо відзначають, що 24 серпня відбулося відновлення державної незалежності України. Вперше у XX столітті її проголосила Українська Центральна Рада 22 січня 1918 року IV Універсалом. А за рік, 22 січня 1919-го, на Софійському майдані в Києві відбулося об’єднання в одну державу Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. 

Через невдачу Української революції 1917–1921 років державність зберегти не вдалося. Тому у XX столітті українці змушені були продовжувати боротьбу за неї, аж до відновлення незалежності в 1991-му.

Отже, до вашої уваги цікаві факти про цей день.

1. Акт Злуки був невипадковим явищем, а наслідком і вершиною об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ ст. на українських землях, які були в складі різних держав. 1 грудня 1918 року УНР і ЗУНР підписали «передвступний» договір про Злуку у Фастові, після якого й прийняли ухвалу про об’єднання двох частин України в одну державу. Проголошення Акту Злуки відбулося 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західноукраїнська Народна Республіка і Наддніпрянська Велика. Здійснились віковічні мрії, якими жили й за які умирали найкращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

2. Концепцію політичної соборності України сформулювали наприкінці XIX століття. У Львові 23-річний студент-галичанин Юліан Бачинський, у Харкові 27-річний юрист-східняк Микола Міхновський. У 1895 році у праці «Україна irredenta» Юліан написав, що прапором української буржуазії є «вільна, велика, незалежна, політично самостійна Україна — одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!»Микола Міхновський у брошурі «Самостійна Україна» у 1900 році зазначив: «Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна від Карпат аж по Кавказ».

3. Однією з найбільших інтриг того дня було, чи цілуватимуть Симон Петлюра та Володимир Винниченко — соціалісти-антиклерикали — хрест. Однак священник, підносячи хрест до вуст керівників УНР, нахилився, затуливши собою огляд. Натовп нічого не побачив. Це й досі лишається загадкою.

4. Площею пройшли кіннота, піхота та артилерія. Національний хор виконав «Ще не вмерла Україна», «Вічний революціонер» та «Вкраїно мати, кат сконав». Урочистість завершилась військовим парадом, який очолив комендант Січових Стрільців Іван Чмола. Це вразило киян, адже це все відбувалося на очах у більшовицької армії.

5. Для галицьких політиків Київ виглядав столицею, вони називали його «Великою Україною». Євген Петрушевич, керівник ЗУНР, так і не приїхав до Києва на Акт Злуки. Йому було комфортніше у Відні, бо він був представником австрійського парламенту. Але погодився, щоб такий Акт був підписаний.

6. У роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначали. Перше офіційне та масштабне святкування відбулось аж у 1939 році в столиці Карпатської України місті Хуст. На той час ці землі перебували у складі Чехословаччини, а День Соборності став найбільш масовим заходом українців за 20 років. На демонстрацію вийшло понад 30 тисяч українців.

7. У сучасній Україні на державному рівні вперше відзначався цей день вже у 1999-му. У 2011 році указом    президента Віктора Януковича День соборності 22 січня скасований на офіційному рівні. Відновлено вже у 2014 році після його втечі.

8. Головною традицією у День Соборності став живий ланцюг. Історія починається з 1990 року, коли патріотично налаштовані українці вирішили символічно продемонструвати державну єдність. Він протягувався з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. Цю традицію продовжують українці й донині. До української акції приєднуються люди в інших країнах.

9. Національний банк України у межах серії «Відродження української державності» ввів в обіг пам’ятну монету номіналом 5 гривень з нагоди сторіччя Злуки у 2019 році. Назвали — «100 років Акту об’єднання — соборності українських земель», тираж її становив 40 тисяч штук.

10. Цього дня по всьому світу, де існують організовані об’єднання українців, проходять молебні за Українську державу.

"Зруйнований міст": вийшла перша серія мультсеріалу про пса Патрона. ВІДЕО (10.01.2023)
На сторінці пса Патрона в Youtube з’явилася перша серія мультиплікаційного серіалу, в якому розповідається про життя легендарної собаки-сапера з Державної служби надзвичайних ситуацій.
Тізер серіалу "Пес Патрон" вийшов напередодні Нового року, а перша серія з’явилася 7 січня 2023-го року.
У мультфільмі Патрон, як і у житті, шукає вибухонебезпечні предмети, а також "товаришує" з іншими тваринами. Зокрема, з котом Томом.
В першій серії "Зруйнований міст" "пес Патрон розповідає своєму другу коту про свій робочий день.

https://youtu.be/XwwXNli5ik8

Книжка з медіаграмотності «Ніта. Ховайтесь, фейки світу» (09. 01. 2023)
Книга «Ніта. Ховайтесь, фейки світу» передбачена для дітей віком 5-10 років та покликана не тільки розвивати критичне мислення у дитячої аудиторії, а й привернути увагу батьків до теми медіаосвіти.
Скачати можливо за покликанням https://filter.mkip.gov.ua/wp-content/uploads/2021/12/nita-block-200-200mm-roz.pdf

Створено безкоштовний застосунок «Library for All» (Бібліотека для всіх) (21.12.2022)

Організації «Save the Children» та в партнерстві з Міністерством освіти і науки України створено безкоштовний застосунок «Library for All» (Бібліотека для всіх), який допоможе дітям продовжувати навчання незалежно від місця перебування. 

Платформа цифрової бібліотеки «Library For All» також може працювати в автономному режимі.

Онлайн-бібліотека містить українськомовні книги для дітей початкової школи. Книги українською мовою охоплюють широкий спектр інтересів, щоб зацікавити кожну дитину і продовжувати виховувати любов до читання. 

Додаток доступний для безкоштовного завантаження за посиланням.

https://libraryforall.org/ukraine/

19 ГРУДНЯ (6 ГРУДНЯ) - ДЕНЬ СВЯТОГО МИКОЛАЯ (19.12.2022)
Св. Миколай також відомий під іменами: Міколай, Міклаш, Йолупукі, Сейнт Ніколаус, Санта Клаус, Фадер Крісмас, Пер Ноель, Сінтер Клаас.
Це найбажаніший день у році для дітлахів. Напередодні свята діти пишуть до нього листи зі своїми побажаннями і вкидають їх у поштову скриньку або кладуть за вікно і моляться до нього, просячи передусім здоров’я собі та батькам. У день перед святом згадують всі свої добрі і злі вчинки, зважують: чого більше. Чи буде подарунок, а чи, можливо, різка? Бо чемні діточки обов'язково знайдуть під подушкою подарунок, а неслухняні – прутик. Ця різочка є своєрідним попередженням дитині, що час задуматися над своєю поведінкою і виправитися.
А в ніч на 19 грудня до кожної дитинки приходить Святий Миколай і кладе під подушку подарунки.
В сучасні часи з’явилась добра традиція – саме у день святого Миколая опікуватись сиротами та знедоленими дітьми, даруючи їм подарунки. 

Аудіо казки про Святого Миколая

Збірка найкращих казок для дітей про Святого Миколая

https://youtu.be/E843iqebmIo

https://youtu.be/dfTIP_GKc8c

Книга року BBC-2022 оголосила переможців (16.12.2022)

Книга року ВВС

АВТОР ФОТО,BBC/GETTY IMAGES

BBC News Україна оголосила переможців премії Книга року BBC-2022, яку вручають у партнерстві з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).

"Цього року сама можливість проведення конкурсу була предметом довгих дискусій, ми обговорювали, чи слушний для цього час і чи взагалі буде достатньо книжок для розгляду. Тепер ми знаємо, що час був слушним і книжок подали достатньо. Ми отримали так багато книжок, хоча й у цифрових версіях. Зокрема і книги про війну, яка триває в Україні. Так багато книжок прийшло з Харкова, який страждає від обстрілів. Тепер ми знаємо, що навіть під час війни книжки видають, купують і читають", - сказала редакторка BBC News Україна та член журі Марта Шокало, відкриваючи віртуальну церемонію нагородження.

Танці з кістками

АВТОР ФОТО,BBC/GETTY IMAGES

Книгою року BBC - 2022 став роман "Танці з кістками. Медичний трилер" Андрія Сем'янківа (MED Goblin), видавництво "Віхола", Київ.

Коментуючи книгу-переможця премії, Марта Шокало порівняла "Танці з кістками..." з американським серіалом "Пуститися берега": "Книжка Андрія Сем'янківа виконує одну з найголовніших місій літератури - розважати. Такого захопливого сюжету в українській літературі не було давно. "Танці з кістками" має всі шанси стати бестселером не лише в Україні, а й за її межами, щойно її перекладуть іншими мовами. Це Breaking Bad по-українськи".

Журналісти ВВС змогли додзвонитися до Андрія Сем'янківа, який зараз перебуває на фронті.

"Мені бракує слів. Це як з паралельного світу якась новина вклинилася. Не віриться. Я тільки можу подякувати людям, яким було цікаво, які ризикнули почитати дебютанта в художній літературі", - сказав він.

"Неймовірно радий, що люди зараз знаходять можливість читати. Чесно. Тому що я пробую, і мені не вдається це навіть, коли є час чисто психологічно. Тому я захоплююся людьми, які продовжують читати, як би не було важко. Попри те, що зараз війна, треба продовжувати робити якісь речі, заради яких ми взагалі воюємо", - розповів переможець Книги року ВВС.

Андрій Бачинський

АВТОР ФОТО,BBC/GETTY IMAGES

У номінації Дитяча книга року BBC - 2022 перемогла книга "Примари Чорної діброви" Андрія Бачинського, "Видавництво Старого Лева".

"Приємно дуже, бо я не сподівався, що цього року, тим більше - в такий час, взагалі хтось буде щось проводити", - зізнався Андрій Бачинський, дізнавшись про свою перемогу.

"Ця війна, оці всі події не ламають вас, а відповідно - не ламають нас. Це дає нам, авторам, і наснагу, і силу, і бажання далі писати й творити. І показує, що ми все це робимо не просто так", - додав переможець.

Представляючи Дитячу книгу року 2022, радниця ЄБРР з питань культури та член журі премії Світлана Пиркало зазначила: "Попри те, що книга Андрія Бачинського була написана до повномасштабного російського вторгнення в лютому, вона відповідає на фундаментальне питання: як дуже різні люди можуть об'єднатися, щоб захистити свою землю та свою історичну спадщину - у цьому випадку старовинний дубовий гай - від загарбників".

Павло Казарін

АВТОР ФОТО,BBC/GETTY IMAGES

Премію у номінації Книга року ВВС - Есеїстика - 2022 здобула книга "Дикий Захід Східної Європи" Павла Казаріна, видавництво "Віват", Харків.

Переможця у номінації Книга року ВВС - Есеїстика - 2022 оголосив член журі, телеведучий Вадим Карп'як, який зазначив: "Це книга, яка багато чого пояснює про нас сьогодні. Як ми стали такими, як ми є. Але це також показує, що ми не такі ідеальні, якими хочемо бачити себе в дзеркалі".

Павла Казаріна журналісти ВВС також змогли видзвонити з фронту, де він зараз перебуває.

"Взагалі я планував у цьому році їздити з презентаціями "Дикого Заходу", я планував зустрічатися з читачами у різних містах. Але ми встигли провести лише одну презентацію за два з половиною тижні до початку війни в Маріуполі. І, можливо, це той самий символізм, якого я не прагнув, але, на жаль, він стався", - розповів переможець.

"Для мене справді дуже важливо, що книга пережила 24 лютого. І якщо, на думку моїх колег, на думку поважного журі, вона заслуговує на увагу, то це означає, що деякі речі, які були сформульовані впродовж останніх восьми років, ті зміни, які відбулися з нами з 14-го до 22-го року, вони є справді важливими", - наголосив Павло Казарін та натякнув, що може з'явиться продовження книги.

Цього року BBC News Україна порушила традицію, оголосивши переможців не у прямому ефірі в Києві, а віртуально на своєму сайті bbc.ua.

Посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс, яка оголосила переможця Книгу року-2022, зазначила: "Чудово, що Книга року відбувається, нехай і у зміненому форматі, попри російську війну та постійні обстріли. За нинішніх умов це ще один доказ незламності та стійкості українців […] Я вірю, що майбутнє світу в буквальному сенсі пишеться зараз в Україні, а її творцями є всі українці та всі, хто підтримує вас".

Переможець у кожній номінації отримає 1000 фунтів стерлінгів у гривневому еквіваленті. Видавці книжок-переможців матимуть право використовувати логотипи Книги року BBC у наступних виданнях.
Джерело і більтк тут https://www.bbc.com/ukrainian/features-63971706

14 грудня - День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС

День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Указ N 945/2006 про установу цієї пам’ятної дати підписаний Президентом 10 листопада 2006 року.

У багатьох можуть виникнути сумніви, навіщо потрібно вшановувати цю подію, якщо є 26 квітня - Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф, і чому саме 14 грудня вибрано для вшановування учасників ліквідації.

Справа в тому, що 30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня в газеті «Правда» надруковано повідомлення про те, що держкомісією був прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд.

Ті, хто вважають 14 грудня своїм святом, вже давно називають цей день - Днем ліквідатора. Ще в 1986 р. учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. У 1994 р. громадські організації чорнобильців України звернулися з листом до керівників держави, у якому запропонували заснувати в календарі день учасників ліквідації Чорнобильської катастрофи. Тоді офіційне рішення не було прийнято, але ліквідатори самостійно почали відзначати цю дату. Святкування було офіційно дозволено, від різних силових структур виділялася почесна варта, покладалися вінки від керівників держави, іноземних посольств і громадських організацій, але було відсутнє визнання цього дня на державному рівні.

Додання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, найважливіша з яких - недостатній для нормального життя розмір пенсії. Безпосередньо з цією проблемою пов’язана й інша - проблема статусу ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Тільки перші 5 тисяч з тих, хто ліквідовував аварію, офіційно стали називатися ліквідаторами, отримавши відповідні посвідчення, а з 1992 р. всім іншим видавали «корочки» постраждалих від чорнобильської катастрофи.

Незважаючи на всі труднощі і проблеми, самі ліквідатори називають 14 грудня святом. У ліквідації катастрофи на ЧАЕС брали участь більше 650000 людей з усього Радянського Союзу, з яких більше половини представляли тодішню УРСР.

Знай права, виконуй обов'язки! (09.12.2022)

10 грудня у світі відзначають Міжнародний день прав людини, який було засноване 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році.

Засновники свята висловлювалися за розширення прав людини, активну пропаганду ідей рівноправності, соціальної відповідальності та взаємодопомоги.

Загальна декларація стала першим міжнародним документом, в якому були чітко сформульовані положення про права людини. Крім основних прав людини, Загальна декларація прав людини докладно перелічує політичні, громадянські права і свободи людини, а також права в економічній, соціальній і культурній сферах.

Загальна декларація прав людини спонукала людство до розробки та укладення численних конвенцій, декларацій та протоколів з прав людини: 

1948 р. - ухвалено Конвенцію про попередження злочину геноциду та покарання за нього

1949 р. – Женевські конвенції про захист прав людини під час збройних конфліктів

1950 р. – Європейську Конвенцію захисту прав людини та основних свобод; 

1959 – Декларацію прав дитини, в 1966 р. – пакти про права людини тощо. 

Також було створено різноманітні установи та посади для більш об’єктивного дотримання державами прав людини – Комісія ООН з прав людини та Уповноважений з прав людини.

6 грудня - День Збройних Сил України (06.12.2022)

Емблема ЗСУ

Прапор ЗСУ

Збройні сили України (ЗСУ) - військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладені завдання з оборони України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності. Структурно поділене на 3 види та 2 окремі роди військ/сил.

Збройні сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України, а також беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом

До складу Збройних сил України входять:

Сухопутні війська - найчисленніший самостійний вид збройних сил України, головний носій їх бойової могутності, призначений для ведення бойових дій переважно на суходолі.


Повітряні сили Збройних сил України - один з головних носіїв бойового потенціалу Збройних сил України. Цей високо маневрений вид Збройних сил призначений для охорони та оборони повітряного простору держави, особливо важливих та стратегічних державних об'єктів, ураження з повітря об'єктів противника, авіаційної підтримки своїх військ (сил), висадки повітряних десантів, повітряного перевезення військ і матеріальних засобів та ведення повітряної розвідки.

Військово-морські сили Збройних сил України - це вид збройних сил України, призначений для захисту суверенітету і державних інтересів України на морі, розгрому угруповань ВМС противника у визначених військово-морських зонах самостійно та у взаємодії з іншими видами Збройних сил України, сприяння Сухопутним військам Збройних сил України на приморському напрямку.

Сили спеціальних операцій Збройних сил України (ССО ЗС України) — підрозділи спеціально навчених фахівців, які мають спеціальні можливості у сферах розвідки, прямих акцій та військової підтримки для виконання складних, небезпечних, інколи політично чутливих операцій, що проводить командування ССО.

Десантно-штурмові війська Збройних сил України, ДШВ ЗСУ - це окремий рід військ у складі Збройних сил України, призначений діяти як повітряний десант, а також для виконання бойових завдань у тактичному та оперативному тилу ворога. До складу військ входять повітряно-десантні, аеромобільні та штурмові частини.

Сили територіальної оборони Збройних сил України (Сили ТрО ЗСУ) - окремий рід сил ЗСУ, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони. Безпосереднє керівництво територіальною обороною здійснюється Головнокомандувачем ЗСУ через Командувача Сил територіальної оборони.

Інші підрозділи допоміжного характеру

  • Війська територіальної оборони України
  • Військова служба правопорядку
  • Медична служба
  • Капеланство
  • Юридична служба
  • Соціально-психологічна служба

ВІРИМО В ПЕРЕМОГУ! ВІРИМО ЗБРОЙНИМ СИЛАМ УКРАЇНИ!

3 грудня - 300 років від Дня народження Григорія Сковороди (02.12.2022)
Григорій Сковорода - це втілення духу і мудрості України. Його можна назвати нашим Першорозумом, учителем істини і духовного життя. Сковорода - реальна і містична фігура, праведна і мудра, він - народний улюбленець.
4 листопада 2020 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про відзначення 300-річчя з дня народження Григорія Сковороди».
Ювілей великого філософа, просвітителя-гуманіста, педагога, поета, композитора, музиканта, культурно-освітнього подвижника відзначатимуть 3 грудня 2022 року.
Григорій Сковорода народився взимку 1722 р. у козацькому селі Чорнухи Лубенського полку на Полтавщині. Мандрівний філософ, автор геніальних творів і цитат, залишив нащадкам феноменальну духовно-педагогічну спадщину. 

Той, у кого «совість, як чистий кришталь» і сьогодні веде з нами діалог про сенс життя, духовне й мирське, призначення людини, про правду, багатство і беззаконня. 
Григорія Сковороду можна багато разів перечитувати, у його творах прості відповіді на складні питання. Тож він завжди актуальний.
Час поставив Григорія Сковороду поряд із геніями людства, а прихильників його мудрості зібрав у благословенне коло сковородинців, аби ми не лише зберігали, а й вивчали, популяризували унікальну творчу спадщину видатного філософа.
Вашій увазі презентація 

1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом (01.12.2022)
Що потрібно знати про ВІЛ/СНІД
ВІЛ, СНІД – два слова, які час від часу нам зустрічаються на біл-бордах та у пресі, їх чути по радіо чи з екранів телебачення. Проте ми думаємо над їх значенням і серйозністю. Багато з нас не усвідомлюють, що ж таке ВІЛ/СНІД, як ця інфекція впливу на наше життя та яку загрозу несе. Здається, що це все дуже далеко і нас зовсім не стосується. «Зі мною цього точно не трапиться», - так думаємо про всі серйозні проблеми, допоки не захворіємо ми самі чи хтось із наших близьких.
Так що ж таке ВІЛ/СНІД?
ВІЛ – вірус імунної недостатності людини – руйнує імунну систему організму людини, тим самим знижуючи його можливість оперувати інфекціями та хворобами.
СНІД – синдром набутого імунодефіциту людини, що викликає ВІЛ і є його пізньою стадією. На СНІ є невиліковною хворобою та, у сьогоденні смертельне лікування, закінчення хворого.
Яким чином можна інфікувати?
ВІЛ поширений у країнах усіх континентів. В Україні з ВІЛ-інфекцією живе близько 240 і тільки кожен інший знає про свій тисяча людей. ВІЛ може ховатися в організмі багатьох років без видимих симптомів, і єдиним способом виявити його є тестування на ВІЛ.
ВІЛ передається:
• Через кров – при переливанні крові, спільному використанню шприців і голок, проколюванні вух, пірсингу, татуюванні та навіть манікюрі нестерильними інструментами.
• Статевим шляхом – під час незахищених чоловіків стосунків із зареєстрованою людиною, незалежно від того, чи це агітаційний, анальний чи оральний секс. У рідких випадках ВІЛ також може передаватися при глибокому поцілунку при наявності у ротовій хворобі тріщин чи виразок. Пошкодження внаслідок ураження, оболонок та шкіри, спричинених інфекціями, які передаються інфекціями, які перебувають у гонореї, що значно збільшує ризик розвитку ВІЛ в організмі.
• Від інфікованої матері до дитини під час вагітності, пологів та годування груддю.
ВІЛ не передається побутовим шляхом:
• при дотиках, рукостисканнях, обіймах;
• через поцілунки;
• при спільному проживанні в одній квартирі;
• через посуд;
• через їжу;
• через постільну білизну, іграшки;
• через повітря (зокрема при чханні та кашлі);
• у басейні та сауні;
• через поручні, дверні ручки, крани, унітази;
• через спортивне знаряддя;
• при укусах комах або тварин.

