Ютуб канал 365 казок на ніч (30.01.2021)
Казки є частиною акції «365 казок на ніч» державної установи «Український інституту книги», медіасервісу MEGOGO та агенції Big Bangers. Головна мета – читати дітям аж до захвату! https://www.youtube.com/channel/UCvMFlpDTKRm7LaRCZopGWtg
Вашій увазі мультфільм https://youtu.be/OybYKrIRK0Y
Як стати батьками читаючої дитини (16.01.2021)
- Подавайте дитині приклад, читаючи книги, газети та журнали.
- Батьки дуже засмучуються, якщо їх дитина не любить книжки і не хоче читати, але при цьому не здогадуються, що причина цього криється в них самих.
- Читайте з дитиною щодня.
- Добра традиція - читання вголос залишає спогади на все життя. Читайте один одному по черзі. Читайте дитині перед сном.
- Вибирайте для читання книги, які цікаві дитині, а не Вам .
- Читайте книги, що описують ситуації, які зустрічаються в його житті - наприклад, книжка про природу буде сприйнята на «ура», якщо дитина перед цим побував у лісі.
- Оточуйте дитини книгами .
- Якщо дитина живе в оточенні книг, вони стають обов'язковою частиною його життя. Підпишіть дитину на дитячий журнал - він повинен звикнути, що щомісяця отримуватиме чудовий подарунок, оскільки читання приносить задоволення .
- Читайте повільно і голосно .
- Не поспішайте, додайте драматичності і виразності Вашому голосу . Задавайте питання про прочитане . Робіть паузи в читанні, щоб дитина могла запитати вас про незрозумілі місцях і обдумати прочитане.
- Читайте книги знову і знову.
- Діти люблять перечитувати улюблені історії, тому що вони знають, що станеться з героями далі . Ви можете записати своє читання на магнітофон, щоб дитина могла прослухати улюблену книжку тоді, коли він цього захоче.
- Не тисніть на дитину.
- Дитина іноді може не хотіти читати. Не змушуйте його робити це - читання має бути задоволенням, а не обов'язком.
- Дозволяйте дитині самій вибирати книги в магазині або бібліотеці.
- Показуйте свою зацікавленість .
- Обов'язково слухайте, як дитина читає сама, вона повинна відчувати інтерес старших . Якщо дитина захопилося якоюсь темою ( пригоди , книги про тварин тощо) або автором, запропонуйте йому потрібну літературу.
Як вибрати книжку Читати тут (16.01.2021)
Поради для батьків від Йоанни Ліндбек (16.01.2021)
- Читайте дитині вголос, навіть після того. Як вона навчилася читати самостійно.
- Обговорюйте з дитиною прочитане «Що сподобалося?», «Що було нудним і чому?»
- Ретельно добирайте книжки до читання з дитиною, і не лише з того що ви читали в дитинстві. Шукайте з поміж сучасних видавничих новинок, адже вони ближчі сучасним дітям.
- Читайте самі, адже дитина наслідує дорослих, а надто батьків, а не лише робить те, що ті їй скажуть.
- Обговорюйте з дитиною зокрема, й ті книжки, які ви читали для себе. Розкажіть дитині, як вони на вас впливають, чим захоплюють.
- Організуйте дитині візит до бібліотеки. Нехай вона пізнає, яке воно королівство книжок, де мешкають книги, книжки, книжечки.
- Читайте дитині не лише художню літературу, спробуйте будь-що, аби воно було текстом. Скажімо, візьміть кулінарну книгу і приготуйте щось разом із дитиною за одним із прочитаних рецептів.
- Використовуйте для читання з дитиною книжки різних форматів – паперові, електронні, аудіо книжки.
Пам’ятка для батьків: „Діти, Інтернет, Мобільний зв’язок” читати далі
Поради, що до мотивації читання дітей (16.01.2021)
Для того щоб навчити дитину, потрібно її захопити, заразити. Діти копіюють поведінку батьків. Якщо вони не бачать в домі дорослих, які заглибились у читання, які спішать поділитися прочитаним, у них не виникне інтересу до такого способу пізнання. Наївно гадати, що ваша дитина потягнеться до книжки, якщо ви увесь час проводите біля екрану.
Щоб діти читали книги, вони мають вирости в оточенні книг. Вимоги економії місця, висока мобільність і швидке поширення електронних носіїв витіснили важкі томи книг, за якими іще недавно записувались у чергу. Книжкові шафи та полиці стали розглядатися як неможливе ретро, котре не вписується до сучасного дизайну, який чомусь називають євроремонтом. У будинках європейців надзвичайно цінуються і бережуться старовинні бібліотеки або хоча б їх залишки. Якщо в будинку немає слідів інтелектуальної культури, а лише ознаки фінансового благополуччя, як діти дізнаються, що читання і книги є особливими цінностями? В домі з книжковою шафою, де можна покопирсатися хоча б таємно, виросте дитина-читач.
Читайте разом із дитиною те, що цікаво і вам, і їй. Дитяча література постійно поновлюється, тому складно слідкувати за новинками. Зацікавлені мами і, навіть, деякі татусі сьогодні легко обмінюються знаннями та рекомендаціями через мережу Інтернет
Учіть дитину творити, складайте із нею історії. Інтерес до придуманих світів лежить в основі потреби читати книжки у майбутньому. Переказуючи старі казки на новий лад, приписуючи героям неймовірні вчинки, ви формуєте у дитини творчу уяву. Діти із розвинутою творчою уявою будуть шукати складніші та цікавіші історії, ніж вони можуть придумати самі чи разом із батьками. Вони потягнуться до книг.
Учіть із дитиною вірші. Дитячий вірш, розмір вивченого тексту — це, говорячи сучасною мовою, формат тексту, який дитина може зрозуміти, зв’язати докупи, запам’ятати і переказати за один раз. Це «стійка порція», «квант», «одиниця» читання. У дітей, котрі відразу сіли за комп’ютери, як правило, не сформоване усне мовлення та вміння зв’язано викласти свою думку. Навички оперування текстами набуваються не лише під час механічного читання, але й в усній мові, в процесі рольової гри, в різноманітних соціальних ситуаціях.
Розігруйте вистави за мотивами відомих книжкових сюжетів. Дітям цікаві відносини поміж людьми, незвичними персонажами і як тільки настає час рольових ігор, вони із задоволенням занурюються в їх світи. З 4-5-ти років «одиницею читання» стає подія, яка трапилась із двома і більше героями. Можна сказати, що діти починають засвоювати мистецтво діалогу і роблять іще один важливий крок до формування сюжетного мислення.
Лише після цього батькам слід приділити увагу вивченню літер зі своєю дитиною, складанню слів і речень. Техніка читання до того відставала від уяви та мислення, і це було додатковим мотивом: як можна швидше навчитися читати, щоб пізнавати нове.
КАЗКОТЕРАПІЯ (16.01.2021)
ШАНОВНІ БАТЬКИ !
ПРОПОНУЮ ВАМ ПОЗНАЙОМИТИСЯ З ТАКИМ ЧУДОВИМ СПОСОБОМ ВИРІШЕННЯ ДИТЯЧИХ ПРОБЛЕМ, ЯК КАЗКОТЕРАПІЯ. ЗДАВАЛОСЯ Б, ЩО СПІЛЬНОГО У ТЕРАПІЇ І КАЗКИ? МИ ЗВИКЛИ КАЗКУ ВСЕ Ж СПРИЙМАТИ ЯК ЛЕГКЕ ЧИТАННЯ ДЛЯ РОЗВАГИ ДИТИНИ, АЛЕ АЖ НІЯК НЕ ДЛЯ ЛІКУВАННЯ, ПРАВДА? АЛЕ, ВИЯВЛЯЄТЬСЯ, КАЗКА ЗДАТНА НЕ ТІЛЬКИ ВИХОВУВАТИ МАЛЮКА, АЛЕ Й ДОПОМАГАТИ ЙОМУ У ВИРІШЕННІ БАГАТЬОХ ПРОБЛЕМ.
У ПСИХОТЕРАПІЇ Є НАВІТЬ СПЕЦІАЛЬНИЙ НАПРЯМОК, ЯКИЙ ТАК І НАЗИВАЄТЬСЯ - КАЗКОТЕРАПІЯ.
РЕКОМЕНДУЮ ПРОЧИТАТИ ПОРАДИ ПСИХОЛОГА-КАЗКОТЕРАПЕВТА!
У більшості людей дитинство асоціюється з ляльками та машинками, пісочницею і, звичайно ж, казкою. Ви з задоволенням читаєте діткам перед сном маленькі історії, купуєте нові книжки, розігруємо сюжети улюблених казок. А зараз ще й додалися нові можливості - аудіоказки, які допомагають розвивати увагу і мову дитини, в той час, поки мама зайнята іншою справою.
Та й чи можна уявити собі дитину, яка ніколи не чула казок? Адже саме на них виросли Ви самі, Ваші батьки і бабусі з дідусями. Напевно, щось в цьому є, правда, якщо часи змінюються, а зв'язка «дитинство - казка» залишається?