Деякі люди, маючи неправдиву інформацію про ВІЛ/СНІД, поширюють чутки про те, що небезпечно навіть перебувати з ВІЛ-інфікованою людиною в одному фіксі. Як ти бачиш із написаного вище, - це не вірно. Тому якщо ти дізнаєшся, що хтось із твого оточення – хворий, не уникай і не сторонись цією людиною. Не намагається застерегти інші від потенційної «небезпеки». ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД потребують підтримки та гуманного ставлення. Боротися потрібно з вірусом, а не з людиною, яка мала нещастя ним заразитися.

Симптоми та діагностика
Через 2-6 тижнів після зараження, дехто може відчувати гострі захворювання, захворювання на грип, слабкість, підвищення температури, біль у суглобах. Проте у хворих років ВІЛ-інфікований вірус може не викликати жодних симптомів у багатьох до пізніх стадій, хоча в цей час він руйнує імунну систему. Здебільшого іншого життя людини веде себе здоровою, звичайний спосіб, саме тому може не знати про те, що вона. Така людина є носієм ВІЛ-інфекції і найбільшою загрозою для своїх сексуальних партнерів чи партнерів по голці. Неможливо відповідати, інфікована людина чи ні, просто глянув на неї. Єдиний спосіб виявити ВІЛ у організмі – пройти тест.

Як запобігти інфікування
Немає жодної вакцини, яка б вберегти від інфікування. Тому ти маєш усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, та самому потурбуватися про себе і звести до мінімуму ризику інфікування.
Ось що ти можеш зробити:
• Почніть з того, щоб дізнатися якомога більше фактів про ВІЛ/СНІД. Не даремно кажу, що попереджений – значить озброєний.
• Практичний безпечний секс – використовуйте резервний засіб для кожного контакту. Однак пам’ятайте, що презерватив не дає 100% гарантії. Переконаний у тому, що ризик пошкодження відсутній, допоможе лише спеціальне медичне обстеження вас і вашого партнера.
• Утримайтеся від випадкових сексуальних контактів.
• Використовуй лише одноразові шприци та голки. Слідкуй за тим, щоб медпрацівник, який тебе обслуговує, розкриває при тобі одноразові латексні рукавички та шприци.
• Єдиних контактів із чужою кров'ю.
• Не користуйся послугами неперевірених майстрів, особливо тих, що працюють на дому. Це пірсингу, манікюру, татуювань та навіть стрижок. Усі маніпуляції зі шкірою та потребою повинні проходити лише стерильними інструментами. Вдома часто немає можливості належного знезараження інструментів.
• Будь чесним із собою. Помилки трапляються. Якщо ти ризикуєш, що потрапив ризиковану зону – пройди тест на ВІЛ. Від моменту інфікування до того, коли вірус можна виявити в часі крові може пройти 1,5-3 місяці. Це залежить від особливостей шкіри. Тому необхідно пройти тестування, а потім повторити через три місяці. Дослідження можна зробити в поліклініці за місцем проживання, звернувшись до лікаря-інфекціоніста, в регіональному (місцевому центрі СНІДу) або в кабінеті анонімного обстеження.
• Веди здоровий спосіб життя – правильне харчування, фізична активність, відмова від куріння, алкоголю та наркотиків, а також лікування депресії здоров’я підтримують здоров’я в належному стані.

Лікування
ВІЛ – це хвороба на усе життя. Якщо його не контролювати, хвороба буде прогресувати, роз’єднатися і все більше послаблювати імунну систему і з часом перейти в СНІД. Наразі не існує ліків від ВІЛу, проте є ефективні медичні препарати, які на ранньому початку лікування лікування інфікованих людей прожили довге та здорове життя.
ВІЛ-інфекція включає противірусні препарати, які люди вживають протягом усього життя. Це називається антиретровірусною терапією. Ліки проти ВІЛ повинні отримати щодня, в суворій відповідності до лікування, лише в такому випадку вірусу вдатися втримати під контролем.

Життя з ВІЛ
Хоча ВІЛ-інфекція – серйозні захворювання, пам’ятайте, що це – не смертельний вік. Так, твоє життя змінюється, проте воно не закінчується з постановкою помилки. У тебе є всі шанси прожити довге, активне та щасливе життя.
Лікування ВІЛ-інфекції в Україні є безкоштовним та надається спеціалізованих медичних закладів у всіх регіонах. Відвідування лікаря та проходження призначені лікування. Не пропускай прийом ліків, від регулярності прийому застосовують їх ефективність. При регулярному прийомі призначених препаратів концентрація вірусу в крові стає такою, що її неможливо виявити. Якщо напротязі шести місяців і більше у вас не виявили вірусу, це означає, що ви не можете його передати другому партнеру.
Чим більше ти знаєш про ВІЛ, тим легше його контролювати. Консультуйся з лікарями, які мають досвід лікування ВІЛ-хворих, слідкуй за інноваціями в лікуванні ВІЛ, зверніться до організацій, які надають інформацію про ВІЛ у соцмережах.
Потурбуйся про свій емоційний стан. Заручись підтримкою рідних та близьких. Попроси лікаря контактів співробітників та груп, які підтримують ВІЛ-інфікованих. Також зараз у всіх містах психологічні центри допомоги ВІЛ-інфікованим людям, телефони довіри та анонімні клініки, куди можна подзвонити за порадою.
Незалежно від свого ВІЛ-статусу пам’ятай, що ти – людина. Стався з повагою до себе та оточуючих. Турбуйся про себе та своє здоров'я та уникай ризикованих ситуацій.

Години пам’яті «Голод 33-го біль душі та пам’ять серця»

Україні згадують жертв Голодоморів ХХ століття. День пам'яті відзначають щорічно у четверту суботу листопада на підставі указів президента 1998 та 2007 років.

У ХХ столітті українці пережили три Голодомори: 1921-1923, 1932-1933 та голод 1946-1947 років. Найбільшим був голод 1932-1933 років – його називають геноцидом українського народу, здійсненим режимом Йосипа Сталіна. За різними оцінками, тоді загинули близько 4,5 млн українців.

В бібліотеці пройшли години пам’яті «Голод 33-го біль душі та пам’ять серця», до котрих доучилися здобувачі освіти 11-Б класу класний керівник В. М. Хільчук, 2 класу класний курівник О. І. Горда, 3-А класу класний керівник Л. К. Славецька, 8-Б класу класний керівник О. В. Медвідь.

Вашій увазі презентація

 Патріотична година "Вистояли на майдані - переможемо у війні" 21.11.2022

До участі в патріотичній годині "Вистояли на майдані - переможемо у війні" долучилися учні 8-А класу з вчителькою О. В. Медвідь. Під час заходу здобувачі освіти говорили, що Україна - це територія гідності й свободи. Такими нас зробили дві революції - Майдан у 2004, і Революція Гідності 2013-2014 років. Це були надзвичайно важкі іспити для України, коли її громадяни продемонстрували своє прагнення до свободи,свою європейськість та гідність.

Вашій увазі презентація 

Мова-глибина тисячоліть 09.11.2022

На відзначення Дня української писемності та мови до бібліотеки завітали здобувачі освіти 4-Б класу з класним керівником М. М. Ястремською.

Бібліотекарка Ніна Іванівна розповіла учням про День української писемності та мови, який щорічно відзначається 9 листопада в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора Літописця. Учні познайомилися з книжкою виставкою "Мова-глибина тисячоліть". Під час  гри " Пантоміма" за допомогою жестів та міміки діти показали зміст фразеологізмів, розставляли слова за алфавітом, презентували лепбук, читали вірші, прислів'я та приказки, загадки про українську мову . Найактивніших класний керівник М. М. Ястремська нагородила дипломами. Пізнавально та змістовно пройшов захід.

Щира подяка всім учасникам.

Вашій увазі презентація

Літературне знайомство "Золотокриле слово поетичне" 05.11.2022

5 листопада 2022 року лідери учнівського самоврядування міністерства дозвілля Красилівського ліцею, а саме Вікторія Зюбр, організували літературне знайомство "Золотокриле слово поетичне"

До заходу долучились також учні з 10-В та 11-Б класів.

Здобувачі освіти презентували свої власні вірші та зачитували вірші Сергія Жадана.

Неймовірно зворушливі та глибокі слова власних поезій пронизали слухачів та зачарували своєю поетичною силою.

Читці:Тимченко Ілля, Данильчук Дарина, Федорчук Олександра та Зюбр Вікторія.

Вашій увазі презентація

Літературна година  “Дружня розмова” (04.11. 2022)

На відзначення 300 річчя від дня народження Григорія Савича Сковороди – видатного українського просвітителя-гуманіта, філософа, поета, педагога. До бібліотеки завітали здобувачі освіти 8-Б класу (класний керівник  О. В. Медвідь). З учнями була проведена літературна година «Дружня розмова»,  почалась  вона з презентації книжкової виставки-портрета «Світ Сковороди» - творчого доробку Григорія Сковороди, також  запрошені познайомилися з біографію мандрівного філософа, родоначальника філософії серця, філософії людини, та філософії життя, про що  групи класу обговорювали відомі афоризми автора та їх актуальність їх на даний час.

Цей захід став спробою діалогу, який об’єднав учасників заходу навколо особистості Григорія Савича.

Вашій увазі презентація 

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ МІСЯЧНИК ШКЛІЬНИХ БІБЛІОТЕК 2022

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2022

З 01 по 31 жовтня 2022 року у бібліотеці Красилівського ліцею проходив Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек під гаслом «У нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи!».

 Через війну в Україні виховна робота в шкільних бібліотеках є пріоритетною, адже вони є для кожної дитини осередком становлення громадянина-патріота, готового самовіддано розбудовувати країну, як суверенну, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу, забезпечувати її національну безпеку, сприяти єднанню українського народу та встановленню громадянського миру й злагоди в суспільстві. Для цього в бібліотеці застосовані різні форми і методи патріотичного виховання, спрямованих положенями «Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України».

Пропонуємо вашій увазі відео звіт https://youtu.be/jhjY1x1p7yw

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ МІСЯЧНИК ШКЛІЬНИХ БІБЛІОТЕК 2022

Години спілкування «Ми українці: честь і слава незламним» 31.10.2022

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек який проходить під гаслом ‘”В нас єдина мета - Україна свята нездоланна ніким і ніколи” з учнями 5-Б та 6-Б класу були проведені години спілкування ''Ми українці: честь і слава незламним'‘.

 5-Б клас (класний керівник М. А. Вінькова) під час години спілкування «Ми українці: честь і слава незламним» здобувачі освіти досліджували книжкво-ілюстративну виставку “Україна починається з тебе”, презентували малюнки патріотичної тематики, читали патріотичні вірші, вели діалог про патріотизм.

Здобувачі освіти 6-Б класу під час години спілкування ''Ми українці: честь і слава незламним'‘ читали патріотичні вірші, вели дискусію, що таке патріотизм,чому наша країна нездоланна ніким і ніколи, та обговорювали книгу “Героям слава!”, знайомилися з рекламно-іміджевою продукцією.

Вашій увазі презентація 

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ МІСЯЧНИК ШКЛІЬНИХ БІБЛІОТЕК 2022

Година шани «У полум’ї боїв за Україну». 28.10.2022

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек який проходить під гаслом «В нас єдина мета - Україна свята нездоланна ніким і ніколи” здобувачі освіти 10-Б класу (класний керівник В. І. Ватажук) долучилися до проведення години шани «У полум’ї боїв за Україну».

Десятикласники познайомилися з Почесними громадянами міста Красилів 2022 року. Кожен з нас щиросердечно вдячний захисникам нашої держави, які всіма можливими силами, ризикуючи власним життям, відстоюють суверенітет і територіальну цілісність України, існування української нації та життя кожного громадянина нашої держави.

Представники нашої громади також зі зброєю в руках захищають рідну землю від ворога і, на жаль, серед них є ті, хто загинув на полі бою цієї війни.

За ініціативи Ніли Островської та з метою вшанування нам'яті жителів Красилівської міської територіальної громади, які загинули у боротьбі з російською агресією проти України, за вірність військовій присязі, особисту мужність, самовідданість та героїзм, виявлені під час виконання бо­йових завдань.

Також було проведено смайл-опитування “Що таке патріотизм?”

Щира подяка учасникам заходу

Вашій увазі презентація

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ МІСЯЧНИК ШКЛІЬНИХ БІБЛІОТЕК 2022

В нас єдина мета – Україна, свята нездоланна ніким і ніколи (18.10.2022)

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек який проходить під гаслом ''В нас єдина мета - Україна, свята нездоланна ніким і ніколи''. В  бібліотеці проведено годину спілкування ''Незалежна і свята - ти мати Україна'' з учнями 6-А класу , класний керівник Г. В. Ополянчук  під час якої здобувачі освіти познайомилися з літературою патріотичної тематики, згадували історичне  минуле нашої країни,читали вірші, співали гімн України. Долучилися до створення рекламно-іміджевої продукції патріотичної тематики.

Із здобувачами освіти 8-А класу проведена година шани ''Пам'ять про героїв у наших серцях '', під час якої вшанували пам'ять жителів Красилівської міської територіальної громади, які загинули у боротьбі з російською агресією проти України, за вірність військовій присязі, особисту мужність, самовідданість та героїзм, виявлені під час виконання бо­йових завдань, яким присвоєно звання «Почесний громадянин міста Красилова».

Вашій увазі презентація

Письменники ювіляри 2022 (15.10.2022)

Дізнайтеся ювілеї яких письменників і поетів відзначаємо у 2022 році і які цікаві твори подарували світові вітчизняні та зарубіжні письменники-ювіляри. Для вас зібрано список поетів і прозаїків, про які варто згадати в 2022 році.

Вашій увазі відео: Українські письменники - ювіляри 2022 року

Перегляньте ці матеріали http://library.zu.edu.ua/doc/pus.pdf

Книги ювіляри 2022 (15.10.2022)

Книги, як і люди, мають свій день народження. Звісно, не завжди є змога чітко визначити час написання літературного твору, але деякі дати нам чітко відомі. Пропонуємо познайомитися з перелік таких книг, збірників, оповідань, публікацій, які святкують свій черговий ювілей 2022 року.

Вашій увазі відео:

 Українські книги - ювіляри 2022 року

Книги ювіляри 2022 року 

День захисників і захисниць України (13.10.2022)

Небагато днів у календарі, коли разом сходяться три свята. Одним із таких є 14 жовтня. Цього дня святкуємо - День захисників України, день святої Покрови Пресвятої Богородиці та День Українського козацтва. Окрім того, від наказу головного командира УПА Романа Шухевича за 1947-ий рік починається традиція відзначення дати народження Української повстанської армії. Книжкова виставка в бібліотеці Красилівського НВК «Козацька слава в серцях у нас» знайомить користувачів як з літературою, що розкриває теми майдану та АТО, так і нагадують про сторінки з минулого «славного війська козацького», борців за волю України впродовж усієї історії нашої держави.

14 жовтня - особливий день для українців. Він поєднав у собі три значущі підстави вважати його святковим: релігійну, державну та ідеологічну.

14 жовтня – День покрови Пресвятої Богородиці, яка з давніх-давен є покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. У цей день відзначається День Українського козацтва та річниця створення УПА, а ще – це День захисників і захисниць України.

В історії та культурі кожного народу важливе місце займає військова культура. Військові традиції, звичаї передаються з покоління у покоління, на них виховуються діти, їм належить важливе місце у вихованні майбутніх громадян – патріотів своєї держави.

Збройні сили українського народу мають давню історію. Одна із найяскравіших її сторінок припадає на XV ст. Саме тоді сформувалось українське козацтво

24 лютого 2022 року російська федерація підступно напала на Україну. Широкомасштабне російське вторгнення в Україну – частина російсько-української війни, розв’язаної рф ще у 2014 році. Але цей напад став найбільшим випробуванням для нашої країни за весь час її незалежності. Йдеться не тільки про саме існування незалежної України, а й існування української нації. Для українців боротьба проти російської навали – це боротьба за майбутнє самого українського народу.

Російські окупанти сподівались захопити Україну за кілька днів, але за підтримки всеохоплюючого волонтерського руху, Збройні Сили України перетворилися на одну з найбільш боєздатних та дієвих армій, а український народ не припиняє дивувати світ своєю злагодженістю та звитягою.

Україна обов'язково переможе. За нами Правда! З нами Бог і Збройні Сили України!

Вашій увазі книжкова виставка «Козацька слава в серцях у нас»

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ МІСЯЧНИК ШКЛІЬНИХ БІБЛІОТЕК 2022

В нас єдина мета - Україна свята, нездоланна ніким і ніколи (07.10.2022)

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2022 який проходить під гаслом «В нас єдина мета - Україна свята, нездоланна ніким і ніколи». В бібліотеці Красилівського ліцею7 жовтня 2022року підготовлено та проведено ряд заходів: із здобувачами освіти 11 – Е класу (класний керівник М. А. Зубчук) провели круглий стіл «Сучасна українська література, як засіб патріотичного виховання молоді».

Здобувачі освіти 3-Б класу (класний керівник Л. П. Поліщук) завітали на мовний майданчик «Країна мовних цікавинок», діти читали та слухали вірші про мову, згадували вірші та приказки, знайомилися з книгами.

Здобувачі освіти 10 –Д класу (класний керівник І. В. Марухіна) долучилися до години спілкування «Погляд молоді на європейський вибір України».

Здобувачі освіти 7-А класу (класний керівник І. І. Макарець) прийняли участь у літературній грі «Рідна мова - то доля народу». Ніна Іванівна провела огляд літератури  «Наша мова – наша гордість», учні читали вірші про мову, вели дискусію про значення рідної мови, прийняли участь у вікторині.

Вашій увазі презентація.

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ МІСЯЧНИК ШКЛІЬНИХ БІБЛІОТЕК 2022

Вечір патріотичного вірша ''Живе Україна! І вільний народ” (06.2022)

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек який проходить під гаслом ''В нас єдина мета – Україна, свята нездоланна ніким і  ніколи''. З учнями 11-Г класу  відбувся вечір патріотичного вірша'' Живе Україна! І вільний народ ''

24 лютого 2022 р. розпочалася військова агресія російської федерації проти України. Війна порушила мирну творчу працю українського народу. Загинули тисячі людей, мільйони були вимушені покинути рідні домівки. Завдано непоправної шкоди численним населеним пунктам по всій країні, знищено сотні закладів освіти, науки і культури, зокрема бібліотек. Земля стогне від болю, кров людей проливається від рук російських окупантів. Український народ став на захист своєї держави, показавши відданість і любов до України.

Не стали осторонь і українські поети, здобувачі освіти читали вірші сучасних поетів: М. Савки, Ю. Базі, В. Юрчишин, Т. Раднюк, С. Рубана, Г. Потопляк та інших.

Вашій увазі презентація

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ МІСЯЧНИК ШКЛІЬНИХ БІБЛІОТЕК 2022

Бібліотечний урок ''Мій друг - книга '' (05.10.2022)

До бібліотеки завітали учні 2 класу  з класним керівником Ольгою Іванівною Гордою  на бібліотечний урок ''Мій друг - книга ''. Під час заходу  діти дізналися багато цікавого та пізнавального про книгу.

З допомогою «Тематичного словника школяра» другокласники провели дослідження з чого складається книга.

Під час діалогу діти ділилися враженнями про книги та особливості їх створення. 

Вашій увазі презентація

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ МІСЯЧНИК ШКЛІЬНИХ БІБЛІОТЕК 2022

Екскурсія - перша зустріч з бібліотекою 04.10.2022 
4 жовтня здобувачі освіти 1 класу з класним керівником Наталею Іллівною Нагорною, завітали до шкільної бібліотеки на екскурсію «Перша зустріч з бібліотекою». 
Шкільний бібліотекар Ніна Іванівна ознайомила дітей з шкільною бібліотекою, системою її роботи, з правилами користування послугами абонемента та читальної зали, різноманітністю книг в бібліотеці, порядком розстановки книг на полицях, правилами користування бібліотекою.
Першокласники переглянули книги, які їх зацікавили, складали слова, розповідали про свої улюблені книги. Весело та цікаво пройшла перше знайомство з шкільною бібліотекою.

Вашій увазі презентація 
 

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ МІСЯЧНИК ШКЛІЬНИХ БІБЛІОТЕК 2022

Релакс – перерва в бібліотеці "А вже осінь прийшла у наш сад" (091.10.2022)

Учні 4-А класу відвідали шкільну бібліотеку  і провели релакс - перерву "А вже осінь прийшла у наш сад" де презентували Ніні Іванівні, шкільному бібліотекарю,  свої творчі роботи на осінню тематику, декламували  віршики про осінь, співали пісню "Золотая осінь".

Вашій увазі презентація https://docs.google.com/presentation/d/1bz91gnoN7JGrNeZWKAwqSLOs7GLoYzaJ/edit?usp=sharing&ouid=118310276643014130524&rtpof=true&sd=true

День миру Я бажаю миру Україні 2022 (21.092.2022)

Мир, яке коротке, але змістовне слово. Це слово звучить по - різному на континентах Землі, але скрізь воно означає прості й одвічні істини.

Воно вміщує в собі яскраве сонце і блакитне небо, радісну працю і теплий хліб, радісний сміх дітей та усміхнені обличчя дорослих.

21 вересня, коли всі люди Землі відзначають Міжнародний день миру, шкільна бібліотека запросила здобувачів освіти Красилівського ліцею на день миру  «Я бажаю миру Україні» під час, якого було проведено ряд заходів: полігон думок «Ми за мир у всьому світі», трибуна мирних гіпотез «Ми прагнемо миру», відкритий мікрофон «Ні війні!», бібліодесант «Нам потрібне мирне небо», полігон думок «Як ти розумієш слово Мир», бібліохвилинки «Ми прагнемо миру», урок миру «Мир в дитячих долоньках», виставка малюнків «Ми прагнемо миру».  Учасники заходів розповіли історію виникнення цього дня, про символ міжнародної солідарності всіх людей світу «Дзвін миру», який було відлито з тих монет, які пожертвували діти всіх континентів.

На заходах, діти прочитали свої побажання, які на своїх крилах принесли голуби, та долоньки Миру: щоб вони мали можливість спокійно вчитися, втілювати в життя свої мрії, за мир, любов, спокій у своїх родинах та мирне небо над нашою рідною Україною, тому, що з маленького миру - в собі самому, в класі, родині, школі, місті, державі - починається й великий та благодатний мир на нашій планеті.

Для відвідувачів бібліотеки була оформлена інсталяція «Єднаймося заради миру!»,

Цей день закликає мільйони людей до глобального припинення вогню, відмови від насильства, а також кожного з нас зробити щось заради миру. Нехай усі ми навчимося розуміти і поважати одне - одного та жити в злагоді заради збереження миру на всій Землі.

Вашій увазі презентація 

Онлайн конкурс поетичних читань поезій Володимира Булаєнка 2022 (31.05.2022)

Ковальчук Вероніка (3-А гімназійний) та Тимченко Ілля (6-Д гімназійний) взяли участь у онлайн конкурсі поетичних читань поезій Володимира Булаєнка "Поки серце в нас живе" 2022 року.

https://www.youtube.com/shorts/vLBQg7ElGD0

https://www.youtube.com/watch?v=TQNN3gaOXKo

Бібліотечний форум (20.05.2022)

 19 травня 2022 року відбудеться бібліотечний форум «Бібліотека Нової української школи», організований науково-методичним центром виховної роботи, позашкільної освіти та інформаційно-видавничої діяльності Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Відкрила форум та привітала учасників заходу проректор з науково-педагогічної роботи та моніторингу якості освіти, кандидат історичних наук, доцент ХОІППО Вашеняк Ірина Богданівна, яка наголосила на ролі бібліотеки закладу загальної середньої освіти в реалізації державної політики у сфері освіти.

Джерело http://bibliosprava.blogspot.com/2022/05/blog-post_20.html

З днем матері   (06.05.2022)

З днем матері, любі, ми Вас вітаємо, та щиру подякуємо мамам за все,  за ніжність, турботу, кохання безкрає,
за серце велике і золото. Любі матусі, прийміть вітання від учнів Красилівського НВК.

Вашій увазі відео  (з архіву)

Театр пісні "Злагода" "Український набат" Хмельницький палац творчості дітей та юнацтва (04.05.2022)

https://www.youtube.com/watch?v=F8xrzidniYo

Наша історія: які міста Хмельниччини найстаріші (02.05.2022)

  • У Хмельницькій області 13 міст.
  • Ми склали рейтинг за їхнім віком, починаючи від найстаршого до наймолодшого.
  • Також написали для вас коротку історію заснування чи першої писемної згадки про кожне з них.

Більше тут https://vsim.ua/Retro/nasha-istoriya-yaki-mista-hmelnichchini-naystarishi-11188892.html

Зустріч з майбутніми десятикласниками 2022 (28.04.2022)

27-28 квітня 2022 року в Красилівському НВК «Гімназія та ЗОШ І ступеня» відбулася зустріч з майбутніми десятикласниками.

Гості завітали до шкільної бібліотеки, де познайомилися з шкільною бібліотекою. Ніна Іванівна розповіла майбутнім  десятикласниками про вебсторінку бібліотеки на сайті школи.

На завершення зустрічі було проведено гру «Бібліо-передбаченя». Вашій увазі перезентація

Великодні мультфільми для дітей. Як розказати дитині про Великдень (21.04.2022)

Відео для перегляду тут https://shlyahta.com.ua/velykodni-multfilmy-dlia-ditei-iak-rozkazaty-dytyni-pro-velykden/?fbclid=IwAR0oYBB1IXd6QIjxEPFKXllcAdeuW7wRhB8rK_bY0mwJX6XqLkPkYgcjA3w

Казка про острів Зміїний, яку варто прочитати кожній дитині та дорослому (19.04.2022)

Далі читати за покликанням https://zatyshok.net.ua/26288/

Навчальні ілюстровані книги для дітей (11.04.2022)

«Фантастичні подорожі Тео та Леоні» — це вражаючі й навчальні збірки оповідань для молодої аудиторії, де ми зустрічаємо відомих персонажів , вплив яких на наш світ сьогодні ми виявляємо.

Автори ідеї: Мелані Корба й Паскаль Конічелла

Автори : Паскаль Конічелла і Паскаль Монжован

Переклад українською мовою з французької : Оксана Макарова

Літературна редакторка : Марина Макарова

Розробник і видавець : ТОВ Кензан

«З початку конфлікту ми розробили стратегії підтримки, спеціально орієнтовані на українських дітей після їх прибуття в наші регіони. Щоб полегшити, наскільки це можливо, частину їх травми, ми розробляємо ігрові та навчальні інструменти, які дозволяють їм легше інтегруватися».

Перша подорож у часі «Магічне кольє». Граючи в дослідників на їхньому горищі, Тео та його сестра Леоні знаходять чарівне намисто з надзвичайною силою: воно дозволяє подорожувати в часі! Перша подорож переносить їх до Франції, в серце Відродження, до замку Франциска I. Тут вони зустрічаються з Леонардо да Вінчі, навіть впливають на певні його винаходи. Їм доведеться зірвати змову, боротися з механічним драконом і протистояти королю Франції!

Навчальні ілюстровані книги для дітей – це не уроки історії. 

«Les Voyages Fantastiques de Téo & Léonie» переносить дітей у місця, які людство вважає символічними, у компанії колоритних персонажів.

Завдяки українському видавництву «Видавництво» книги перекладені українською, щоб безкоштовно розповсюджувати двомовні версії в цифровому форматі, щоб діти з України могли вивчати французьку мову у веселій формі.

Двомовна французько-українська версія першого тому доступна нижче для безкоштовного скачування у форматі PDF.

Ознайомитись та завантажити книгу можливо за покликанням https://teoleonie.ch/

2 квітня - Міжнародний день дитячої книги (01.04.2022)

З історії свята Міжнародний день дитячої книги відзначається з 1967 року згідно з рішенням Міжнародної ради з дитячої книги (International Board on Books for Young People, IBBY). У рамках святкування роз на 2 роки вручається головна винагорода – Міжнародна премія імені Ганса Крістіана Андерсена. Премія заснована у 1956 році за ініціативи Еллі Лепман для дитячих письменників, а з 1966 року ще й для художників-ілюстраторів, тому що це люди, що створюють дитячі книжки справді прекрасними. Одним із перших лауреатів премії стала Астррід Ліндгрен із Швеції (1958 р.). Також лауреатами були такі відомі дитячі письменники, як Джанні Родарі, Туве Янссон, Крістіне Нестлінгер, Джеймс Крюсс, Богуміла Ржига та інші. Медаль до премії Ганса Крістіана Андерсена.

Вашій увазі відео Міжнародний день дитячої книги Цікаві факти та вікторина

Дитячі книги - ювіляри 2022 року (01.04.2022)

Шкільна бібліотека Маріупольської школи №47 підготувала відео «Дитячі книги - ювіляри 2022 року»  

Чому відео Маріупольської школи? Маріуполь – місто-герой, і ми не знаємо чи взагалі існує сьогодні школа  № 47. Перегляд цього відео буде підтримкою місту-герою Маріуполю та учням, які навчалися цій школі.

Вашій увазі відео «Дитячі книги - ювіляри 2022 року»  

Аудіокнига "ТРИ ЗОЗУЛІ З ПОКЛОНОМ", Григір ТЮТЮННИК. (31.03.2022)

Версію аудіокниги без пояснень можна послухати за посиланням

 Аудіокнига З ПОЯСНЕННЯМ

ЗВЕРНЕННЯ до дітей України. ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ? Що робити? (31.03.2022)

Вашій увазі відео https://www.youtube.com/watch?v=EVVyLD7UC0A

Слухай. Бібліотека аудіо-книг українською мовою (30.032022)

Війна  змушує нас всіх  хвилюватися за своє життя. Ми спускаємося в укриття, покидаємо свої домівки і змінюємо місце проживання. Під час тривоги і хвилювання книжка може допомогти заспокоїтися. Не  завжди є можливість брати книгу з собою, Вашій увазі аудіо-книги українською мовою ТУТ

Комікс «Савка і Баклан — замінована прогулянка» (29.03.2022)

Комікс «Савка і Баклан — замінована прогулянка» створений для дітей молодшої школи з прифронтових територій на Сході України. Щороку боєприпаси забирають життя мирних жителів, особливо дітей, які ще не розуміють довколишніх небезпек. Видання має допомогти дітям усвідомити ризики та загрози, вберегти їх життя та здоров’я.

Проект реалізовано завдяки відомому художнику-ілюстратору Сашку Ком’яхову. Його активна громадянська позиція, високий професіоналізм та безкорислива праця забезпечили чудовий результат. Сюжет коміксу і герої створені спеціально для наших реалій, з урахуванням специфіки конфлікту на Сході України.
Центр “Прометей” особливо вдячний за співпрацю волонтерці Олені Розвадовській. Її допомога дітям на Сході широко відома, і ми раді долучитися до спільної справи.

Видання було здійснене за кошти меценатів і безкоштовно поширене волонтерами та представниками Цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України серед дітей, що проживають у зоні АТО.
Перегляд за покликанням тут

З книгою до Перемоги! Всеукраїнський тиждень дитячого читання — 2022 (28.03.2022)

Національна бібліотека України для дітей звертається до вас із закликом — проведемо Всеукраїнський тиждень дитячого читання — 2022 під гаслом «НАЦІЯ, яка ЧИТАЄ — НЕПЕРЕМОЖНА!», що пройде з 23 березня по 1 квітня у тих бібліотеках країни, які зараз можуть відчинити двері для читачів, а також онлайн — на профілях бібліотек у соціальних мережах.
Пропонуємо влаштувати:
- авторські читання від місцевих письменників наживо у бібліотеках, а також записати відео читань, щоб діти, які зараз знаходяться у гарячих регіонах нашої країни, могли слухати книги віддалено. Посилання на відео можна поширювати на сторінках бібліотек та власних профілях у соцмережах;
- «Рятівна книга. Читацький щоденник» — це розповіді від наших читачів про книгу, що підтримувала їхній дух у час війни, що «загартувала» характер. Про книжкові історії, які навчили бути сміливими, справедливими, щирими, відкритими. Можна розказати про персонаж, який вас надихає. Напишіть текст, якщо є змога — додайте фото книги (бажано не робити світлин із зображеннями дітей). Ці історії можна публікувати на пабліках батьків, надсилати до бібліотек, роботи будуть розміщуватися, по можливості, на різних акаунтах.
Шановні бібліотекарі, ви можете влаштувати інші події, долучитися до загальнонаціональних акцій, таких як проєкт «Мамо, я бачу війну!», оголошений Міністерством культури та інформаційної політики України. Саме ми — дитячі бібліотекарі — маємо зараз дати дітям оптимістичне та надійне почуття опори, яке здатна подарувати гарна книга.
Читання має здатність відволікати від тривоги, заспокоювати, дає можливість зануритися у вигадані світи, захистити, хоч на короткий час, від страшної реальності. Тож влаштуємо книжкове свято нашим дітям!
І пам'ятаємо: НАЦІЯ, яка ЧИТАЄ — НЕПЕРЕМОЖНА!

9 сайтів, де можна знайти безплатні книги українською (28.03.2022)

Любите читати онлайн? Або маєте електронну книгу? Тримайте підбірку сайтів, де можна безплатно скачати чи прочитати онлайн улюблені твори українською.

Вільна онлайн-бібліотека україномовної літератури. Тут можна знайти багато цікавих текстів та завантажити їх у зручному форматі (*.fb2, *.epub, *.txt, *.htm, *.rtf, *.doc, *.pdf та *.djvu).

На сайті представлена велика колекція різноманітних книг. Серед них – твори Чака Паланіка, Ірен Роздобудько, Юрія Андруховича тощо.

Тут можна безкоштовно завантажити обрану книгу у кількох форматах – jar, jad, txt, fb2, epub, doc. Можна знайти твори і сучасних авторів, і класиків.

Електронна бібліотека давньої української літератури. Українські літописи, хроніки, житія, апокрифи, граматики, лексикони, історично-мемуарна проза, перекладні та поетичні твори тощо.

Тут немає реклами, а у бібліотеку розміщують лише ті твори, які стали суспільним надбанням. Завантажити можна у форматах pdf, fb2, doc, epub.

Бібліотека української поезії. Тут можна прочитати вірші Ліни Костенко, Юрія Андруховича, Павла Мовчана, Івана Драча, Ігора Калинця, Марти Тарнавської, Віктора Неборака, Олександра Ірванця тощо.

Історія, літературознавство, інженерна думка та винахідництво тощо – все це можна знайти на сайті Україніка. Але і художня література тут теж є.

Бібліотека вже майже перестала існувати. Проте, якщо клацнути на обрану букву і вибрати автора, там досі можна прочитати онлайн твори в українському перекладі.

Тут можна знайти відомі книги української та зарубіжної літератури.

Микола Рябчук – лауреат Шевченківської премії 2022 року за книгу «Лексикон націоналіста та інші есеї» (25.03.2022)

У День народження Кобзаря, Шевченківський комітет назвав імена цьогорічних лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка. У номінації «Публіцистика» перемогу здобув Микола Рябчук із книгою «Лексикон націоналіста та інші есеї», що побачила світ у «Видавництві Старого Лева».

Ця збірка публіцистики є наскрізним і далекоглядним поглядом на минуле, теперішнє і майбутнє України в політичному та культурному аспектах. Автор філігранно описує феномени українських реалій, зокрема аналізує майдани України (2004 і 2013 років), розглядає кризу української еліти, кризу ідентичності українців за національністю і/або громадянством, а ще деталізує у фактах СССРівську залізну завісу ХХ століття у сфері культури та літератури зокрема.

Більшість із цих есеїв були надруковані у періодиці, найчастіше — англійською й українською, деколи польською та німецькою, а подеколи — і таким екзотичними мовами, як фарсі, турецька і каталонська. Усі українські версії автор підготував з надією на синергійний ефект зібраних під однією обкладинкою особистих дослідів та переживань — з надією на пробудження із совєтського оманного сну, який ще не розвіявся.

Шевченківська премія — державна нагорода України, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Також цьогоріч у короткому списку нагороди були Сергій Осока з книгою «Три лини для Марії», Борис Херсонський зі збіркою віршів «Вклонитися дереву»,  Андрій Бондар з книгою «Ласощі для Медора».

19 Березня День Народження Ліни Костенко (19.03.2022)

 Слухаємо "Живий голос" Ліни Костенко.

Список ресурсів, які допоможуть розважити та заспокоїти дітей в укритті

Для батьків, які мають маленьких дітей, ТСН.ua розповідає про ресурси, що допоможуть заспокоїти і відволікти малечу.

Якщо ви перебуваєте в укритті і не знаєте, чим розважити чи заспокоїти маленьку дитину, ось вам перелік корисних ресурсів:

https://tsn.ua/ato/spisok-resursiv-yaki-dopomozhut-rozvazhiti-ta-zaspokoyiti-ditey-v-ukritti-1996066.html 

До 151 річниці з дня народження Лесі Українки (25.02.2022)

Вашій увазі документальний фільм ЛЕСЯ УКРАЇНКА

Слухайте аудіо книги Лесі  https://sluhay.com.ua/find/author=%D0%9B%D0%B5%D1%81%D1%8F_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%BA%D0%B0

Увага! Новинка бібліотеки! (24.02.2022)

Доценко С. Онлайн-безпека учасників освітнього процесу в умовах дистанційного і змішаного навчання : навчально-методичний посібник / С. Доценко, В. Ворожбіт,Горбатюк, Т. Собченко. - Харків : Ранок, 2021. - 192 с.

Хто володіє інформацією, той володіє світом.

                                   Вінстон Черчилль

Інформація в сучасному світі - це стратегічний ресурс. Спотворення інформації може призвести до серйозних наслідків. Онлайн-безпека в інформаційному суспільстві є одним з основних напрямів фундаментальних досліджень у сфері інформаційних технологій, які використовуються під час вивчення практично всіх шкільних дисциплін уже з початкової школи.

Сучасний учитель повинен знати основні принципи безпеки цифрових технологій у професійній діяльності, уміти користуватися засобами кібербезпеки електронних освітніх ресурсів для навчання з урахуванням психолого-педагогічних особливостей учнів.

Запропоновані в цьому посібнику теоретичні матеріали, інструкції, пам'ятки, лайфхаки, практичні завдання допоможуть учителям, батькам та учням захистити свою діяльність, свої персональні дані від кібератак.

Навчально-методичні посібники НУШ для педагогічних працівників (24.02.2022)

Шкільна бібліотека Красилівського НВК “Гімназія та ЗОШ І ступеня” інформує про нові надходження навчально-методичних посібників НУШ для педагогічних працівників.

 Вашій увазі презентація

 21 лютого  Міжнародний день рідної мови (21.02.2022)

Міжнародний День рідної мови – подія, яку відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Міжнародний день рідної мови був проголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року. Запроваджено його було з метою сприяння мовній і культурній різноманітності й багатомовності.

Дата для Дня рідної мови була вибрана на згадку про трагічних події, що сталися в Бангладеш 21 лютого 1952 року. Тоді від куль поліцейських загинули студенти, котрі вийшли на демонстрацію на захист своєї рідної мови бенгалі, вимагаючи визнати її однією з державних мов країни. Відтоді ця дата у Бангладеш стала днем полеглих за рідну мову, а весь світ відзначає День рідної мови.

Рішенням про впровадження Дня рідної мови ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи, адже близько половин із 6000 розмовних мов світу нині загрожує зникнення. Також організація певна, що це є важливим кроком до визнання необхідності захистити різноманіття культур і зберігати повагу до мови як показника культури.

Рідне слово… Воно бринить, хвилює душу. Бо мова українська – то скарбниця нашого народного духу.

Поговорити про нашу рідну мову – безмежно багату та милозвучну, співучу і мелодійну – у бібліотеку Красилівського НВК завітали здобувачі освіти 1-А гімназійного класу (класний керівник Г. В Ополянчук), 1-Б гімназійного з вчителькою О. В. Медвідь та 3-А гімназійний (класний керівник Л. В. Гарник). Спілкування відбулося у рамках мовознавчого екскурсу «Мова кожного народу неповторна і своя!».

Вашій увазі презентація  

Вашій увазі цікаві відео 

https://www.youtube.com/watch?v=ey7Q4fWbec8

https://www.youtube.com/watch?v=tFgnu_v7FnM

20 ЛЮТОГО ДЕНЬ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ (18.02.2022)

Майдан став символом боротьби, символом утвердження прагнень до європейських цінностей. І за цю боротьбу, за нашу з вами свободу й оновлення країни заплачено страшну ціну: своє життя віддали найкращі. І більшість із них - молодь. Ті, що тільки починали жити. В історію України вони увійшли як Небесна Сотня. Їх ховали під вигуки українців "Слава героям, Герої не вмирають!

До бібліотеки завітали здобувачі освіти 4-Б гімназійного класу (класний керівник Т. А. Блажевич) та 2-А гімназійного класу (класний керівник І. І. Макарець), які долучилися до акції "Ангели пам'яті", створивши ангелів на знак пам'яті про тих хто віддав життя за нашу Україну.