І ось уже вкотре ми перечитуємо малюку улюблені «Теремок» та «Курочку Рябу», «Рукавичку» і «Кресало». А коли голос затихає, замість мирного сопіння чуємо: «Мамочко, а можна ще разочок? Ну, будь ласка!". У чому ж магічна сила казки? Давайте подумаємо разом.
Що казка дає дітям?
Давня мудрість говорить: «Казка - вигадка, та в ній натяк». Тож виходить, що сюжет казки - вигадка. Але при цьому в ній в метафоричній формі закладені одвічні істини і людські цінності, на які казка ненав'язливо натякає дитині. Не кажучи в лоб: «Зроби так!», А показуючи на прикладах, чим обертаються для героїв ті чи інші дії. Звичайно ж, ніхто не змушує тебе чинити так само. Але дитина сама неодмінно зробить правильні висновки. Особливо, якщо обговорювати з нею казки, задавати запитання, які стосуються змісту казок та спонукати до роздумів.
Чого навчають казки наших дітей? Якщо спробувати систематизувати всі ті функції, з якими успішно справляється казка, може вийти приблизно такий список:
ВИХОВАННЯ ХОРОШИХ ЛЮДСЬКИХ ЯКОСТЕЙ
На прикладі героїв казки дитина вчиться бути доброю, сміливою, щирою, порядною, досягати своїх цілей і любити ближніх.
М'ЯКЕ НАВЧАННЯ БЕЗ НАСИЛЬСТВА
З казок малюк дізнається щось нове, раніше невідоме. Є навіть спеціальний тип казок - дидактичні казки - які пишуться для навчання дитини в ігровій формі. В таких творах предмет навчання - геометричні фігури, цифри, букви, інші абстрактні символи, - розміщується в чарівній країні. Дитина спостерігає за його життям, а потім, у вирішальний момент, приходить на допомогу герою. Зазвичай в таких казках у кінці дітям дається спеціальне завдання на закріплення матеріалу. Зауважте, ніякого повчання і зубріння! А знання будуть отримані.
Але, звичайно ж, не тільки дидактичні казки навчають. Фактично всі казки містять освітній аспект, тільки часом він більш завуальований.
ПРОЖИВАННЯ ЕМОЦІЙ
Слухаючи казку, дитина співпереживає героям, може плакати і сміятися разом із ними. Вона вчиться розрізняти емоції і почуття, озвучувати їх, називати своїми іменами. Все це в значній мірі стане в нагоді їй в дорослому житті.
ПРИЩЕПЛЕННЯ ОДВІЧНИХ ЦІННОСТЕЙ
Казка в доступній малюкові формі вчить розуміти і розрізняти, що добре, а що погано, де добро, а де зло. Вона пояснює, чому важливо бути чесним, добрим та справедливим, і що добро все одно перемагає.
РОЗУМІННЯ СВІТУ НАВКОЛО І ВІДНОСИН МІЖ ЛЮДЬМИ
Дитині потрібно бачити, що навколо неї - величезний світ, він сповнений всього цікавого і допоки незвіданого. І у кожного в цьому світі є своє місце. І, звичайно ж, на прикладах героїв малюк знайомиться з моделями взаємин між людьми, а, значить, в майбутньому буде готовий будувати їх сам.
М'ЯКА КОРЕКЦІЯ ПОВЕДІНКИ ДИТИНИ
У казкотерапії існує спеціальний вид казок - корекційні казки. Вони покликані допомогти малюкові впоратися з труднощами в поведінці, замінюючи їх більш ефективними формами поведінки. Такі казки пишуться фахівцями-психологами, казкотерапевтами, педагогами, які працюють з дітьми. А також дбайливими матусями і татусями.
ЛІКУВАННЯ ДУШІ
Іноді людині, нехай навіть маленькій, не вистачає життєвих ресурсів, розуміння і сил для вирішення тієї чи іншої проблеми. Тоді їй на допомогу приходять психотерапевтичні казки - глибокі історії, які в буквальному сенсі лікують душу. Вони допомагають поглянути на ситуацію з іншого боку, усвідомити глибинний смисл.
РОЗСЛАБЛЕННЯ, НАБІР ПОЗИТИВНОГО ДОСВІДУ
З цим завданням добре справляються медитативні казки - твори без конфліктів і поганих героїв. Вони показують дитині моделі ідеальних взаємин, світу, в якому все добре і спокійно. Налаштовують на позитивний лад, допомагають розслабитися і заснути. Такі казки корисно читати перед сном.