Вашій увазі презентація

Як зрозуміти Майдан. Найкращі книжки, фільми та поезія на тему Революції гідності (17.02.2022)

Більше інформації про Революції гідності тут: https://suspilne.media/15343-ak-zrozumiti-majdan-krasi-knizki-filmi-ta-poezia-na-temu-revolucii-gidnosti/

17 лютого День спротиву окупації Автономної Республіки  Крим та міста Севастополя (17.02.2022)

17 лютого День спротиву окупації Автономної Республіки  Крим та міста Севастополя. У бібліотеці Красилівського НВК організовано виставку у шкільній бібліотеці " Крим - історія та сучасність".

Вашій увазі фото

17 лютого День спонтанного прояву доброти (17.02.2022)

Віддай людині крихітку себе.

За це душа поповнюється світлом.

Ліна Костенко

17 лютого у світі відзначають День спонтанного прояву доброти. Це привід замислитись, наскільки важливо робити, на перший погляд, елементарні речі: дякувати, посміхатись, казати привітання.

"Ви живете серед людей. Кожен ваш вчинок, кожне бажання позначаються на людях. Робіть так, щоб людям, які оточують вас, було добре", - писав відомий український педагог і письменник Василь Олександрович Сухомлинський.

Діти, запам'ятайте! Добра людина схожа на ясне сонечко, тому що всіх вона вміє зігріти своєю любов'ю, турботою, ласкою, щирістю та щедрістю. Коли ви не проходите байдуже мимо чужої біди, допомагаєте немічним, піклуєтесь про старших та молодших від себе, про тварин - це і є прояви людської доброти.

День спонтанного прояву доброти в бібліотеці Красилівського НВК вашій увазі презентація

Екскурсія до бібліотеки  (16.02.2022)

На екскурсію до бібліотеки завітала група продовженого дня (з вихователем А. В. Шемчук), під час якої діти знайомилися з книгами та читали вголос. Вашій увазі фото

16 лютого - День єднання (16.02.2022)

День єднання має консолідувати українців перед лицем загрози та інформаційного тиску.

Згідно з Указом Президента 16 лютого в Україні відзначають День єднання. Красилівський НВК «Гімназія та ЗОШ  І ступня» приєднався до Дня єднання. В бібліотеку завітали здобувачів освіти 3-А гімназійного класу (класний керівник Л. В. Гарник) нехай цей день стане символом єднання всіх українців та любові до рідного краю, згуртує нас для здійснення високої мети – процвітання незалежної, могутньої, неподільної України! Міцного здоров’я всім нам, миру, добра, злагоди та глибокої віри у гідне майбутнє рідного краю! Вашій увазі фото

До дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав (15.02.2022)

В Україні 15 лютого вшановують учасників бойових дій на території інших держав.

Після закінчення Другої світової війни українські військові брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав. За часів СРСР вони виконували «інтернаціональний» обов’язок у Чилі, Іспанії, Єгипті, В’єтнамі, Ефіопії, на острові Куба та в багатьох інших «гарячих» точках.

Після здобуття Україною незалежності українські військові фахівці стали учасниками багатьох миротворчих місій. За даними Міністерства оборони України, з 1992 року в міжнародних миротворчих операціях взяли участь майже 40 тисяч військовослужбовців.

Є і більш старше покоління українського бойового резерву, що налічує майже 330 тис. чоловік. Велику частину цього резерву складають ветерани війни в Афганістані. Окремий, найстаріший ешелон ветеранів бойових дій – військові фахівці з досвідом ведення операцій у В’єтнамі, Сирії, Анголі, Мозамбіку та Єгипті. У додаток до цих категорій ветеранів йде контингент українських добровольців, які брали участь у війнах на території колишньої Югославії, в Придністров’ї та Абхазії.

Але найбільш масштабною та трагічною була війна в Афганістані, яка тривала 10 років – з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989. Через горнило тієї війни пройшли 160 тисяч українців, 12 тисяч з них отримали поранення, контузії, були скалічені, а 3360 – не повернулися до своїх домівок.

У складні для країни часи воїни-афганці проявили героїзм і мужність на Донбасі, де у боях з окупантами загинуло понад 200 воїнів. Загалом у зоні АТО воювали і воюють близько 12 тисяч воїнів-афганців.

В бібліотеці Красилівського НВК організована виставка-роздум до дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав. До бібліотеки завітали на годину пам’яті учні 6-Б гімназійного класу (класний керівник В. М. Хільчук). Вашій увазі презентація

Афган – чужа війна (14.02.2022)

15 лютого - День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

Афганська війна 1979-1989 рр. – одна з регіональних "гарячих точок" часів "холодної війни". Велася радянськими військами проти афганських моджахедів, які намагалися скинути прорадянський режим у країні.

Причиною війни стало іноземне втручання в афганську внутрішньополітичну кризу, що була наслідком боротьби за владу між місцевими традиціоналістами та модерністами.

1973 року, після позбавлення влади короля Захір Шаха, Афганістан проголошено республікою, першим президентом якої став Мухаммед Дауд. Військовий заколот 27 квітня 1978 року поставив при владі в Афганістані Народно-демократичну партію, програмні положення якої передбачали модернізацію фактично середньовічного суспільства.

Це спричинило початок громадянської війни, в яку з огляду на геополітичне міркування – недопущення посилення впливу США в Центральній Азії та захист радянських середньоазіатських республік – під приводом надання інтернаціональної допомоги втрутився СРСР. Введення радянських військ на територію Афганістану почалося на підставі постанови політбюро ЦК КПРС, без формального рішення щодо цього ВР СРСР.

Обмежений контингент радянських військ в Афганістані становив 100 тис. військових. Протягом 1980-1988 років допомога країн Заходу моджахедам склала 8,5 млрд. доларів, половину з яких надали США.

Зміни в зовнішній політиці радянського керівництва після 1985 року сприяли процесу політичного врегулювання ситуації в Афганістані. 14 квітня 1988 року СРСР, США, Пакистан та Афганістан підписали Женевські угоди про поетапне мирне вирішення афганської проблеми.

Радянський уряд зобов'язався від 15 травня 1988 року до 15 лютого 1989 року вивести усі війська з Афганістану. Загальні втрати особового складу радянських військ становили: загинуло – 13 833, поранено – 49 984, полонено – 312, інтерновано – 18 осіб.

На Афганській війні загинуло 2 378 вихідців з України. Всього участь у бойових діях брали 546 255 радянських солдатів та офіцерів. 71 учасник став Героєм Радянського Союзу, з них 11 українців. У 1990 році ІІ з'їзд народних депутатів СРСР оголосив Афганську війну злочинною.

Україна не має дипломатичних відносин з Афганістаном. Пошук українських військовополонених в Афганістані здійснюється через посольство в Пакистані.

Після 1945 року наші земляки, по волі радянського уряду, брали участь у 23 локальних війнах та збройних конфлік­тах за межами СРСР по всій планеті.

За матеріалами Енциклопедії історії України, (автор статті А. Ю. Мартинов), сайту

Вашій увазі відео 

https://www.youtube.com/watch?v=CaOsOEWv43c&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=W8LihTs0Pok&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=MN9HHuEHLUU&feature=youtu.be

Книга - найкращий дарунок (14.02.2022)

14 лютого Міжнародний день дарування книг. Читачі бібліотеки Красилівського НВК у цей день принесли до бібліотеки чимало цікавої, потрібної літератури.

 Дарування книг бібліотекам — це давня форма доброчинності та надійне джерело поповнення бібліотечного фонду, це безкорисна щедрість та добра воля дарувальника. Приємно,що і сьогодні збереглася ця добра традиція.

Книга була, є і завжди буде найкращим подарунком бібліотеці. За кожною обкладинкою живе цілий світ, кожна сторінка – знайомства, зустрічі, переживання. Подарована бібліотеці книга – це радість більша, ніж одній людині, адже вона може стати улюбленою для багатьох шанувальників паперових видань. Бо книги в бібліотеці – це книги-мандрівниці, які мандрують від одного читача до іншого… Мабуть, саме ці думки спонукають тих, кого прочитана книга надихає на бажання подарувати її бібліотеці.

Ми віримо, що добрі справи завжди повертаються добром. Можливо, саме Ваша книга стане комусь у пригоді: спонукає замислитись, чи дасть пораду, а може просто стане комусь гарним співрозмовником, чи додасть гармонії у життя.

Щиро дякуємо всім  хто приєднався до благодійної акції і подарував бібліотеці книги.  

Вашій увазі презентація   

Кохання – це … (11-14.02.2022)

День всіх закоханих або День святого Валентина існує вже понад півтори тисячі років. Традиція святкування прийшла до нас із Заходу. Про самого Валентина, ім’я якого носить свято, відомо зовсім небагато…

Відвідувачі бібліотеки 6-Д гімназійний, 6-Е гімназійний, 2-Б гімназійний, 4-Б гімназійний класи познайомилися з легендами  про походження Дня святого Валентина.

Знайомилися з книжковою виставкою, де були представлені книги зарубіжних та українських письменників про початок всього сущого – любов. Доповнювали виставку любовна (інтимно-філософська) лірика українських класиків та сучасників, що надихало відвідувачів долучитися до акції «Зізнайся у коханні книзі», також відвідувачі бібліотеки могли отримати Бібліопередбачення»  – здогад проте, що станеться в майбутньому. Авторами передбачень стали поети і письменники, герої улюблених книг. Всі охочі робили селфі та фотографувалися біля книжкової інсталяції «З Любов’ю…» та підготували «валентинки улюбленому письменнику». 

Вдячні відвідувачі бібліотеки створили святкову вітрину валентинок, продовживши вислів: «Кохання це - …» 

Вашій увазі презентація 

Всесвітній день читання вголос (01.02.2022)

Щорічно у першу середу лютого світ відзначає цікаве й доволі молоде свято – Всесвітній день читання вголос. Цю подію започаткував міжнародний освітній проєкт «LitWorld» у 2010 році. У 2022 році Всесвітній день читання вголос відзначається 2 лютого.

Ця подія має за мету заохочення людства, а найбільше – молодого покоління, до читання книг. Крім того, свято надихає до спілкування та обговорення прочитаного з родиною та друзями.

Для святкування достатньо обрати цікаву книжку й знайти слухачів.

В бібліотеці Красиліського НВК долучились до Всеукраїнської мережевої бібліотечної акції «Читаємо казки В. О. Сухомлинського». Здобувачі освіти: Тимченко Ілля 6 (10) -Д гімназійного класу читав оповідання «Як дзвенять сніжинки» Василя Сухомлинського для учнів 4-Б класу, Ковальчук Вероніка 3 (7)-А гімназійного класу читала казку «Скрипка і Місячний Промінь» Василя Сухомлинського, а також виконала на скрипці улюблену мелодію здобувачам освіти 3-Акласу.

Ваші увазі відео.  

https://www.youtube.com/watch?v=hwvPM5NAqHg

https://www.youtube.com/watch?v=OK6U_Hkw2js

Пам’ятаємо Крути (27.01.2022)

Нема любові понад ту,

Що окропила кров’ю Крути.

І ту гарячу кров святу —

Українцям світу не забути!

У тисячолітній історії українського народу є багато героїчних сторінок.

29 січня в Україні щорічно відзначається День пам’яті героїв Крут. Саме цього дня 1918 року біля залізничної станції Крути відбувся бій шеститисячної більшовицької армії під проводом есера Михайла Муравйова проти загону з київських студентів і бійців вільного козацтва. Молоді захисники щойно посталої Української Народної Республіки власною кров'ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху.

Офіційно День пам’яті героїв Крут почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України підписав Указ «Про вшанування пам’яті героїв Крут».

До дня пам’яті героїв Крут в бібліотеці оформлено інсталяцію «Пам’ятаємо Крути», а також викладку літератури з даної тематики.

На патріотичну співрозмову «Пам’ятаємо Крути» до бібліотеки були запрошені учні 6-Б гімназійного класу (класний керівник Володимир Макарович Хільчук).

Під час зустрічі обговорювалися такі питання: Що відбулось під Крутами?; Чому ця битва стала однією з символів боротьби українського народу за незалежність?; Чого прагнули юні захисники? Читались вірші присвячені героям Крут, а також документальні спогади із книги «Крути».

Педагог-організатор Аліна Олександрівна Омелянчук запропонувала переглянути відео реконструкції бою під Крутами.

Вашій увазі презентація.

Пам’яті жертв Голокосту (27.02.2022)

27 січня Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту 1933-1945 років. Кілька мільйонів європейських євреїв, ромів, представників інших етносів та соціальних груп зазнали гонінь,погромів, були масово страчені, знищенні в гетто, таборах смерті нацистським режимом.

На інформаційні хвилини пам’яті до бібліотеки завітали здобувачі 5-А гімназійного класу де дізнались про Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту 1933-1945 років. Вони познайомилися з книгою Кор Роос Рама: «Сведетельство семнадцати евреев выжывшых в конслагере «Мертвая Петля» в селе Печера». Учасники зустрічі спільно дійсли до думки, що потрібно завжди пам'ятати не буває «вищих» чи «неповноцінних» народів. Усі люди рівні.

 Вашій увазі фото.

Одна єдина Соборна Україна (21.01.2022)

На передодні свята єдності України, бібліотека Красилівського НВК провела ряд заходів патріотичного спрямування серед здобувачів освіти. Учасниками заходів стали здобувачі освіти 4-А класу (класний керівник Люба Іванівна Дрозд), 1-А гімназійного (класний керівник Галина Василівна Ополянчук), 6-Б гімназійного (класний керівник Володимир Макарович Хільчук), 6-В гімназійного (класний керівник Оксана Петрівна Вітюк), 6-Ггімназійного (класний керівник Ольга Олексіївна Харчук).  Оформлена виставка-інсталяція «Одна єдина Соборна Україна», бесіди, інформаційні хвилини, огляд літератури, міні-дослідження.

Щира подяка всім учасникам патріотичних заходів присвячених дню Соборності України.

Вашій увазі презентація   

До дня Соборності України (19.01.2022)

Українська мрія - єдність, свобода і незалежність. Основа державності, якої споконвіку намагалися позбавити цю прекрасну частину земель всі її так звані сусіди прикриваючись «високими» інтересами, час від часу набувала цілком ясні обриси. Так сталося і на початку 1918 р. У цей січневий місяць у запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Більш того на тих територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена ЗУНР - Західноукраїнська Народна Республіка. Вже до кінця року, в грудні 1918 у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Цей договір увійшов в нашу сучасну історію як «Акт злуки» і 22 січня 1919 року він був публічно оприлюднений в Київській столиці на знаменитій Софійській площі.

Набираюча обертів машина кривавої диктатури, яка прийшла на зміну колишніх «консерваторів» поспішила зламати і ці сміливі починання вільного українського народу. Вже буквально через кілька місяців більшовики увійшли в Київ, Закарпаття окупувала Чехословаччина, а Східну Галичину - поляки.

Акт злуки тоді так і залишився лише декларацією, але народ ніколи не втрачав надію, адже народ, який втратив надію просто зникає. Надію, приміром, втратили нащадки кривавих диктаторів, коли Великий і Могутній Радянський Союз - об’єднання, побудоване зовні на «нових канонах справедливості», а всередині на крові і безглуздих жертвах, звалилося, не залишивши після себе нічого, що могло б його реанімувати.

22 січня 1990 року. Мільйони українців вишикувалися в справжню живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова. Вони відзначали День Соборності, День своєї української єдності та свободи.

21 січня 1999 року відповідно до Указу Президента України № 42/99 День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави. Потім, 30 грудня 2011 року, відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 під назвою «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят», День Свободи, який раніше відзначався 22  листопада був об’єднаний з Днем Соборності і свято набуло свою нову назву - «День Соборності та Свободи України».

Після подій 2013 - 2014 років, революції Гідності і трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України «братнім російським народом», відповідно до Указу Президента України № 871 / 2014 від 13-го листопада 2014 року, святу повернули колишню назву. «Відзначати щорічно 22 січня - у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки - День Соборності України. Внести до Указу Президента України від 30 грудня 2011 року № 1209 "Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат та професійних свят” зміну, виключивши абзац другий статті 1.»- йдеться в Указі.

 Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Будемо з трепетом зберігати цей безцінний скарб! Хай береже нас усіх Господь і слава Йому за цю прекрасну країну - Україну!

Вікторина до дня Соборності України Спробуйте перевірити свої знання!

Вашій увазі  презентація - День Соборності України

Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров'я (13.01.2022)

13 січня ми святкуємо свято Маланки, а 14 січня - свято Василя. У народі ці свята об'єдналися, і тепер ми маємо Щедрий вечір, або Старий Новий рік.

Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. За давньою традицією, новорічні обходи маланкарів, як і різдвяних колядників, відбуваються після заходу Сонця, тобто тоді, коли володарює усяка нечиста сила. Дівчата-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоб защедрувати.

На Меланки ходять також і парубоцькі гурти. Вони називаються «водити Меланку». Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Один з них, зазвичай, перевдягнений в жіноче вбрання і його називають Меланкою.

За давнім звичаєм перебрані, закінчивши ритуальний обхід, вранці йшли на роздоріжжя палити «Діда», або «Дідуха», — снопи соломи, що стояли на покуті від Святого вечора до Нового року, потім стрибали через багаття. Це мало очистити від спілкування з нечистою силою.

А наступного дня, коли починає світати, йдуть посівати зерном.  Спочатку йдуть до хрещених батьків та інших родичів і близьких. Зайшовши до хати, посівальник сіє зерном і вітає всіх з Новим роком.

13 січня до бібліотеки Красилівського НВК завітали здобувачі освіти 4-Б класу (класний керівник Наталя Іллівна Нагорна) на святкування свята Маланки. Діти познайомилися  з народними

традиціями, прикметами, пов’язаними з цим святом,пригадали щедрівки і це все пройшло у вигляді театралізованого дійства. Вашій увазі презентація.

Всесвітній день "дякую"  (11.01.2022)

У вівторок, 11 січня відзначається незвичайне свято – Всесвітній день "дякую". Його мета – привернути увагу до важливості ввічливості та вміння щиро дякувати.

Давайте скажемо всім "дякую",

За теплоту, турботу та добро.

Всім тим, хто дарує нам посмішку,

І з ким нам просто та легко.

Без перебільшення сьогоднішній день можна назвати однією з найбільш «ввічливих» дат у році. Слова подяки мають магічні властивості – з їх допомогою люди дарують один одному радість, висловлюють увагу і передають позитивні емоції. Без ввічливих слів наше життя стало б сірим і похмурим.

11січня у бібліотеці Красилівського НВК із здобувачами освіти 3-А класу (класний керівник Інна Володимирівна Шелих) була проведена «Година ввічливості».

Діти переглянули відео «11 січня – Всесвітній День Дякую. Історія свята». Із задоволенням здобувачі освіти прослухали притчу «Добро і зло», яку прочитала Інна Володимирівна та обговорили її.

Під час гри «Знайди привід для подяки» діти обирали з конверту картку на котрій написано певну ситуацію і шукали привід для подяки. Граючи гру «Скажи дякую» діти придумували різні способи сказати «дякую» за допомогою жестів, погляду, рухів.

Цікаво та весело пройшло обговорення коміксу «Теплі вітання на день  народження». Познайомилися з літературою по даній темі.

Посміхніться і подякуйте просто за те, що ми є.

Вашій увазі фото 1,   2.

Різдв’яно-Новорічні передзвони (23.12.2021)

 Веселого новорічного свята з нетерпінням очікують як діти, так і дорослі. Можна впевнено говорити про те, що Новий рік та Різдво Христове це найважливіші, найчарівніші та найулюбленіші свята в усьому світі.

Під час новорічних свят усі чекають на здійснення найпотаємніших бажань. Для вас, дорогі відвідувачі, в бібліотеці Красилівського НВК була організована виставка-інсталяція «Різдв’яно-Новорічні передзвони». Всіх користувачів бібліотеки з прийдешнім Новим роком та Різдвом Христовим! Бажаю всім міцного здоров'я, радості, щастя, миру, добра, благополуччя та достатку! Шановні читачі, завітайте до нас і вирушайте у Новорічний кругосвітній тур! Мандруйте разом з книгами і відкривайте для себе найзаповітніші традиції святкування Нового року та Різдва Христового! Миру, здоров'я, добра всім нам! Вашій увазі фото

 

День Святого Миколая (17.12.2021)

19 грудня святкують День Святого Миколая Чудотворця. Святий Миколай — чудотворець, благодійник, чарівник. У ніч на 19 грудня, в день його пам’яті, він розносить подарунки дітям, вітає із зимою, благословляє на добрі справи. Його ікони, традиційно, є в кожній православній церкві.

За традицією, цієї ночі діти отримують подарунки під подушками. Тому вони вірять у диво, звершуване святим Миколаєм і вчаться в святого бути милосердними. Святий Миколай опікується воїнами, водіями і тими, хто подорожує, допомагає бідним у скруті; вважається покровителем дітей і студентів, моряків, торговців, і лучників.

В пам’ять про милосердя святого Миколая, цього дня відзначається Міжнародний день допомоги бідним.

За даними міжнародних експертів на кінець 20 століття, близько чверті всього населення планети, тобто півтора мільярда людей, живе в злиднях. У зв’язку з цим ООН прийнято кілька програм, що ставлять своєю метою викорінювання убогості.

Перші програми з ліквідації бідності почали діяти ще 10 років тому, проте поки що число тих, які живуть за межею бідності не зменшується.

Організація об’єднаних націй розглядає бідність як “стан тривалої вимушеної відсутності необхідних ресурсів для забезпечення задовільного способу життя”. Вона означає не тільки брак грошей, а й гідної роботи, зручного житла, доступу до хорошої освіти та охорони здоров’я. Джерело

Фестиваль улюблених книг (17.12.2021)

Здобувачі освіти 3-А класу (класний керівник Інна Володимирівна Шелих) завітали до бібліотеки на «Фестиваль улюблених книг», це було справжнє свято. Діти презентували улюблені книги, свій костюм, який підготували разом з батьками, що відповідає герою улюбленої книги. І як годиться на святі: переглядали книги з книжкової виставки, співали, танцювали, а це слухали аудіо-казку. Всі гарно та з користю відпочили та дізнались багато нового. Вашій увазі презентація

Літературне чаювання (15.12.202021)

15 грудня Міжнародний день чаю.  Сьогодні здобувачі освіти 3-А класу (класний керівник Інна Володимирівна Шелех) вирішили відсвяткувати цей день по-особливому:  Інна Володимирівна читала легенди про чай,  працювали з надзвиЧАЙною читанкою, досліджували цілющі властивості трав'янистих чаїв, куштували варення з малини, смородини, чорниці, полуниці. Дізнавалися про традиції чаювання в різних країнах світу, демонстрували чашки привезені з Італії, Єгипту, Китаю. Ніна Іванівна запросила дітей на літературне чаювання до шкільної бібліотеки, і познайомила з творами українських та зарубіжних авторів про чай та чаювання.

Щира подяка участь всім хто брав участь у Літературному чаюванні. Подяка батькам за хороших діток.  

Вашій увазі презентація 

День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (14.12.2021)

14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Указ N 945/2006 про установу цієї пам’ятної дати підписаний Президентом 10 листопада 2006 року.

У багатьох можуть виникнути сумніви, навіщо потрібно це свято, якщо є 26 квітня - Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф, і чому саме 14 грудня вибрано для вшановування учасників ліквідації.

Справа в тому, що 30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня в газеті «Правда» надруковано повідомлення про те, що держкомісією був прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд.

Ті, хто вважають 14 грудня своїм святом, вже давно називають цей день Днем ліквідатора. Ще в 1986 р. учасники ліквідації зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. У 1994 р. громадські організації чорнобильців України звернулися з листом до керівників держави, у якому запропонували заснувати в календарі день учасників ліквідації чорнобильської катастрофи. Тоді офіційне рішення не було прийнято, але ліквідатори самостійно почали відзначати цю дату. Святкування було офіційно дозволено, від різних силових структур виділялася почесна варта, покладалися вінки від керівників держави, іноземних посольств і громадських організацій, але було відсутнє визнання цього дня на державному рівні.

Додання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, найважливіша з яких - недостатній для нормального життя розмір пенсії. Безпосередньо з цією проблемою пов’язана і інша - проблема статусу ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Тільки перші 5 тисяч з тих, хто ліквідовував аварію, офіційно стали називатися ліквідаторами, отримавши відповідні посвідчення, а з 1992 р. всім іншим видавали «корочки» постраждалих від чорнобильської катастрофи.

Незважаючи на всі труднощі і проблеми, самі ліквідатори називають 14 грудня святом. У ліквідації катастрофи на ЧАЕС брали участь більше 650000 людей з усього Радянського Союзу, з яких більше половини представляли тодішню УРСР. Можливо, Україна стане автором доброго почину, і День ліквідатора з’явиться в Росії, Білорусі та інших країнах. Джерело

Зима прийшла-стільки свят принесла (13.12.2021)

Місяць грудень завжди був особливим за кількістю свят. Початок місяця зустрічає нас такими святами, як Введення Святої Діви до храму, Катерини, Андрія Первозваного, Святого Миколая Чудотворця. Про певні традиції святкування, народні прикмети і ворожіння відвідувачі бібліотеки дізналися під час заходу.

Повертаючи добрі традиції українського народу в шкільній бібліотеці відбувся виховний захід "Зима прийшла-стільки свят принесла", бібліотекар Ніна Іванівна Українець запросила до себе у гості здобувачів освіти 1-А гімназійного класу (класний керівник Галина Василівна Ополянчук).

На здобувачів освіти чекали веселі конкурси: випікання калити, відгадування загадок та звичайно всім відома гра "Пан Коцюбинський та Пан Калитинський".  Сміх та приємні слова звучали сьогодні у бібліотеці, що нагадувало справжню зимову казку.

В українців здавна повелося веселитися цього дня, бо свято Калити – одне з найвеселіших зимових свят. Читачі бібліотеки також долучилися до Андріївських святкувань, щоб доторкнутися до минувшини, поринути у атмосферу загадковості вечора на Андрія, відчути красу давніх обрядів.

Діти охоче та з радістю брали участь у Андріївських розвагах: дійство пройшло з жартами, конкурсами та частуваннями. Хлопці взяли участь у головному дійстві свята – кусанні (відщипували) калити, кожен із них намагався відкусити (відщипути) шматочок калити, демонструючи свою спритність та винахідливість.

А ще не забули привітати Андрія з днем ангела, та всім присутнім побажали успіхів у навчанні, всіляких гараздів, берегти та наслідувати нашу спадщину в якій є кмітливість, розум та духовна скарбниця нашого народу. Вашій увазі презентація.

Пізнавальна година «Права свої знай, обов'язки не забувай» (07.12.2021)

На пізнавальну годину «Права свої знай, обов'язки не забувай» завітали учні першого гімназійного класу (класний керівник Галина Василівна Ополянчук). Зустріч розпочали  вітанням всіх, а особливо тих хто знає свої права та обов'язки і хоче знати ще більше.

П’ятикласники заглядали у «чарівну скриньку» в якій знаходиться - раціональний скарб планети Земля, так заглядаючи діти у дзеркалі побачили кожен себе. Адже людина найцінніший скарб.

У кожного з нас є свої права та обов'язки, під час зустрічі діти поповнили свої знання про права та обов'язки, дізналися про закони, які захищають права дітей. Вашій увазі презентація

День української хустки (07.12.2021)

7 грудня в усьому світі святкують День української хустки. Хустка для українського народу завжди була прикрасою, яка зберігає в собі народні традиції.
День Української Хустки почали відзначати за ініціативи вінничанки Людмили Станіславенко. Ініціативу підтримали громадські діячі, актори та успішні жінки з України та усього світу. У 2019 році свято відзначили у Іспанії, Канаді, США, Казахстані, Йорданії, Латвії, Індії та Португалії. Цього ж року Людмила Станіславенко ініціювала проведення Дня Української Хустки на державному рівні.
Відвідувачів бібліотеки Красилівського НВК зачарувала виставка хусток, які принесла до бібліотеки педагог-організатор Аліна Олександрівна Омелянчук дещо із колекції своїх бабусь. Першими звернули увагу на таку ошатність дівчата і звичайно приміряли, не залишились байдужими і хлопці.
Ну і зазвичай фото на згадку, Вашій увазі презентація

День Збройних Сил України (06.12.2021)

Загальне професійне свято всіх українських військовослужбовців давно заслужило всенародну повагу і шану з боку офіційних державних структур усіх рівнів. Цей День приурочений до дати прийняття Закону незалежної України від 6-го грудня 1991-го року «Про Збройні Сили України». Саме свято - День Збройних Сил України було встановлено у 1993-му році постановою Верховної Ради України від 19-го жовтня № 3528-XII.

Не дивлячись на виниклі економічні та інші труднощі, які випали на долю нової незалежної української держави з розпадом Радянського Союзу, діючому складу українських військових вдалося не лише зберегти високий професіоналізм, боєготовність і хороші армійські традиції, але і стати однією з найсучасніших і боєздатних армій на пострадянському просторі. На сьогоднішній день сили українських миротворців широко затребувані всім світовим співтовариством, що свідчить і про високі технічні можливості, і про довіру до професійної підготовки військовослужбовців Збройних Сил України.

До складу української армії входять всі роди військ, які представлені Повітряними і Військово-морськими силами України, а також Сухопутними військами. У структуру Сухопутних військ входить армійська авіація і аеромобільні війська, механізовані і танкові війська, ракетні війська і артилерія, високомобільні десантні війська і Війська протиповітряної оборони. У структуру Повітряних сил включені винищувальна і штурмова авіація, розвідувальна, транспортна і бомбардувальна авіація, зенітно-ракетні та радіотехнічні війська.

Доблесть і честь солдатів і офіцерів - в цьому справжня сила будь-якої армії та українські військовослужбовці зберегли все це і примножили. Український воїн - надійний захисник, відданий патріот і людина, для якої честь, свобода і незалежність далеко не порожній звук. Джерело

В бібліотеці Красилівского НВК до Дня Збройних Сил України організована тематична  викладка матеріалів присвячених Збройним Силам України, а також проводились інформаційні перерви. Вашій увазі фото.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом (01.12.2021)

Щорічно, 1 грудня, вся світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. В бібліотеці Красилівського НВК запропоновано до перегляду та ознайомлення книжкову виставку-застереження «Знати щоб жити» на якій представлено добірку матерів, що розповідають про одне з найнебезпечніших захворювань та як йому запобігти.

Для здобувачів освіти 6-Г гімназійного класу  (класний керівник Ольга Олексіївна Харчук) була проведена годинна-застереження, під час якої вони дізналися про проблеми ВІЛ – інфікованих , а також інформацію необхідну для уникнення зараження. Здобувачі освіти зіграли рольову гру «Прийміть до школи».

Нехай кожен усвідомить всю небезпеку, яку несе СНІД і зробить усе можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких від цієї страшної інфекції. Вашій увазі фото

 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом та порозуміння з ВІЛ-інфікованими (30.11.2021)

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом та порозуміння з ВІЛ-інфікованими, мета якого полягає в тому, щоб привернути увагу людей до проблеми і надати якомога більше інформації, необхідної для уникнення зараження.

СНІД був виявлений наприкінці 1970-х – початку 1980-х років ХХ століття. Перші повідомлення про ВІЛ/СНІД з’явилися в США у 1981 році, але вже на сьогодні захворювання зареєстровано практично в усіх країнах світу, до того ж кількість хворих невпинно збільшується.
В Україні 1987 року зареєстрували перші шість випадків ВІЛ-інфікування серед громадян країни та 75 випадків серед іноземців. У 1995 році  поширення ВІЛ/СНІДу в Україні набуло епідемічного характеру – зареєстрували 1490 випадків інфікування на рік. Як не прикро, але сьогодні Україна займає одне з перших місць у Європі за темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції.
Серед численних хвороб, якими хворіє людство нині, синдром набутого імунодефіциту (СНІД) є однією з найважчих. Цю хворобу спричиняє особливий збудник – вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), який вражає певні клітини імунної системи людини, розвивається та розмножується в організмі і призводить до повної втрати захисних сил організму та розвитку СНІДу – комплексу захворювань з різними симптомами. Точно передбачити, що станеться з людиною, у якої виявлено ВІЛ, дуже важко, тому що вірус на всіх впливає по-різному. У разі розвитку ознак захворювання на СНІД середня тривалість життя людини становить від 1 до 3 років.
Необхідна умова інфікування – потрапляння вірусу в кров, а передавання можливе тільки через біологічні рідини людини, які містять велику кількість вірусу. Таким чином, основними шляхами передачі ВІЛ є: статевий контакт із ВІЛ-інфікованою людиною; контакт крові з кров'ю. Це відбувається здебільшого при ін’єкціях, коли використовують інструментарій, який уже застосовувався; передача від матері до дитини під час вагітності (під час пологів та годування груддю). Зараження в побуті можливе в разі спільного користування з хворим або вірусоносієм зубною щіткою, ножем, ножицями, лезами для гоління, манікюрним інструментом, особливо, якщо на шкірі або слизовій оболонці наявні дрібні тріщини.
Численні дослідження довели, що ВІЛ не передається під час повсякденних контактів, дотиків або поцілунків, обіймів, кашлю, чхання, через предмети домашнього вжитку: постільну білизну, посуд, одяг, книги, через їжу і воду, а також укуси комах чи тварин. Безпечним щодо зараження є також відвідування місць громадського користування: бані, сауни, басейну, туалету, громадського транспорту.
Вірус може жити в організмі людини від моменту зараження до появи перших ознак хвороби (від 1 тижня до 3-4 років, інколи – 6-10 років та більше), не викликаючи жодних симптомів. Це безпосередньо залежить від загального стану організму в цілому й імунної системи зокрема на момент зараження та відповідного супроводження ВІЛ-інфікованого.
Більшість людей не підозрюють, що інфіковані і дізнаються про це випадково. Хоча відразу після інфікування спостерігаються симптоми простуди, потім настає прихований період. Проте вірус може передаватися іншим людям, перш ніж з’являться якісь ознаки захворювання. Зовні ВІЛ-інфіковані нічим не відрізняються від інших людей. Характерні симптоми виникають на пізніх стадіях захворювання і можуть бути розпізнані лише медиками. Дуже часто основними причинами смертності є навіть не СНІД, а інші інфекції, з якими ослаблений ВІЛ-інфекцією організм не може боротися.
Будова вірусу дуже складна. Він постійно змінюється, потрапляючи від однієї людини до іншої, змінюється навіть у процесі лікування. Досі тривають пошуки вакцини. Тисячі людей щорічно гинуть від СНІДу.
Але, на щастя, вірус дуже нестійкий, чутливий до хімічних і фізичних впливів. При температурі 22 0С його активність зберігається незмінною впродовж 4 діб, як у сухому вигляді, так і в рідинному. Він утрачає свою активність після обробки впродовж 10 хвилин 0,5% розчином гідрохлориду натрію або 70% спиртом. Для нього згубними є домашні відбілюючі засоби. Також він гине при безпосередньому впливові спирту, ацетону, ефіру. На поверхні неушкодженої шкіри людини вірус швидко руйнується під впливом захисних ферментів організму і бактерій. Він швидко гине при нагріванні понад 56 0С і майже миттєво під час кип’ятіння. В умовах кімнатної температури ВІЛ може вижити протягом багатьох днів.
Більшість людей інфікуються ВІЛ у працездатному віці 20-49 років і можуть продовжувати працювати після інфікування. Хвороба СНІД – не тавро, а біда. Ця хвороба не тільки медична, а й соціальна, економічна, моральна, правова. Ніхто не застрахований від зараження, проте здоровий спосіб життя, дотримання гігієнічних і морально-етичних норм поведінки є першою і основною запорукою профілактики СНІДу. Здавалося б, усе так просто: бути обережними там, де доводиться мати справу безпосередньо з кров’ю, стежити, щоб на тілі не було порізів і саден, не вживати наркотики, зберігати відданість одному статевому партнеру… Більшість людей стали жертвами СНІДу через власну безпечність і недостатню поінформованість, через легковажне ставлення до свого здоров’я.
Сьогодні зусилля багатьох організацій спрямовані на боротьбу з поширенням СНІДу через пропаганду гігієни та здорового способу життя. У 2000 році стартував проєкт «Червона стрічка». Червона стрічка у формі перевернутої букви «V» є символом боротьби зі СНІДом, а також співчуття і надії на майбутнє без цієї чуми. Її творцем став американський художник Франк Мур. Вперше стрічки з’явилися на церемонії вручення щорічної премії «TonyAwards». Всім учасникам заходу було запропоновано приколоти їх до одягу. Символ завоював популярність дуже швидко і з тих пір став елементом дрес-коду на інших церемоніях.
Людина, яка тільки-но дізналася про свій ВІЛ-позитивний статус може відчувати розпач, їй може здаватися, що тепер вона не така як всі, що її тепер не будуть сприймати такою, якою вона є. Проте ВІЛ-інфікований чи хворий на СНІД – це насамперед людина, наділена такими самими почуттями, бажаннями, надіями, що й здорові люди. І те, як їй вдається подолати кризу і розпочати боротьбу за своє життя, значною мірою залежить від її оточення – рідних і друзів. Величезна допомога хворому полягає у психологічній підтримці. Має дуже велике значення спілкування з людьми, що знаходяться у схожій ситуації. Вони, як ніхто інший, чудово розуміють, що відчуває кожен із них.
У наш час існують спеціальні тести (аналізи), які визначають наявність ВІЛ у крові людини. Слід знати, що з моменту проникнення ВІЛ-інфекції в організм людини, проходить певний час, протягом якого організм продукує достатню кількість антитіл, щоб їх вже можна було виявити в крові. У випадку ВІЛ – це, як правило, від 2 до 12 тижнів, іноді довше. Тому людям, що проходять тестування на ВІЛ, рекомендують повторити аналіз ще раз через 3 місяці.
Хоча тепер не існує вакцини від ВІЛу і ліків, здатних повністю позбавити людину від вірусу, розроблено і впроваджено ефективну схему лікування, яка дозволяє знизити вміст ВІЛу в організмі, підтримати імунітет і значно покращити якість життя ВІЛ-позитивного. Своєчасне звернення по медичну допомогу підвищує ефективність лікування, яке включає не тільки призначення ліків, але й консультування та підтримку людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом.
Нехай кожна людина до кінця усвідомить всю небезпеку, яку несе СНІД, і зробить усе можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких та рідних від цієї страшної інфекції. Джерело
 

Від миру вдома до миру в усьому світі (29.11.2021)

Я маю право жити на землі.

Творити, дихати, учитись.

Примножувать багатства всі її,

Своєю Україною гордитись.

Щорічно з 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства» з метою привернення уваги до проблем подолання насильства в сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Період кампанії охоплює наступні важливі дати:

25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;

3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;

5 грудня – Міжнародний день волонтера;

6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;

10 грудня – Міжнародний день прав людини.

В бібліотеці Красилівського НВК організовано виставку матеріалів до акції «16 днів проти насильства».

 Немає виправдання бездушності, цинізму, агресивності, жорстокості, і щоб не потонути в хвилях негативних емоцій гніву, незадоволенності життям, які накладаються на не зовсім здоровий соціальний фон, ми пам'ятаємо

Берегти в собі людське, поважати в собі людину закликають матеріали виставки. Вашій увазі фото 

Інформаційні  хвилини пам’яті жертв Голодомору (25.11.2021)

Щороку в четверту суботу листопада українці вшановують пам’ять жертв Голодомору.  До цієї дати в бібліотеці підготовлена книжкова виставка з символічними атрибутами: колоски пшениці, незабудки пам’яті, та інформація про цю трагічну сторінку в житті українського народу.

З відвідувачами бібліотеки провели екскурс-реквієм підчас якого говорили що таке голод, що таке голодомор, що таке геноцид, причини голодомору в Україні. Під час заходу відвідувачі читали та слухали поетичні рядки присвячені темі Голодомору.

Учасниками сьогоднішніх заходів були здобувачі освіти 3-Б класу (класний керівник Марія Михайлівна Ястремська) та здобувачі освіти 6-Д гімназійного класу (класний керівник Тетяна Миколаївна Бачок) . Вашій увазі фото

https://drive.google.com/file/d/1yAG7dmZ9mKi0yFpoS4_EoK8erFW1QZyA/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1cq3BocjTxI4C1hM95fuBDni_KtM4ezEY/view?usp=sharing

Інформаційні хвилини «Голод 33-го біль душі і пам’ять серця»

23 листопада  до бібліотеки Красилівського НВК на інформаційні хвилини присвячені до Дня пам’яті жертв Голодомору 1932-1933рр., завітали здобувачі освіти 1-А гімназійного класу (класний керівник Галина Василівна Ополянчук) та 1-Б гімназійного класу (класний керівник Олена Федорівна Кучер). Учасникам заходів класні керівники та бібліотекар розповіли про жахи голоду  1932-1933рр., про загибель мільйонів невинних людей, про трагізм, який ховається під словом «голодомор». Відвідувачі бібліотеки познайомилися з матеріалами переставленими на виставці-реквієм «Голодомор 1932-1933», ділилися спогадами своїх прабабусь та прадідусів про пережитий голод. Вашій увазі презентація

Години пам’яті «Голод 33-го біль душі і пам’ять серця»  (22.11.2021)

Голод - це страшне слово повертає нас у далекі 1932-1933 роки. Український народ у смутку і скорботі доземно схиляє голови, вшановуючи пам'ять мільйонів його жертв, засуджуючи творців цієї чорної сторінки в історії України. Смуток огортає душу, коли вчитуєшся й осмислюєш рядки архівних документів, вислуховуєш сповнені печалі розповіді очевидців Голодомору, штучно створеного в Україні. Але правду про це повинні знати всі, якою б гіркою вона не була. Саме з цією метою 22.11.2021 р., напередодні скорботної дати, в бібліотеці Красилівського НВК були проведені години пам’яті «Голод 33-го біль душі і пам’ять серця». На години пам’яті до бібліотеки завітали здобувачі освіти 6 - Б гімназійного класу (класний керівник Володимир Макарович Хільчук), а також здобувачі освіти 3-Б гімназійного класу (класний керівник Олена Володимирівна Медвідь).  Відвідувачі познайомилися з виставкою-реквієм «Голод 1932-1933», яка організована у бібліотеці Красилівського НВК до 88 річниці голодомору в Україні, а також знайомилися з матеріалами представленим на виставці, читали вірші та спогади очевидців страшних подій, та ознайомилися з Книгою пам’яті. Вашій увазі презентація

Виставки-реквієм «Голод 1932-1933» (22.11.2021)

Голодомор 1932-33 років - найбільша трагедія в історії українського народу. Про це свідчать неспростовні факти і шокуючі цифри, а також те, що вона спричинена люди­ноненависницькою політикою більшовицького режиму відвідувачі бібліотеки могли дізнатися з виставки-реквієм «Голод 1932-1933», яка організована у бібліотеці Красилівського НВК до 88 річниці голодомору в Україні. Відвідувачі знайомилися з матеріалами представленим на виставці, читали спогади очевидців страшних подій, вірші та ознайомилися з Книгою пам’яті. Вашій увазі фото 

«Свобода. Гідність. Україна.» година спілкування (19.11.2021)

19 листопада в бібліотеці Красилівського НВК завітали здобувачі освіти 2-А гімназійного класу (класний керівник Інна Іванівна Макарець) на годину спілкування «Свобода. Гідність. Україна.», які присвячені революції Гідності. Ведуча Яна Гоц розповіла про події 21 листопада 2013 року. Під час заходу відбувалося активне спілкування та обговорення подій, що стосувалися подій революції Гідності. Слухали «Казку про Майдан» Христини Лукащук яку читала автор, також знайомилися з матеріалами представленими у викладці. Вашій увазі фото 1, 2.

Діти квіти життя (19.11.2021)

19 листопада в бібліотеці Красилівського НВК відбулись інформаційні хвилини присвячені до Всесвітнього дня дитини. Відвідувачі дізнались про права та обов’язки дітей, які записані в Декларації прав дитини та Конвенції ООН про пава дитини. Також діти дізналися що і  в ХХІ столітті на планеті є ще багато проблем голоду, війни і миру, нестачі води, не всі діти мають доступ до навчання, медичного обслуговування та безпеки, тому 20 листопада проголошено Всесвітнім днем дитини, щоб звернути увагу громадських та державних організацій на проблеми дітей у всьому світі. Цій події в бібліотеці оформлена фотозона-інсталяція «Діти квіти життя».

До бібліотеки завітали здобувачі освіти 3-Б класу з класним керівником Марією Михайлівною Ястремською на інформаційні хвилини присвячені Всесвітньому дню дитини, а також інші відвідувачі бібліотеки знайомилися з матеріалами представленими на виставці. Вашій увазі презентація.

Здобувачі освіти 2-Б гімназійного класу з класним керівником Людмилою Дмитрівною Кравчук прийняли участь у поетичному марафоні «В центрі Всесвіту Дитина», в якому прославляли дитинство у віршах. Вашій увазі відео

Виставка "День фіолетових книг"  (19.11.2021)

У шкільній бібліотеці Красилівського НВК організована виставка "День фіолетових книг" з нагоди тижня толерантності. Відвідувачі бібліотеки знайомилися з книгами представленими на виставці. Вашій увазі фото 1, 2, 3, 4

Свобода. Гідність. Україна. (18.11.2021)

До Дня Гідності та Свободи в бібліотеці Красилівського НВК оформлена інсталяція «Свобода. Гідність. Україна.», а також викладка матеріалів присвячена революції Гідності. Вашій увазі фото 1,   2,   3.

Виставка "День блакитних книг"  (18.11.2021)

У шкільній бібліотеці Красилівського НВК організована виставка "День блакитних книг" з нагоди тижня толерантності. Відвідувачі бібліотеки знайомилися з книгами представленими на виставці. Вашій увазі фото 1,   2,   3

 

Виставка "День жовтих книг"  (17.11.2021)

У шкільній бібліотеці Красилівського НВК організована виставка "День жовтихкниг" з нагоди тижня толерантності. Відвідувачі бібліотеки знайомилися з книгами представленими на виставці. Вашій увазі фото

Лист з минулого (17.11.2021)

17 листопада учні 4-Б класу з класним керівником Наталею Іллівною Нагорною завітали до бібліотеки з «листом у майбутнє» який вони написали 20 листопада 2020 року. Цей лист  був написаний для себе, і потрібно було прочитати та проаналізувати через рік (тобто сьогодні), що було виконано. Здобувачі освіти із задоволенням читали листи для себе із серйозністю та відповідальністю аналізували їх, адже мова ішла про гідність та свободу. Щира подяка всім учасникам заходу.

Вашій увазі фото 1, 2, 3

Бібліотечні посиденьки «Толерантність – запорука людяності»  (16.11.2021)

З нагоди Міжнародного дня толерантності до бібліотеки Красилівського НВК завітали здобувачі освіти 6-Д гімназійного класу (класний керівник Тетяна Миколаївна Бачок) на бібліотечні посиденьки «Толерантність – запорука людяності». Під час заходу відвідувачі познайомилися з історією відзначення дня толерантності. Читали вірші та притчі, обговорювали різні ситуації а також розповідали про героїв улюблених книги та їх толерантність, складали  інформаційний колаж «Модель толерантності», а також провели дослідження наскільки ми всі різні, але рівні. Щира подяка всім учасникам бібліотечних посиденьок та класному керівнику. Вашій увазі презентація.

 Виставка "День червоних книг"  (16.11.2021)

У шкільній бібліотеці Красилівського НВК організована виставка "День червоних книг" з нагоди тижня толерантності. Відвідувачі бібліотеки знайомилися з книгами представленими на виставці. Вашій увазі фото

Пізнавальний калейдоскоп «Книги читаємо – багато знаємо» (16.11.2021)

15 листопада до бібліотеки Красилівського НВК завітали здобувачі освіти 3-А класу (класний керівник Інна Володимирівна Шелих), з ними був проведений пізнавальний калейдоскоп «Книги читаєм – багато знаєм». Під час заходу діти познайомились з виставкою зелених книг, яка була організована з нагоди кольорового тижня толерантності. Під час веселої, дружньої атмосфери передивлялись книги, які їх зацікавили, відгадували загадки, розповідали про улюблені книги, а коли потомились провели фізкультхвилинку. На завершення зустрічі третьокласники вибрали книги які їм сподобалися для читання в дома. Щира подяка класному керівнику та здобувачам освіти 3-А класу. Вашій увазі презентація 

Дніпровій Чайці — 160 (01.11.2021)

1 листопада в Україні відзначають 160-ліття української письменниці Дніпрової Чайки. 1916-18 роки вона прожила на території сучасної Донеччини. 

“Дніпрова Чайка” — такий псевдонім колись обрала для себе українська письменниця Людмила Василевська-Березіна, твори якої українські школярі читають на уроках мови й літератури. А у музичних школах досі вивчають мелодії з дитячих опер Миколи Лисенка “Коза-дереза” та “Пан Коцький”. Ці композиції створені на лібретто Дніпрової Чайки.

Більше тут

Звіт-презентація Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек (01.11.2021) 

З 1 по 31 жовтня 2021 року проходить Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек під гаслом «Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності» Звіт-презентація

Обласна мережева акції  «Бібліотека про краєзнавство» (29.10.2021)

У жовтні 2021 року проходила обласна мережева акція  «Бібліотека про краєзнавство» в рамках  Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек під гаслом «Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності». За умовою акції планується створення колективного цифрового інформаційного продукту – web-дайджест краєзнавчого напряму.

Ніна Іванівна створила інтерактивний плакат «Красилівщина літературна»

День визволення України від фашистських загарбників (28.10.2021)

Друга світова війна принесла з собою таку безліч трагедій, віроломства і зруйнованих доль, що до цих пір все людство із сумом і гіркотою згадує про ті далекі події, які торкнулися практично всіх на нашій спільній землі. Є суд історії. Вже майже досконально вивчені всі масштаби цієї згубної війни. Її причини, її наслідки. Перемога. Це була перемога зі сльозами на очах. Це були сльози радості і одночасно сльози горя. Це не можна описати простими словами. Складні формулювання так само не підійдуть. Не можна висловити те, що відчували наші батьки і діди, матері і бабусі, на очах яких відбувався весь жах однієї з найкривавіших воєн на нашій планеті. Не можна висловити, але ми і не маємо права забути те, що розповідали нам свідки, які так чи інакше брали участь в цьому. Інакше це може повторитися. І ми говоримо: «Ні хто не забутий!», «Ні що не забуто!». Будемо пам’ятати і навчимо своїх нащадків!

З метою закріпити й увіковічити історичну пам’ять написано і пишуться маса книг, документальна і художня література. Відзнято безліч відеоматеріалу. Все це доступно, лише уходять справжні свідки тих давніх подій, які назавжди змінили світ. Ми не будемо забувати їх свідоцтва!

У нашому календарі є не мало дат, які нагадують нам про ті далекі роки. Кожне наше місто чи містечко, регіон мають пам’ять про цю страшну війну. День визволення України від фашистських загарбників відзначається 28-го жовтня. Це був кульмінаційний результат ряду наступальних операцій, найбільш значимі з яких: Донбаська - з 13-го серпня по 22-е вересня 1943-го року, Корсунь-Шевченківська операція - з 24-го грудня 1943-го по 17-е лютого 1944 - го року, Львівсько-Сандомирська - з 13-го липня по 29-е серпня 1944-го року і заключна Східно-Карпатська операція, яка була розпочата військами і з’єднаннями радянської армії з 8-го вересня 1944-го року і призвела до остаточного звільнення та вигнання останніх гітлерівських загарбників з території України 28-го жовтня 1944-го року.

До кінця війни залишалося ще пів року. Будемо пам’ятати!

День визволення України від фашистських загарбників був вписаний тоді до національного календаря сучасної України. Це відобразилося, за даними проекту DilovaMova.com, і в Указі Президента незалежної України № 836 від 20-го жовтня 2009-го року.

Будемо пам’ятати і не забувати! У цей День ми приєднуємося до вшанування всіх, хто забезпечив це звільнення! Добра пам’ять про вас завжди буде жити в наших серцях.

З Днем визволення України! Джерело

Відзначення кращих читачів бібліотеки, які долучились до організації та проведення Всеукраїнського місячника шкільних бібліотеки 2021 (22.10.2021)

До бібліотеки Красилівського НВК були запрошення кращі читачі бібліотеки, які долучилися до організації та проведення Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2021, який проходив під гаслом «Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності».

Директор Олена Іванівна Ковальчук подякувала активістам за їх активну позицію та побажала натхнення, побільше позитивних вражень та подальшого творчого розвитку та цікавих і пізнавальних зустрічей в бібліотеці.

 Щира подяка всім хто долучився до підготовки та проведення Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2021

Вашій увазі презентація.

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2021

Екскурсія до бібліотеки «Книги - нові друзі та нові враження» (22.10.2021)

До бібліотеки НВК на екскурсію завітали учні 1 класу (класний керівник Ольга Іванівна Горда).

Під час екскурсії бібліотекар – Ніна Іванівна здобувачам освіти змістовно в доступній формі розповіла для чого існує бібліотека, про правила користуванням бібліотекою та бережливого ставлення до книги. Першокласники ознайомилися  з книжковими виставками та тематичними полицями, познайомилися з новинками літератури для дітей, провели захопливі читання віршів Людмили Савчук з елементами гри пальчикової гімнастики, яка захопила і зарядила всіх позитивними емоціями. Перше знайомство з бібліотекою для дітвори було незвичайним,загадковим і казковим.

Покидаючи бібліотеку діти були дуже задоволені і пообіцяли обов'язково прийти знову. Вашій увазі презентація.

Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2021

Благодійна акція «Книга в дарунок бібліотеці» (22.10.2021)

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2021, який проходить під гаслом «Краєзнавство в шкільний бібліотеці: нові традиції та цінності» в бібліотеці Красилівського НВК була організована благодійна акція «Книга в дарунок бібліотеці» завдяки котрій фонд шкільної бібліотеки поповнився новою літературою. Щира поляка всім, хто долучився до благодійної акції та подарував книгу бібліотеці бо впевнені, що подаровані книги стануть важливою частиною фонду шкільної бібліотеки і обов’язково знайдуть свого читача. Вашій, увазі фото

Тиждень роззброєння 24-30 жовтня (24.09.2021)

Щорічне проведення Тижня роззброєння, що починається в день річниці заснування Організації Об’єднаних Націй, передбачено в Заключному документі спеціальної сесії Генеральної Асамблеї 1978 року, присвяченій роззброєнню.

Державам пропонувалося висунути на перший план питання про небезпеку гонки озброєнь, пропагувати необхідність її припинення і сприяти підвищенню розуміння громадськістю невідкладних завдань в галузі роззброєння.

У 1995 році Асамблея запропонувала урядам, а також неурядовим організаціям продовжувати брати активну участь у Тижні роззброєння.

Асамблея запропонувала Генеральному секретареві продовжувати як можна ширше використовувати інформаційні органи Організації Об’єднаних Націй для сприяння кращому розумінню світовою громадськістю проблем роззброєння і цілей Тижня. Джерело

Краєзнавчо-екологічна година «Подільські Товтри краса нашого краю» 21.10.2021

В рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2021 який проходить під гаслом «Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності», здобувачі освіти 6- В гімназійного класу разом з класним керівником Оксаною Петрівною Вітюк підготували і провели краєзнавчо-екологічну годину «Подільські Товтри краса нашого краю»  Вашій увазі презентація

 

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2021

Фотоконкурс «Край у фотооб’єктиві» І етап (шкільний) 18.10.2021

З 10 по 15 жовтня 2021 року проходив фотоконкурс «Край у фотооб’єктиві».

Переможцями стали:

у номінації 5-9 класи – Марина Солтис 2-А гімназійний клас (робота «Мікрорайон Левада»);

У номінації 10-11 класи – Михайло Гацан 6 –Б гімназійний клас (робота «Вечірні хмари»)  

Вашій увазі фото

Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2021

Бібліотечний Non-stop Краєзнавча тусовка в книжковому царстві (19.10.2021)

19 жовтня 2021 році в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2021 в бібліотеку Красилівського НВК «Гімназія та ЗОШ І ступеня» завітали здобувачі освіти 6 - Е гімназійного класу (класний керівник Марина Анатоліївна Зубчук) на «Краєзнавчу тусовку в книжковому царстві».

В бібліотеці гімназисти ознайомились з краєзнавчою літературою, приймали участь у вікторині «Вивчай і знай свій рідний край», встановлювали логічні пари літераторів Хмельниччини та їх творів, знайомились з веб сторінкою шкільної бібліотеки на сайті школи, переглядали бук трейлер на книгу Ю. Гжимайла «Красилів місто над Случем», розв’язували кросворд «Красилів», приймали участь у смайл-опитуванні «Улюблена книга, улюбленого письменника, створили вернісаж «Рушникове диво». 

Дякую всім хто приймав участь у краєзнавчій тусовці.

Вашій увазі презентація.

17 жовтня - Міжнародний день боротьби за ліквідацію злиднів (13.10.2021)

Він був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН (резолюція № A/RES/47/196) у 1992 році.

У своїй резолюції Генеральна Асамблея ООН закликала всі держави пропагувати у цей день заходи з ліквідації злиднів та бідності.

Як соціальне явище бідність завжди була в центрі уваги ООН. Саме тому у «Декларації тисячоліття», прийнятій главами 147 країн світу, включаючи Україну, на Саміті тисячоліття у вересні 2000 року, міжнародна спільнота поставила перед собою низку цілей в області людського розвитку, в тому числі скоротити наполовину до 2015 року частку людей, які живуть в умовах крайньої бідності.

Незважаючи на суттєвий прогрес, досягнутий людством в області підвищенні добробуту, бідність і в XXI столітті залишається глобальною проблемою.

Із понад 7 мільярдів людей, які населяють планету, 2,8 млрд (47%) живуть менше, ніж на 2 долари в день, а більше 1,2 млрд. (20%) – менше, ніж на 1 долар у день.

приблизно 800 млн чоловік (14% населення світу) не отримують необхідного мінімального рівня харчування і майже півмільярда чоловік хронічно недоїдають, з них третина – діти.

Бідність позбавляє людей необхідних можливостей та умов, які дозволяють прожити довге, здорове, творче життя, домогтися свободи і поваги до людської гідності, забезпечити гідний рівень життя.

Найпоширенішим у світі визначенням, в основі якого лежить визначення ООН, є бачення бідності як «стану тривалої вимушеної відсутності необхідних ресурсів для забезпечення задовільного способу життя». Сьогодні у це поняття включається не лише нестача грошей, але й обмеження можливостей реалізації потенціалу людини, викликане відсутністю гідної роботи, зручного житла, доступу до адекватної освіти та охорони здоров'я.

Крім цього, бідність включає в себе також безсилля перед обставинами, відсутність права голосу, відчуття беззахисності і страху, обмеження можливостей брати участь у демократичних процесах і бути почутим.

Історична довідка

17 жовтня 1987 року майже 100 000 правозахисників із декількох країн зібралися у Парижі на площі Прав людини – Трокадеро. Вони висловили своє неприйняття бідності.

Вимагаючи дотримання прав людини, правозахисники підтримали гасло отця Жозефа Врешинскі: «Там, де людина змушена жити у злиднях, порушуються права людини. Об'єднатися у боротьбі за повагу цих прав є священним обов’язком кожного».
У цей день на площі Трокадеро був закладений пам’ятний камінь.Джерело

«Козацька слава, що долає час» (13.10.2021)

До дня захисників Вітчизни, дня українського козацтва оформлена виставка «Козацька слава, що долає час».

13 жовтня у Красилівському НВК стартував І етап Всеукраїнської дитячо-юнацька військово-патріотична гри "Сокіл" ("Джура") до дня Захисника та захисниці України.

До участі долучилися 6-ті гімназійні класи Красилівського НВК "Гімназія та ЗОШ І ст.". Кожний клас сформував свій рій який мав свою емблему та клич. Учні мали завдання які виконували на різних локаціях. В бібліотеці працювала локація «Відун», яку організувала вчитель історії, заступник директора з навчально-виховної роботи Ольга Іванівна Заїка.

Вашій увазі презентація

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2021

Поетичні читання «Природа у поезії» (11.10.2021) 

Під час Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек 2021, який проходить під гаслом «Краєзнавство в шкільний бібліотеці: нові традиції та цінності», відбулися поетичні читання «Природа у поезії» в яких приймали участь учні 4-А класу (класний керівник Л. І. Дрозд). Вашій увазі відео https://youtu.be/0CJdH5lTak4

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2021

Краєзнавчих читаннях «Дитячі письменники краю» (07.10.2021) 

Здобувачі освіти 1- А гімназійного  класу (класний керівник Г. В. Ополянчук) взяли участь у краєзнавчих читаннях «Дитячі письменники краю», під час заходу  здобувачі освіти познайомилися з творчістю письменників Хмельниччини. Звернули увагу на творчості письменників Красилівщини, а також прийняли участь у смайл-опитуванні «Улюблена книга улюбленого письменника». Вашій увазі презентація 

Краєзнавчі подорожі: відвідування парку “Загадки рідного краю, або схованки під парасолькою” (05.10.2021) Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 2021

Осінь буває теплою, золотою, туманною... А ще осінь буває креативною! Саме такою вона була для здобувачів освіти 2 – Б класу (класний керівник Л. Д. Поліщук) та 3 –Б класу (класний керівник М. М. Ястремська та вчителька Л. Р. Левчук).

        У парку який знаходиться поряд зі школою на дітей чекала ціла розважальна подорож. Вони розгадували загадки про осінь, гралися в схованки під парасолькою, де знаходили краєзнавчі книги з якими вони знайомилися, а ще помічницею стала міні-енциклопедія «Дерева» за допомогою якої здобувачі освіти шукали дерева що зазначені в енциклопедії, а також збирали букети з освітнього листя.

Дякую всім хто приймав участь у краєзнавчих подорожах.

Ваші увазі презентація 

Всесвітній день вчителя (05.10.2021)

Щорічно 5 жовтня в понад 100 країнах світу відзначається день вчителя, який був заснований в 1994 році як Всесвітній день вчителя (World Teaches ’Day).

Це професійне свято всіх вчителів, викладачів і працівників сфери освіти — день, у який відзначаються роль і заслуги вчителів у процесі якісної освіти на всіх рівнях, а також їхній неоціненний внесок у розвиток суспільства.

Історичною передумовою для заснування Дня вчителя стала Спеціальна міжурядова конференція про статус вчителів (Special Intergovernmental Conference on the Status of Teachers), яка відбулась 5 жовтня 1966 року в Парижі. У результаті представниками ЮНЕСКО та Міжнародної організації праці був підписаний документ “Рекомендації щодо статусу вчителів” (Recommendation concerning the Status of Teachers).

У Всесвітній день вчителя ООН пропонує батькам і всім громадянам на хвилину задуматися про те, як змінив їхнє життя гарний учитель, пам’ять про якого вони зберегли.

Наприклад, на сході слово "вчитель", пишуть з великої літери, таким чином висловлюючи глибоку повагу і шану до людей даної професії. І дійсно, справжній учитель - це не просто людина, що дає знання - це людина, повністю віддає себе дітям, який ні вдень, ні вночі не знає спокою, у цих людей немає ні змін, ні канікул. Учителем треба народитися, стати їм неможливо. Тільки ставши дорослими, ми починаємо розуміти, що, вимагаючи певних зусиль і знань, вчителі вкладали в нас величезна праця і це не просто примха, а бажання допомогти стати надалі гідною людиною. Все, що роблять вчителі, заслуговує найщиріше визнання і подяки.

4 жовтня Всесвітній день захисту тварин (04.2021)

4 жовтня до Всесвітнього дня захисту тварин в бібліотеці Красилівського НВК організована викладка літератури «Тварини Червоної книги». Відвідувачі бібліотеки знайомилися з книгами та іншими матеріалами представленими на виставці. Вашій увазі презентація 

Міжнародний день боротьби проти ненасильства (01.10.2021)

Міжнародний день ненасильства проголошений на 62-й сесії Генеральної Асамблеї ООН і відзначається щороку в день народження Махатми Ганді (1869-1948), одного з керівників руху за незалежність Індії, основоположника філософії та стратегії ненасильства.

“Коли я впадаю у відчай, то згадую, що протягом усієї історії людства шлях істини і любові завжди перемагав. Так, були тирани і вбивці, і впродовж якогось часу вони здавалися непереможними, але, зрештою, вони завжди гинули – замисліться, завжди. Чи не однаково мертвому, сироті чи бездомному, проводяться божевільні руйнування від імені тоталітаризму чи від священного імені свободи і демократії? “Око за око” — і цілий світ може осліпнути… Існує чимало такого, за що я готовий померти, але немає нічого такого, за що я був би готовий убити” (Махатма Ганді, “Історія моїх експериментів з істиною”, 1927).

Протягом життя Ганді залишався вірним своїм переконанням стосовно ненасильства, навіть в умовах жорстоких утисків і перед лицем найважчих випробувань. Він був переконаний у тому, що “справедливі засоби ведуть до справедливих цілей”, тобто не можна побудувати миролюбиве й повноцінне суспільство за допомогою насилля. Якщо в його фундаменті лежатиме не свобода і мир, а щось інше, то нічого доброго з того не вийде і жодні лозунги й обґрунтування тут не допоможуть. Насилля породжує насилля, омана – чергову оману, ненависть – зворотню ненависть. Ганді був переконаний у тому, що індійцям у жодному разі не варто застосовувати насилля чи послуговуватися ненавистю у боротьбі за  свободу і незалежність країни проти англійського колоніального ярма.

Час показав, що Махатма Ганді мав рацію, а не був відірваним від дійсності фантазером; слушність його ідей підтверджується й нині, але не всім вони до вподоби – шлях ненасильства довгий і виснажливий, до того ж вкрай важко не піддатися спокусі взяти в руки зброю у мілітаризованому світі.

Як наголошується в резолюції ООН, цей Міжнародний день слугує ще однією нагодою задля того, аби якнайширше “пропагувати лозунг ненасильства, зокрема й шляхом просвітницької і суспільно-роз’яснювальної роботи”. Водночас підтверджується універсальність принципу ненасильства”, а також прагнення “утвердити культуру миру, терпимості, розуміння і ненасильства”. Джерело

Міжнародний день музики (01.10.2021)

Музика одна з прекрасних естетичних цінностей людства. Вона сприяє гармонізації нашого загального світовідчування, виступає інструментом самовираження і натхнення, служить джерелом непередаваних відчуттів і емоцій.

Вперше Міжнародний день музики провели 1-го жовтня 1975-го року. Засновником цього прекрасного Дня виступила Міжнародна музична рада (IMC) при всесвітній і поважній організації ЮНЕСКО. На 15-й Генеральній асамблеї IMC, проведеної в 1973-му році в Швейцарії, місто Лозанна, було прийнято відповідне рішення. Серед ініціаторів Міжнародного дня музики були присутні багато музикантів і композиторів, наприклад, Дмитро Дмитрович Шостакович, діячі міжнародних музичних організацій і товариств. Сер Ієгуді Менухін, голова IMC і його заступник Борис Ярустовський, звертаючись з листом до членів Міжнародної музичної ради 30-го листопада 1974-го року і окреслюючи цілі цього Дня для міжнародного співтовариства, підкреслювали важливість реалізації властивих ЮНЕСКО і всій світовій спільноті ідеалів миру і дружби між усіма народами, обмін досвідом та розвиток культур, взаємне поважне ставлення до різноманітних естетичних цінностей один одного, а також активне поширення музичного мистецтва для всіх верств суспільства в цілому.

Міжнародний день людей похилого віку (01.10.2021)

Людина, яка дожила до похилого віку, гідна поваги навіть тільки тому, що їй це по милості Божій вдалося. Далеко не всім дано таке величезне досягнення і благовоління відчути мудрість своїх років. Скидати з рахунків людину, яка досягла певного солідного віку абсолютно нелюдяно. Літній вік людини - зовсім не означає, що він вже на багато що не здатний, як раз навпаки, то що може літня людина, рідко здатний зробити більш молодий і мова зовсім не про сили і енергію, яка властива молодому поколінню, але про досвід і терпіння , наполегливість та здатность досягати поставлених завдань, ментальної гнучкості й толерантності, яка присутня в достатку у більшості літніх людей.

Нагадаємо, що офіційно в Італії Національний день бабусь і дідусів відзначається 2 жовтня, в Мексиці Національний день бабусь і дідусів святкують 28 серпня, в Естонії це дата в другу неділю вересня, День людей похилого віку в Палау відзначають 5 травня, на Кірібаті 15 липня присвячено цій події, в Південному Судані в другу неділю листопада, в Польщі - 22 січня. У США є навіть День літніх людей з діагнозом ВІЛ/СНІД, який проходить 18 вересня.

У наймудрішій книзі на землі, в Біблії, Святому Писанні, відкрито говориться про те, що від нашого ставлення до наших батьків і матерів безпосередньо залежить наша власна тривалість життя на цій землі. Зневагою до проблем літніх людей ми сіємо свої власні майбутні проблеми. Генеральна Асамблея ООН закликає уряди і влади, громадські організації та бізнесструктури, а також всіх людей на землі звернути і зосередити свою увагу на сприянні у вирішенні проблем літнього покоління. Наше цивілізоване суспільство - це суспільство для всіх віків. Нашими спільними зусиллями цілком можливо забезпечити, не тільки щоб ми жили довше, але й щоб наше життя було більш якісним та повноцінним, різноманітним і приносило глибоке задоволення. З Міжнародним днем людей похилого віку! 

Стартував Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек (01.10.2021) 

З 1 по 31 жовтня 2021 року проходить Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек під гаслом «Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності». 1 жовтня до бібліотеки завітали здобувачі освіти 6-Б гімназійного класу (класний керівник В. М. Хільчук). Зустріч розпочали з презентації  книжкової виставки «Край неповторний - Хмельниччина». Відвідувачів бібліотекар познайомила з літературою представленою на виставці, а також зробила огляд нової літератури краєзнавчої тематики.

Гімназисти взяли участь у смайл-опитуванні «Мій вклад у розвиток рідного краю» де ділилися своїми думками,що до розвитку рідного краю. Вашій увазі фото 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

Всеукраїнський день бібліотек – у бібліотеці Красилівського НВК (30.09.2021)

Святково, гамірно та урочисто було 30 вересня 2021 року у бібліотеці Красилівського НВК. Здобувачі освіти та вчителі ознайомилися з інсталяцією присвяченою Всеукраїнському дня бібліотек, переглянули книжкові виставки, виставку малюнків «Шкільна бібліотека очима дітей» багатьох зацікавила інсталяція «Моє книжкове дозвілля» – «помічника бібліотекаря», відвідувачі фотографувались на згадку, на перервах відвідувачі бібліотеки читали книги, малювали, розв’язували кросворди. Цікаво та змістовно пройшов пізнавальний калейдоскоп «Діти, книга, бібліотека» для здобувачів освіти 2-А класу (класний керівник Л. А. Славецька). Під час бібліодесанту 6-Г гімназійний долучився до смайл-опитування «Що я очікую від бібліотеки». Не пустував і «бібліодиванчик» де молодші школярі вибирали книги для читання та розглядали найулюбленіші книги. Вашій увазі презентація.

День пам’яті трагедії Бабиного Яру (29.09.2021)

Бабин Яр - одне з всесвітньо відомих місць трагедій, які стали символом Голокосту, урочище на північно-західній околиці Києва. За два дні 29 та 30 вересня 1941-го року, по офіційним історичними свідченням, там розстріляли майже 34 тисячі євреїв. З інших джерел лише за 5 днів нацисти розстріляли там майже 150 тисяч українських євреїв. Це були не лише жителі Києва, а і біженці з окупованих українських регіонів, що прибули до міста у надії на порятунок.

Масові розстріли у Бабиному Яру та розташованому поруч із ним Сирецькому концтаборі проводилися і пізніше, аж до звільнення Києва від окупації. Цей злочин тривав майже 103 тижні щовівторка і щоп’ятниці, як годинник.

Під час німецької окупації Києва у 1941—1943 роках Бабин Яр став місцем масових розстрілів німецькими окупантами за етнічною ознакою — євреїв та циган, мирного населення і радянських військовополонених, а також партійних та радянських активістів, підпільників, членів Організації Українських Націоналістів (переважно членів ОУН-м), заручників, психічнохворих, «саботажників» і порушників комендантської години та тих, хто чимось не догодив владі "вищої раси", яка будувала свій "арійський мир".

Ось декілька встановлених фактів: зокрема, 10 січня 1942 року було страчено близько 100 матросів і командирів Дніпровського загону Пінської військової флотилії, а 18 лютого 1943 року — трьох футболістів київського «Динамо»: Миколу Трусевича, Івана Кузьменка та Олексія Клименка (за деякими даними частина з футболістів були членами НКВД, що і стало причиною розстрілу), що дало привід для створення після війни легенди про так званий «матч смерті». У 1941—1943 роках у Бабиному Яру розстріляно 621 члена ОУН, серед них і відому українську поетесу Олену Телігу разом із чоловіком.

У 1946 році на Нюрнберзькому процесі, згідно з висновками спеціальної державної комісії для розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва, наводилася лише приблизна оцінка - близько 100 тисяч осіб. У різних публікаціях даються різні цифри загальної кількості знищених у Бабиному Яру — приблизно від 70 тисяч до 200 тисяч осіб.

Всесвітній день туризму (27.09.2021)
27 вересня всі любителі подорожей відзначають День туризму. Це свято заснували члени Всесвітньої туристичної організації у 1979 році.

Свято туризму відзначають не тільки люди, чий стиль життя пов’язаний з подорожами та рюкзаками. Турист — це людина, яка прагне до знань. Сьогодні святкувати, гуляти й веселитися можуть усі, хто любить подорожі, дізнаватися нове, розширювати світогляд: любителі походів, наметів, автостопів, постійних вражень, непосидючі шукачі пригод.

Крім того, Всесвітній день туризму — професійне свято тих, хто працює у цій сфері. Це вони планують наші відпустки, піклуються про нас у готельних комплексах, проводять нам екскурсії та супроводжують в турах.

До речі, це ж відмінний день, щоб спланувати свою наступну подорож або звернутися за цим до професіоналів. Як би там не було, нехай вона принесе масу вражень, відкриттів та цікавих попутників. Вашій увазі відео

2021 року Хмельницькому виповнюється 590 років (24.09.2021)

25-26 вересня хмельничани відзначатимуть Дні міста. Цьогоріч свято пройде під гаслом «Хмельницькому — 590: Магія любові і добра!».
День міста Хмельницький відзначається в останні вихідні вересня. Традиційно святкування проходять два дні - останню суботу вересня і наступну неділю.
Хмельницький - місто в західній частині України на річці Південний Буг.
Дата заснування міста не визначена, однак перша згадка про це місце відноситься до першої половини XV століття. Польський король Владислав ІІ Ягайло 1431 року надає вірній шляхті привілеї на подільські володіння. Ця дата відома і прийнята, в своєму роді, за якусь точку відліку існування міста. Так утворився центр торгівлі на перехресті головних торгових шляхів - Плоскирів.
У часи, коли ці краї були під владою Польщі, сюди було переселено багато поляків, з ними прийшов і католицизм. У 1795 році з приходом Російської імперії була заснована Подільська губернія. В цей час місто згадується вже як Проскурів.
У 1954 році, коли економіка області почала рухатися в напрямку підтримки військового сектора, місто стало одним з найбільш значущих військово-індустріальних виробників в Україні. Приблизно в той же час місто було перейменовано з Проскурова в Хмельницький на честь Богдана Хмельницького, відомого Українського гетьмана.

Європейський день мов (24.09.2021) 

Європейський день мов вважається традиційним святом у Європі з 2001 року. Його було запроваджено Радою Європи на підтримку лінгвістичного розмаїття, двомовності кожного європейця та розвитку викладання мов у світі. Цього дня в 45 країнах континенту відбуваються заходи, спрямовані на вивчення нерідних мов, передусім малих, рідкісних мов, мов нацменшин та мов, якими розмовляють мігранти. Свято привертає увагу до мовного й культурного різноманіття Європи, яке треба не лише підтримувати, але й усіляко поглиблювати, розширюючи діапазон мов, якими люди спілкуються протягом життя.

   У Європейському Союзі налічується 24 офіційні мови, близько 60 регіональних та понад 175 мов, якими розмовляють мігранти. Усі рішення, що приймають офіційні органи Європейського Союзу, сьогодні перекладають на всі офіційні мови і громадяни ЄС мають право звертатися до органів Євросоюзу та отримувати відповідь на свої запити на будь-якій з офіційних мов.

   Якщо у країнах Євросоюзу проходять заходи на вищому рівні, то виступи учасників, за необхідності, перекладають на всі офіційні мови.

  Незважаючи на декларовану рівноправність усіх мов Союзу, з розширенням кордонів ЄС все частіше спостерігається «європейська двомовність», коли фактично в роботі інстанцій (за винятком офіційних заходів) використовуються в основному англійська, французька і, меншою мірою, німецька – при цьому будь-які інші мови використовуються в залежності від ситуації. Збереження і розвиток мов, декларується як офіційна мовна політики Євросоюзу. Стандартом для сучасного європейця вважається володіння, як мінімум, двома іноземними мовами. Тому Європейський день мов закликає до вивчення іноземних, оскільки це шлях до взаєморозуміння між народами та державами.

  У світі існує близько 6-7 тисяч мов, більшістю з яких розмовляють в Азії та Африці. Щонайменше половина мешканців планети володіє двома або й більше мовами або розуміє дві, або більше мови. Мова та комунікації зараз як ніколи складають серцевину нашого суспільства. І тих, хто, вільно розмовляє щонайменше однією іноземною, зараз стає все більше і більше.

  Як кажуть фахівці, мода на володіння іноземними мовами не проходить ніколи. Ще в 18 столітті вважалося дуже модним використовувати в мові іноземні слова. Серед європейських мов найбільш поширеними сьогодні є португальська, іспанська, французька та англійська. Однак Європейський день мов повноправно можуть святкувати носії будь-якої мови європейської держави: польської, української, німецької тощо.

  Феномен володіння іноземними мовами вивчається вже давно. Вчені досі не можуть точно відповісти на запитання, чому вивчення іноземних мов одним людям дається дуже легко, а інші безрезультатно намагаються вивчити хоча б рідну мову. Багато хто вважає, що до цього повинна бути генетична схильність і навіть талант.

День партизанської слави (22.09.2021)

22 вересня 2001 року, в день 60-тої річниці з початку підпільно-партизанського руху в Україні в роки Великої Вітчизняної війни, в країні вперше відзначався День партизанської слави, встановлений Указом Президента № 1020/2001 від 30.10.2001.

День партизанської слави відзначається як данина всенародної поваги до тих, хто в суворий воєнний час боровся з фашистами в глибокому тилу ворога, не шкодуючи крові і самого життя.

6200 партизанських загонів і підпільних груп, які налічували близько мільйона людей, завдавали відчутних втрат гітлерівським військам на окупованій території, сприяючи просуванню частин і з’єднань Радянської Армії на захід.

За мужність і героїзм, виявлені в боротьбі з ворогом, 200 тисяч партизанів і підпільників нагороджено орденами і медалями, 223 з них визнані гідними звання Героя Радянського Союзу.

Сьогодні ми згадуємо і про подвиг воїнів Української Повстанської Армії, які боролися за незалежність України проти німецьких військ. З розсекречених документів вже відомо, що вони доставляли багато клопоту німецьким окупантам. Про це свідчать німецькі документи часів Другої світової війни, наприклад, в звіті СД за 19 березня 1943 йдеться: «У генеральному окрузі Волинь-Поділля націоналістична українська ... банда розвиває власну активність ..."; в липні 1943 року занепокоєність ситуацією з УПА висловив керівник генерального округу Волинь-Поділля Шене в записці на ім’я А. Розенберга: «на Волині немає жодної області не зараженої націоналістичними бандами. Особливо в західних областях ..."; шеф СД в Галичині телеграфував 22 квітня 1944 керівнику СС Г. Мюллер: "УПА виступає в регіоні як переконлива дестабилизирующая сила".

Історія рідко буває однозначною. У кожної медалі завжди дві сторони. Державне свято, присвячене героям партизанського руху в Україні, вшановує пам’ять всіх, хто боровся за визволення України від фашистської окупації. Воно з’явилося в національному календарі і як день пам’яті, адже проходять роки і прямих свідків того часу стає менше. Але герої не вмирають. Вони завжди будуть жити в наших серцях.

В бібліотеці Красилівського НВК оформлена викладка літератури «Репортаж з книжкової полиці – партизанськими стежками». Здобувачі освіти мали змогу познайомитися з літературою, що висвітлює партизанський рух, а також про дітей-партизанів. Вашій увазі фото 1, 2, 3

Міжнародний день миру (21.09. 2021)

Для деяких з нас мир - це повсякденна реальність. На наших вулицях спокійно, наші діти ходять до школи. Там, де підвалини суспільства міцні, безцінний дар миру може ніким особливо і не помічатися.

Проте для дуже багатьох людей у сучасному світі цей дар - не більше ніж казкова мрія. Вони живуть в кайданах атмосфери нестабільності та страху. Для них-то здебільшого і існує цей день.

Генеральна Асамблея проголосила Міжнародний день миру як день загального припинення вогню і відмови від насильства. З тих пір він і відзначається в Організації Об’єднаних Націй. Він покликаний змусити людей не тільки задуматися про мир, але і зробити щось заради нього. Свято відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/55/282.

ООН використовує святкування Дня миру, для залучення уваги до своєї різнобічної роботи в підтримку миру і для того, щоб спонукати окремих людей, групи та громади на всій планеті до осмислення проблем миру та обміну інформацією та практичним досвідом діяльності по його досягненню.

В Україні День миру закріплено відповідно до Указу Президента України № 100 від 5 лютого 2002 року.

Миру нам всім!

В бібліотеці Красилівського НВК оформлена інсталяція «Єднаймося заради миру», а також пройшли інформаційні хвилин, та інформаційні перерви на яких здобувачі освіти знайомились із переставленими матеріалами присвяченими Міжнародному дню миру. До бібліотеки завітали 4-А клас (класний керівник Л.І, Дрозд), 1- А гімназійний (класний керівник Г. В. Ополянчук), 6- А гімназійний (класний керівник М. І. Пастерук), 6-Д гімназійний (класний керівник Т. М. Бачок) та інші відвідувачі бібліотеки. Щира подяка всім хто долучився до відзначення Міжнародного дня миру.

Вашій увазі фото

 День винахідника і раціоналізатора України (17.09.2021)

У третю суботу вересня на Україні відзначається День винахідника і раціоналізатора, який був заснований в 1994 році. Це свято було встановлено для підтримки всіх раціоналізаторів та винахідників нашої країни.

Неможливо навіть уявити собі наш світ без винаходів. На що б було схоже наше життя, якби не наполеглива праця винахідників? Саме завдяки кращим ідеям відбуваються великі звершення і зміни в нашому житті.

Винахідницьку і раціоналізаторську діяльність в Україні регулює Український інститут промислової власності ‒ Укрпатент. На сьогодні Укрпатентом було зареєстроване близько мільйона патентів на винаходи, а також близько десяти тисяч патентів на корисні моделі.

У нашій країні діє Закон, який охороняє право на винахід. Згідно з ним винахід є результатом інтелектуальної діяльності винахідника, абсолютно в будь-якій технології. Звідси випливає, що право володіння авторством винаходу належить людині, яка створила його, і це правило суворо захищається Конституцією України. Але якщо винахід створений в результаті виконання службових обов`язків, то і право на здобуття патенту на такий службовий винахід (корисну модель) має працедавець винахідника. Джерело

Краєзнавча розвідка «Письменники рідного краю» (17.09.2021)

До бібліотеки Красилівського НВК завітали учні 3-А гімназійного класу з вчителькою української літератури Людмилою Василівною Гарник, де познайомилися з викладкою літератури «Хмельниччина літературна». Здобувачі освіти переглядали твори письменників Хмельниччини, де особливу увагу приділили творчості Оксани Радушинської. Вашій увазі фото 1, 2, 3

День працівників цивільного захисту України (День рятівника) (17.09.2021)
У підписаному 27.08.04 Президентом України Указі № 1010/2004 «Про день працівників цивільного захисту», відзначено значний внесок пожежників і аварійно-рятувальних формувань і служб у справі захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Надалі, згідно Указу Президента Укрїни № 830 від 12 вересня 2008 року цей День став мати назву "День рятівника".
Завдання, які стоять перед національними службами цивільної оборони більшості країн світу, пов’язані сьогодні переважно з проблемами мирного часу, що дозволяє говорити саме про цивільний захист населення, а не про цивільну оборону. Джерело

Міжнародний день охорони озонового шару (16.09.2021)

В 1994 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 16 вересня Міжнародним днем охорони озонового шару (A/RES/49/114). День встановлено на згадку про підписання Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар.

В 1987 році 36 країн, у тому числі і СРСР, підписали документ, згідно з яким країни-учасниці повинні були обмежити і повністю припинити виробництво озоноруйнівних речовин.

Державам пропонувалося присвятити цей день пропаганді діяльності відповідно до завдань і цілей, викладених у Монреальському протоколі і поправки до нього. Озоновий шар, цей тонкий газовий щит, захищає Землю від згубної дії певної частини сонячної радіації, сприяючи тим самим збереженню життя на планеті.

Озоновий шар простягається над землею величезною шапкою, що йде в космос. Ця хімічна сполука спостерігається на висоті 100 кілометрів. Він, особливо у верхніх шарах атмосфери, захищає Землю від жорстких небезпечних випромінювань. Якщо цей шар скінчиться коли-небудь, це буде небезпечно для всієї біосфери, для всього жівого.Від потрапляння ультрафіолетових променів на людину, може виникнути рак шкіри, сліпота та інші захворювання.

У 80-ті роки вчені зробили відкриття: в районі Антарктиди загальний вміст озону зменшилося в 2 рази. Саме тоді з’явилася назва «озонова діра». На виснаження озону впливає окис хлору. Він є продуктом заводів, підприємств промисловості. Ми не в змозі запобігти появі озонових дірок. Однак зберегти озон хоча б на побутовому рівні людині під силу.

День фізичної культури і спорту України (10.09.2021)

Традиційне святкування Дня фізичної культури і спорту в Україні припадає на другу суботу вересня (Указ президента від 29 червня 1994 року № 340/94).

Європейські види спорту, такі як футбол і боротьба почали поширюватися в Україні з кінця XIX ст. Всій Європі було відоме ім’я українського борця греко-римського стилю Івана Піддубного.

Багато перемог здобули українські спортсмени, виступаючи в різних видах спорту у складі збірних команд СРСР. Легендами українського спорту є стрибун Сергій Бубка (35 світових рекордів), футболісти Олег Блохін та Ігор Бєланов, відзначені «золотим м’ячем" як найкращі футболісти Європи.

Визнана в світі і українська школа художньої гімнастики. Зірками цього виду спорту свого часу були Ірина Дерюгіна і Лариса Латиніна, яка завоювала 18 олімпійських медалей (9 золотих, 5 срібних та 4 бронзові) - це найбільше досягнення в історії олімпіад. Всього українськими спортсменами було завойовано більше чотирьохсот олімпійських медалей. Свято фізичної культури і спорту відзначається в Україні повсюду. Це і День тренера, і День спорту, і урочиста дата для всіх, хто цінує і шанує заняття спортом, одночасно.

Сьогодні на спортивному небосхилі України сяють нові зірки.

Джерело https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=204&year=2021

12 вересня   Станіславу Лему 100 років від дня народження (09.09.2021)
Станіслав Лем народився у Львові 12 вересня 1921 року в сім'ї лікаря. 
У Львові Станіслав Лем провів дитячі та юнацькі роки. Спогадам про дитинство та Львів Станіслав Лем присвятив книгу "Високий замок".
У 1945 році  родина Лемів репатріювалася до Кракова, де Станіслав вступив на медичний факультет Ягеллонського університету. Після закінчення університету у вільний час від лікарської практики Лем почав писати оповідання.
Вперше його твори були опубліковані в 1946 році - у світ вийшли науково-фантастичні повісті. Пізніше це захоплення переросло в основне заняття, і перший літературний успіх прийшов до Лема після публікації роману «Астронавти» в 1951 році, який потім неодноразово публікувався за кордоном і завоював широку популярність.
Але на високий п'єдестал визнаного авторитету в області наукової фантастики Станіслава підняв інший його роман - «Магелланова хмара» (1955). З цього часу Лем - професійний письменник. Популярність прийшла до нього швидко. За чверть століття він створив кращі свої науково-фантастичні твори, в яких викривав споживацьке ставлення до життя і мілітаризм. За творами Лема знято кілька фільмів.
Твори Лема - високоосвіченої людини, що прекрасно розбирався в астрономії та біології, кібернетиці та фізиці - рясніють інтелектуальним гумором і грою слів. Його книги перекладені на 41 мову, їх тираж становить близько 30 млн. примірників. Станіслав Лем член Польської Асоціації Письменників, лауреат багатьох національних і зарубіжних премій, володар кількох вчених ступенів.
Помер Станіслав Лем 27 березня 2006 року в Кракові.
Станіслав Лем - автор творів-легенд, на яких виросли покоління шанувальників наукової фантастики, - "Соляріса", "Едему", "Зоряних щоденників Йона Тихого" - і безлічі інших. Станіслав Лем -письменник, якого критики називали "останнім з філософів-енциклопедистів". Але перш за все Станіслав Лем - класик світової літератури XX століття.
 

Красилову 577 років  (12.092021) 

До дня міста у бібліотеці Красилівського НВК оформлена виставка-інсталяція «З любов’ю до рідного міста». Здобувачі освіти знайомилися з літературою представленою на виставці, а також розв’язували кросворд присвячений рідному місту. Вашій увазі фото 1, 2, 3, 4

День українського кіно (10.09.2021)

Професійне свято працівників кінематографії - День українського кіно - встановлений Указом Президента від 12.01.1996 № 52/96 і відзначається щорічно у другу суботу вересня.

Перша українська кінозйомка відбулася у вересні 1896 року в Харкові, де фотограф Альфред Федецький зняв кілька хронікальних сюжетів. А вже в грудні Федецький влаштував перший український кіносеанс у Харківському оперному театрі.

З дореволюційним кіно в Україні пов’язана творчість багатьох популярних акторів. Королевою екрану тих часів була Віра Холодна, яка народилася в Полтаві і багато знімалася в Одесі.

У 1922 році було засновано Всеукраїнське фотокіноуправління, якому вдалося реконструювати одеське і ялтинське підприємства, а в 1928 році ввести в дію Київську кінофабрику (майбутню Київську кіностудію ім. О. Довженка). У 1930 р. в Україні з’являється перший звуковий фільм - документальна стрічка Д. Вертова «Симфонія Донбасу».

Українські художники впродовж минулого століття створили власну яскраву кіношколу, яка гідно збагатила світове кіно. У пам’яті назавжди залишаться імена Олександра Довженка і Івана Кавалерідзе, Марка Донського, Сергія Параджанова, Леоніда Бикова, Леоніда Осики, Івана Миколайчука і багатьох їх талановитих творчих послідовників. Протягом останніх років в український кінематограф прийшло нове покоління кіномитців.

У 2003 році був прийнятий Закон України «Про загальнодержавну програму розвитку кіноіндустрії», завданням якого є створення належних умов для розвитку кінематографії України, відновлення ролі і впливу національного кінематографу у культурній, соціальній і духовній сферах життя українського народу, відновлення кінематографії як конкурентоспроможної галузі, вдосконалення механізмів позабюджетного фінансування та залучення в кінематографію України інвестицій. 

Вашій увазі "Кінозал

Міжнародний день краси (09.09.20021)

XX століття стало революційним у сфері косметології. Міжнародний комітет естетики і косметології СІДЕСКО проявив ініціативу створення Міжнародного дня краси.

З 1995 року в цей день у світі особливо вітається все гарне, прекрасне, що приносить естетичне і моральне задоволення. Тому в багатьох містах і країнах саме 9 вересня повсюдно проводяться конкурси краси.

Далеко не завжди в конкурсах беруть участь представниці слабкої статі з класичними параметрами 90-60-90. Журі виділяють осіб, наділених неповторною красою, що полягає у своєрідності зовнішнього вигляду. 

Джерело https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=201&year=2021  

Міжнародний день грамотності (08.09.2021)

Ви вважаєте себе грамотною людиною? Впевнені? Вміння читати - лише мала частина вміння бути грамотною людиною, а ось здатність використовувати прочитане, отримуючи вигоду для себе, оточуючих вас людей, близьких і сім’ї - це більш вагома частина вміння бути грамотним, хоча і не завжди вирішальна.

Ви часто вмієте використовувати прочитане з користю?

Це просто - лише потрібно намагатися бути трохи більш уважним, трохи більш терплячим, по можливості не плутати «грішне» з «праведним» і обов’язково не спостерігати себе в очах своїх мудрецем, інакше ви можете так і не помітити користі тієї інформації, яка раптово з’явилася перед вами.

Чи страшно бути неграмотним? А що таке «грамотність»? Не виключено, що це - «ефективність» використання інформаційних даних, здатність постійно знаходити комунікаційні напрямки, творчий момент, мета якого - більш природне поліпшення якості життя.

Згідно з прогнозами, до 2020-го року, молодим фахівцям, щоб знайти роботу і бути конкурентно спроможними на ринку праці, вкрай необхідні будуть такі навички, як комунікабельність, вміння працювати в команді, здатність творчо та інноваційно підходити до вирішення поставлених завдань, а також критичне мислення.

Міжнародний день грамотності - один з міжнародних днів, що відзначаються в системі Організації Об’єднаних Націй. Відзначається щорічно відповідно до рішення 14-ї сесії ЮНЕСКО 1.141.

Грамотність - свято для людства, яке досягло вражаючого прогресу в цій галузі, довівши кількість грамотних людей у світі до чотирьох мільярдів. Однак грамотність для всіх - дітей, молоді та дорослих - ще не до кінця досягнута мета.

Боротьба з неписьменністю як і раніше залишається завданням величезного масштабу і складності. Незважаючи на помітні успіхи багатьох країн, більше 860 мільйонів дорослих залишаються неписьменними, а більше 100 мільйонів дітей не ходять до школи.

Безліч дітей, молодих людей і дорослих, охоплених шкільними або іншими освітніми програмами, не відповідають рівню, необхідному для того, щоб їх можна було вважати грамотними в умовах сьогоднішнього світу, що стає все більш складним.

Існує явна необхідність у розгортанні програм поширення грамотності, які були б спрямовані на групи учнів, що вимагають до себе особливої уваги, і в першу чергу до них належать жінки та дівчата, що залишилися за дверима школи. Там, де чоловіки й хлопчики не мають можливості одержання якісної освіти, вони теж потребують особливої уваги. Джерело https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=198&year=2021

Бінарний урок «Видатні особистості Красилівщини: від минулого до сьогодення» (06.09.2021)

З метою формування в учнів любові та поваги до рідного краю, 6 вересня, в стінах Красилівського НВК «Гімназія та ЗОШ І ступеня» відбувся бінар­ний урок з історії та предмету Захисту України для учнів 10-х класів на тему: Видатні особистості Красилівщини: від минулого до сьогодення» на якому даним з модераторів була міський голова - Ніла Островська.

У ході уроку Ніла Василівна розповіла учням про сьогодення нашого міста, і про те, як змінився Красилів та громада під її керівництвом: «У кінці 2010 року я була звичайним жителем нашого міста, але я перемогла на виборах. Отримати довіру людей - це, на мою думку, найпочесніше, що може бути в житті. І цю довіру потрібно виправдовувати щодня, щохвилини, без вихідних,  без відпусток, без святкових днів - такий режим роботи міського голови».

Також міський голова зазначила, що у 2018 році було започатковано звання «Почесний громадянин міста» - звання, що є вищим визнанням заслуг перед містом і його жителями, та розповіла про кожного, кому присвоєно це звання.

«Мені моя робота подобається! Дуже важливо кожному з вас знайти саме ту справу, яка буде в задоволення. Тоді й результат буде в задоволення всім, для кого ви працюєте: Знайдіть ту справу в житті і вперед - до вершин, до мрій! Підкоряйте ті вершини із задоволенням і ніколи не опускайте руки! Завжди вірте в себе!», - побажала старшокласникам Ніла Василівна.

До бінарного уроку з історії та предмету Захисту України була оформлена книжково-іюстративна виставка «Я люблю Красилів» Вашій увазі фото: 1, 2, 3.

2 вересня - День закінчення Другої світової війни (02.09.2021)
Офіційна і загальновизнана дата завершення Другої світової війни - 2-е вересня 1945-го року. У цей день рівно у 9-й годині і 2 хвилини (за токійським часом) був підписаний формальний акт про беззастережну капітуляцію останнього активного союзника фашистської Німеччини - Японії. Це сталося на борту американського лінкора ББ-63 «Міссурі». Цьому передувало зроблене раніше офіційне повідомлення японської влади від 14-го серпня, в якому вони брали умови капітуляції за формулою Потсдамської конференції без будь-яких поправок і застережень. Нагадаємо, що Японія погодилася на капітуляцію ще 10-го серпня, але з умовою збереження структури імператорської влади в країні. Дещо раніше - 6-го серпня 1945 го року, союзними військами Сполучених Штатів Америки вперше в історії людства була скинута перша атомна бомба і найбільше японське місто регіону Тюгоку Хірасіма було практично знищено. 8-го серпня СРСР офіційно оголосив війну Японії, а 9-го серпня друга Американська атомна бомба ще більшої потужності була скинута на центральне портове місто в Японії Нагасакі, розташоване на заході острова Кюсю, яке було практично стерте з лиця землі. Чи варто говорити про те, що відчував імператор Японії, котрий мав глибоку довіру з боку переважної більшості своїх підданих, погоджуючись на беззастережну капітуляцію?... Однозначний факт - це було мудре рішення, яке сприяло і збереженню його народу, і збереженню культури, і держави як такої.
Цей історичний Акт про капітуляцію підписали з боку Японської імперії начальник генерального штабу Умедзу Есідзіро і міністр закордонних справ Сігеміцу Мамору. З боку переможців були представлені: генерал армії США Дуглас Макартур, як Верховний головнокомандувач союзними арміями; Кузьма Дерев’янко генерал-лейтенант і офіційний представник Радянської сторони; Брюс Фрезер - адмірал Великобританії; Честер Німіц - адмірал флоту США; генерал Жан Філіп Леклерк з боку звільненій Франції ; канадський полковник союзних військ Лоренс Косгрейв; Еміл Хелфріх - лейтенант-адмірал Армії Нідерландів; Томас Блемі генерал Австралійської Армії; Сюй Юнчан - генерал першого класу з боку Китайської Республіки і Леонард Ізітт - віце-маршал авіації союзної Армії Нової Зеландії.
Всі формальності були залагоджені і світ вийшов зі становища, в якому перебував протягом багатьох і довгих, болісних і неймовірно кровопролитних років. Жах Другої світової війни залишився позаду.
З Днем закінчення Другої світової війни! Будемо сподіватися, що подібного більше не повториться! Зі святом!

1 вересня - День знань (01.092021)
День знань завжди відрізняється яскравістю вражень і нових переживань, нових надій і несподіваних зустрічей. Відчуття, які виникають першого вересня, не можливо порівняти ні з якими іншими відчуттями з нашого дитинства. 
Сьогодні, першого вересневого дня, шкільне подвір'я розквітло від дитячого щебету та радісних посмішок. Шкільний дзвоник знову покликав здобувачів освіти до своїх класів на перший урок нового 2021/2022 навчального року, де їх гостинно зустріли вчителі.
День знань - це свято книг, квітів, друзів, посмішок, світла! 
Усі дороги цього дня ведуть святково вдягнених дітей, їхніх батьків, дідусів і бабусь, а також численних друзів до школи.
Цей день завжди особливо урочистий і хвилюючий, адже саме з нього починається незвіданий, цікавий і, водночас, нелегкий шлях до пізнання, до нових звершень, до самостійного життя.

27 серпня Івану Яковичу Франку 165 років (27.08.2021)
видатного українського письменника, вченого, громадського діяча.
Іван Франко - це розум і серце нашого народу. (М. Рильський)
Іван Франко - найвидатніший світоч гуманізму, свободи і духовної величі людини. Один із найвпливовіших митців і мислителів Європи. Він присвятив себе народові, підніс рідне слово до високих вершин мистецтва.
 Яко син селянина, вигодуваний твердим мужицьким хлібом, я почуваю себе до обов'язку віддати працю свого життя тому простому народові. (Іван Франко)
Іван Якович відзначався титанічною працездатністю, залишивши нащадкам величезну духовну спадщину, що осяює наш шлях і нині. Він прозрів поступ людства, був невтомним творцем духовно-національного відродження України та її державності. У творчості органічно поєднав національну своєрідність сприйняття художнього світу і загальнолюдські ідеали.
Література кожного народу - це найкраще дзеркало його життя. (І. Франко)

24 серпня 2021 року 30-та річниця Незалежності України (24.08.2021)

Цей день омріяний та виплеканий багатьма поколіннями героїчних борців за волю і незалежність України. Це свято передає дух патріотизму та гордості за свою націю, яка, пройшовши серйозні випробування, створила свою незалежну державу, знаменуючи єдність, міцність волі і духу українського народу в усіх куточках нашої країни.

Україна. Батьківщина. Земля, де ми народилися і живемо. Обов'язок кожного з нас - любити, шанувати і оберігати її - нашу Батьківщину, нашу Україну. Любов до рідного краю, повага до віковічних традицій свого народу є невмирущим джерелом духовності, моральності і культури суспільства. Але мало любити свій край - його треба знати.

Вашій увазі відео «ДНК України»: зворушливий перформанс до Дня Незалежності 2021 https://www.youtube.com/watch?v=WiZDik18hnc

День Державного Прапора України  (23.08.2021)

Державним Прапором України, відповідно до статті 20 Конституції України, є стяг - малий прапор - із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього й жовтого кольорів.

Синій і жовтий кольори є державними кольорами України. Поєднання цих кольорів в українській символіці має давнє походження. Жовтий - це колір безмежної хлібної ниви, золотої пшениці - символу миру й достатку, а також це колір сонця, без лагідних променів якого неможливе життя. Синій колір - це безхмарне  синє небо, символ миру, це і чиста вода українських річок.

Державний Прапор як символ країни є втіленням національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення. Під ним українці йшли до проголошення самостійної України, до перемоги. Це прапор миролюбства, праці, краси.

Ми, громадяни України, повинні знати, поважати символи своєї Вітчизни і не дозволяти нікому поглумитися над ними. Пишатися тим, що маємо свою державу, свою мову, свої традиції і свої символи.

 Ставлячись з повагою до державних символів України, ми віддаємо дань пам'яті героїчного минулого країни, шануємо непорушний зв'язок часів і спадкоємність поколінь, дбайливо зберігаємо культурні традиції українського народу.

То ж нехай синьо-жовтий стяг і надалі вселяє в серце кожного українця гордість та спонукає на нові подвиги заради своєї Батьківщини.

Для вашої уваги відео:

https://www.youtube.com/watch?v=pG_JNCQNCew

https://www.youtube.com/watch?v=_LDzxZrkGEs

Архівні матеріали вебсторінки шкільної бібліотеки з 20.01.2020 по 12.06.2021 (30.06.2021)

https://docs.google.com/document/d/1cCzwmY7JyKBihaSsM3yD11zsIWh5zkI9/edit?usp=sharing&ouid=118310276643014130524&rtpof=true&sd=true

Comments:
Only authorized users can leave comments.